wtorek, 21 listopada 2017 r.

Lublin

Policjancie, nie kłam

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2002, 21:58

Do Lublina wkrótce zostanie ściągnięty wykrywacz kłamstw do przebadania policjantów, którzy mogli mieć coś wspólnego z kradzieżą pieniędzy z szafy w KWP w Lublinie.
Zbigniew Głowacki, wojewódzki komendant policji, zdecydował się na użycie wykrywacza, choć od trzech lat kodeks postępowania karnego zabrania korzystania z tego urządzenia w postępowaniu dowodowym.
– Urządzenie będzie użyte wyłącznie w naszym wewnętrznym postępowaniