Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 września 2012 r.
18:16
Edytuj ten wpis

Policjanci namierzają piratów drogowych laserem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 25 A A
Młodszy aspirant Mariusz Piniaź kontroluje szybkość przejeżdżających samochodów nowym miernikiem (Ma
Młodszy aspirant Mariusz Piniaź kontroluje szybkość przejeżdżających samochodów nowym miernikiem (Ma

Lubelska drogówka dostała właśnie do dyspozycji 26 laserowych urządzeń mierzących prędkość. Mogą namierzyć pirata drogowego nawet z odległości 1200 metrów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nazywa się UltraLyte 20-20 i jest produkowany w Stanach Zjednoczonych.

– 1200 metrów to maksymalny zasięg nowego miernika. Jednak precyzyjny pomiar jest dokonywany z odległości 600, 700 metrów – mówi nadkomisarz Arkadiusz Kalita, rzecznik lubelskiej drogówki. – Laserowe mierniki prędkości trafiły już do komend powiatowych i od kilku dni patrole używają ich w codziennej służbie. Nie są wykrywalne przez antyradary.

UltraLyte ma spore możliwości. Może zmierzyć prędkość samochodu wybranego z kolumny aut, także z tyłu. Sygnalizuje zakłócenia pomiaru oznaczające, że kierowca używa niedozwolonych gadżetów zakłócających działanie lasera.

– Takie mierniki można wykryć, można je też zablokować. Służą do tego tzw. antylasery (jammery – red.). Wprawdzie stosowanie takiej formy obrony nie jest zgodne z prawem, ale niektórzy kierowcy je praktykują – mówi Jarosław Teterycz, specjalista z zakresu pomiaru prędkości.

– Policjanci często przed rozpoczęciem pomiarów nie sprawdzają ustawienia celownika. Może się zatem zdarzyć, że zmierzą prędkość kogoś innego, a ktoś inny poniesie konsekwencje. Sądy, m.in. w Zamościu, już rozpatrywały kilka takich spraw (chodzi o wycofane już urządzenia starszego typu – red.), w których kierowcy wygrywali. W przypadku wątpliwości dotyczących pomiaru, trzeba zrobić zdjęcie wyświetlacza i iść do sądu.

– Przed rozpoczęciem pracy z laserowymi miernikami policjanci muszą sprawdzić celownik. Taka jest procedura – odpowiada nadkomisarz Kalita.

Kierowcy nie są zadowoleni z nowych zakupów policji. – Kilka tygodni wcześniej ruszył montaż radarów. Teraz lasery. Jak ktoś dużo jeździ, to oprócz CB, będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł – mówi Jerzy Kulikowski, kierowca z Lublina.

W naszym województwie policja ma do dyspozycji 125 klasycznych i 26 nowych, laserowych mierników prędkości.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wincenty / 19 sierpnia 2013 o 01:26

Inspekcja transportu drogowego kupiła za ciążki szmal 100 foto najnowszej generacji MultaradarCD i okazało się że jammer Blue Raider bez problemu je zakłóca???

i wyszło jak zwykle.

Avatar
adaś / 8 sierpnia 2013 o 00:01

A czy nie lepiej kupić sobie po prostu dobry rejestrator samochodowy http://www.youtube.com/watch?v=oIw33Wif12s

Tutaj w razie jakiejś nieprzyjemnej sytuacji mamy wszystko zarejestrowane.

Avatar
mecenas / 24 września 2012 o 13:02
[quote name='schaboszczak' timestamp='1348482699' post='677297']
Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. Trzeba zwiększyć ilość i jeszcze bardziej zaostrzyć urzędowe ograniczenia prędkości - no i dokupić jeszcze trochę radarów.
[/quote]No to niech nie pie-rdolą że im na bezpieczeństwie kogokolwiek w tym kraju zależy.
[quote name='schaboszczak' timestamp='1348482699' post='677297']
Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. Trzeba zwiększyć ilość i jeszcze bardziej zaostrzyć urzędowe ograniczenia prędkości - no i dokupić jeszcze troc... rozwiń
Avatar
schaboszczak / 24 września 2012 o 12:31
[quote name='mecenas' timestamp='1348476824' post='677225']
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
[/quote]

Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. Trzeba zwiększyć ilość i jeszcze bardziej zaostrzyć urzędowe ograniczenia prędkości - no i dokupić jeszcze trochę radarów.
[quote name='mecenas' timestamp='1348476824' post='677225']
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
[/quote]

Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. T... rozwiń
Avatar
schaboszczak / 24 września 2012 o 12:31
[quote name='mecenas' timestamp='1348476824' post='677225']
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
[/quote]

Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. Trzeba zwiększyć ilość i jeszcze bardziej zaostrzyć urzędowe ograniczenia prędkości - no i dokupić jeszcze trochę radarów.
[quote name='mecenas' timestamp='1348476824' post='677225']
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
[/quote]

Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. T... rozwiń
Avatar
emi / 24 września 2012 o 11:31
Biedni Ci policjanci wydali tyle kasy na te " lasery",a dziś byłam świadkiem jak bezradnie rozkładali ręce bo nie udał się nalot na "wczorajszych" kierowców i każdy był trzeźwy,a odrobić za lasery trzeba...
Avatar
mecenas / 24 września 2012 o 10:53
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
Avatar
Henio / 24 września 2012 o 10:36
[quote name='Leon H' timestamp='1348470723' post='677174']
Ojejku, i znowu biedni, niewinni, Bogu ducha winni kierowcy będą nękani przez bezwględnych policjantów... jak zwykle bez powodu i jak zwykle niesłusznie.... Biedactwa... Jedzie sobie taki kierowca 50 km/h jak Bóg przykazał a tu wyskakuje zza krzaka straszny i bezwzględny policjant z wilczymi zębami i ostrymi pazurami i wmawia mu że jechał 120 km/h. To straszne!!!
[/quote]

To nie Bóg, tylko nadgorliwi urzędnicy przykazują jeździć max. 50 km/h tam, gdzie spokojne, bez szkody dla kogokolwiek, można jeździć np. 70 km/h.
A montaż antyradarów, jak najbardziej, popieram
[quote name='Leon H' timestamp='1348470723' post='677174']
Ojejku, i znowu biedni, niewinni, Bogu ducha winni kierowcy będą nękani przez bezwględnych policjantów... jak zwykle bez powodu i jak zwykle niesłusznie.... Biedactwa... Jedzie sobie taki kierowca 50 km/h jak Bóg przykazał a tu wyskakuje zza krzaka straszny i bezwzględny policjant z wilczymi zębami i ostrymi pazurami i wmawia mu że jechał 120 km/h. To straszne!!!
[/quote]

To nie Bóg, tylko nadgorliwi urzędnicy przykazują je... rozwiń
Avatar
Radarek / 24 września 2012 o 10:35
Polacy (Policja) są pod wrażeniem "Gwiezdnych wojen". Do tego wszystko co związane z Ameryką traktujemy jako "gwiazdki z nieba", cuda. Tak się składa że model który trafił do Polski to rozwiązanie które ma już sporo lat, żeby nie powiedzieć przestarzałe. Co oczywiście nie znaczy że złe. Używając porównania bliższego policji: broń palna to nie tylko pistolety na wyposażeniu. Potrzebne są też karabinki snajperskie. Jedne drugich nie zastąpią i w pewnych okolicznościach niezbędne. Tylko że Laserowe mierniki to własnie takie karabinki snajperskie, czyli w praktyce bardziej specjalistyczne wykorzystanie. Pistolet osobisty to jednak radarowy miernik, szybkie narzędzie codziennego użytku. Oczywiście nie należy radarowego miernika kojarzyć z RAPIDEM K, Ka produkcji ZURAD, konstrukcji z ubiegłego stulecia. Dostępne są bardziej nowoczesne przyrządy. Świetnym uzasadnieniem powyższego jest jeden z ostatnich dużych zakupów dla nowojorskiej policji. Udział laserowych mierników w globalnym zamówieniu to zaledwie 25%. Wątpiących zapraszam do guglowania...
Polacy (Policja) są pod wrażeniem "Gwiezdnych wojen". Do tego wszystko co związane z Ameryką traktujemy jako "gwiazdki z nieba", cuda. Tak się składa że model który trafił do Polski to rozwiązanie które ma już sporo lat, żeby nie powiedzieć przestarzałe. Co oczywiście nie znaczy że złe. Używając porównania bliższego policji: broń palna to nie tylko pistolety na wyposażeniu. Potrzebne są też karabinki snajperskie. Jedne drugich nie zastąpią i w pewnych okolicznościach niezbędne. Tylko że Laserowe mierniki to własnie takie ... rozwiń
Avatar
elektronik / 24 września 2012 o 10:32
[quote name='Cogito' timestamp='1348472288' post='677185']
"– Kilka tygodni wcześniej ruszył montaż antyradarów. Teraz lasery. Jak ktoś dużo jeździ, to oprócz CB, będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł – mówi Jerzy Kulikowski, kierowca z Lublina."

A moze p. Jerzy zacznie jezdzic zgodnie z przepisami? To tansze niz instalowanie roznych gadzetow w samochodzie.
[/quote]
....będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł....
kupno jammera to i tak się będzie opłącalo.No bo jeśli ktoś dużo jeździ i często płaci mandaty,to zakup takiego ustrojstwa wkrótce się zwróci.No i przy okazji nie będzie punktów karnych.
[quote name='Cogito' timestamp='1348472288' post='677185']
"– Kilka tygodni wcześniej ruszył montaż antyradarów. Teraz lasery. Jak ktoś dużo jeździ, to oprócz CB, będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł – mówi Jerzy Kulikowski, kierowca z Lublina."

A moze p. Jerzy zacznie jezdzic zgodnie z przepisami? To tansze niz instalowanie roznych gadzetow w samochodzie.
[/quote]
....będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł....
... rozwiń
Avatar
wincenty / 19 sierpnia 2013 o 01:26

Inspekcja transportu drogowego kupiła za ciążki szmal 100 foto najnowszej generacji MultaradarCD i okazało się że jammer Blue Raider bez problemu je zakłóca???

i wyszło jak zwykle.

Avatar
adaś / 8 sierpnia 2013 o 00:01

A czy nie lepiej kupić sobie po prostu dobry rejestrator samochodowy http://www.youtube.com/watch?v=oIw33Wif12s

Tutaj w razie jakiejś nieprzyjemnej sytuacji mamy wszystko zarejestrowane.

Avatar
mecenas / 24 września 2012 o 13:02
[quote name='schaboszczak' timestamp='1348482699' post='677297']
Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. Trzeba zwiększyć ilość i jeszcze bardziej zaostrzyć urzędowe ograniczenia prędkości - no i dokupić jeszcze trochę radarów.
[/quote]No to niech nie pie-rdolą że im na bezpieczeństwie kogokolwiek w tym kraju zależy.
[quote name='schaboszczak' timestamp='1348482699' post='677297']
Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. Trzeba zwiększyć ilość i jeszcze bardziej zaostrzyć urzędowe ograniczenia prędkości - no i dokupić jeszcze troc... rozwiń
Avatar
schaboszczak / 24 września 2012 o 12:31
[quote name='mecenas' timestamp='1348476824' post='677225']
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
[/quote]

Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. Trzeba zwiększyć ilość i jeszcze bardziej zaostrzyć urzędowe ograniczenia prędkości - no i dokupić jeszcze trochę radarów.
[quote name='mecenas' timestamp='1348476824' post='677225']
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
[/quote]

Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. T... rozwiń
Avatar
schaboszczak / 24 września 2012 o 12:31
[quote name='mecenas' timestamp='1348476824' post='677225']
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
[/quote]

Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. Trzeba zwiększyć ilość i jeszcze bardziej zaostrzyć urzędowe ograniczenia prędkości - no i dokupić jeszcze trochę radarów.
[quote name='mecenas' timestamp='1348476824' post='677225']
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
[/quote]

Nie da się. Bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów tylko generują koszty i nie przynoszą żadnych zysków. Poza tym, w arkuszach sprawozdawczych nie ma takiej pozycji, żaden funkcjonariusz nie jest oceniany z takich dupereli. Statystyki wyrabia się po linii najmniejszego oporu - no i kasiora dla walącego się budżetu przecież też się liczy. T... rozwiń
Avatar
emi / 24 września 2012 o 11:31
Biedni Ci policjanci wydali tyle kasy na te " lasery",a dziś byłam świadkiem jak bezradnie rozkładali ręce bo nie udał się nalot na "wczorajszych" kierowców i każdy był trzeźwy,a odrobić za lasery trzeba...
Avatar
mecenas / 24 września 2012 o 10:53
Czy nie lepiej trochę kasy przeznaczyć na bezpieczne pobocza i drogi dla rowerów ??????
Avatar
Henio / 24 września 2012 o 10:36
[quote name='Leon H' timestamp='1348470723' post='677174']
Ojejku, i znowu biedni, niewinni, Bogu ducha winni kierowcy będą nękani przez bezwględnych policjantów... jak zwykle bez powodu i jak zwykle niesłusznie.... Biedactwa... Jedzie sobie taki kierowca 50 km/h jak Bóg przykazał a tu wyskakuje zza krzaka straszny i bezwzględny policjant z wilczymi zębami i ostrymi pazurami i wmawia mu że jechał 120 km/h. To straszne!!!
[/quote]

To nie Bóg, tylko nadgorliwi urzędnicy przykazują jeździć max. 50 km/h tam, gdzie spokojne, bez szkody dla kogokolwiek, można jeździć np. 70 km/h.
A montaż antyradarów, jak najbardziej, popieram
[quote name='Leon H' timestamp='1348470723' post='677174']
Ojejku, i znowu biedni, niewinni, Bogu ducha winni kierowcy będą nękani przez bezwględnych policjantów... jak zwykle bez powodu i jak zwykle niesłusznie.... Biedactwa... Jedzie sobie taki kierowca 50 km/h jak Bóg przykazał a tu wyskakuje zza krzaka straszny i bezwzględny policjant z wilczymi zębami i ostrymi pazurami i wmawia mu że jechał 120 km/h. To straszne!!!
[/quote]

To nie Bóg, tylko nadgorliwi urzędnicy przykazują je... rozwiń
Avatar
Radarek / 24 września 2012 o 10:35
Polacy (Policja) są pod wrażeniem "Gwiezdnych wojen". Do tego wszystko co związane z Ameryką traktujemy jako "gwiazdki z nieba", cuda. Tak się składa że model który trafił do Polski to rozwiązanie które ma już sporo lat, żeby nie powiedzieć przestarzałe. Co oczywiście nie znaczy że złe. Używając porównania bliższego policji: broń palna to nie tylko pistolety na wyposażeniu. Potrzebne są też karabinki snajperskie. Jedne drugich nie zastąpią i w pewnych okolicznościach niezbędne. Tylko że Laserowe mierniki to własnie takie karabinki snajperskie, czyli w praktyce bardziej specjalistyczne wykorzystanie. Pistolet osobisty to jednak radarowy miernik, szybkie narzędzie codziennego użytku. Oczywiście nie należy radarowego miernika kojarzyć z RAPIDEM K, Ka produkcji ZURAD, konstrukcji z ubiegłego stulecia. Dostępne są bardziej nowoczesne przyrządy. Świetnym uzasadnieniem powyższego jest jeden z ostatnich dużych zakupów dla nowojorskiej policji. Udział laserowych mierników w globalnym zamówieniu to zaledwie 25%. Wątpiących zapraszam do guglowania...
Polacy (Policja) są pod wrażeniem "Gwiezdnych wojen". Do tego wszystko co związane z Ameryką traktujemy jako "gwiazdki z nieba", cuda. Tak się składa że model który trafił do Polski to rozwiązanie które ma już sporo lat, żeby nie powiedzieć przestarzałe. Co oczywiście nie znaczy że złe. Używając porównania bliższego policji: broń palna to nie tylko pistolety na wyposażeniu. Potrzebne są też karabinki snajperskie. Jedne drugich nie zastąpią i w pewnych okolicznościach niezbędne. Tylko że Laserowe mierniki to własnie takie ... rozwiń
Avatar
elektronik / 24 września 2012 o 10:32
[quote name='Cogito' timestamp='1348472288' post='677185']
"– Kilka tygodni wcześniej ruszył montaż antyradarów. Teraz lasery. Jak ktoś dużo jeździ, to oprócz CB, będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł – mówi Jerzy Kulikowski, kierowca z Lublina."

A moze p. Jerzy zacznie jezdzic zgodnie z przepisami? To tansze niz instalowanie roznych gadzetow w samochodzie.
[/quote]
....będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł....
kupno jammera to i tak się będzie opłącalo.No bo jeśli ktoś dużo jeździ i często płaci mandaty,to zakup takiego ustrojstwa wkrótce się zwróci.No i przy okazji nie będzie punktów karnych.
[quote name='Cogito' timestamp='1348472288' post='677185']
"– Kilka tygodni wcześniej ruszył montaż antyradarów. Teraz lasery. Jak ktoś dużo jeździ, to oprócz CB, będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł – mówi Jerzy Kulikowski, kierowca z Lublina."

A moze p. Jerzy zacznie jezdzic zgodnie z przepisami? To tansze niz instalowanie roznych gadzetow w samochodzie.
[/quote]
....będzie musiał kupić jammera. A to spory wydatek, od 2 do 4,5 tys. zł....
... rozwiń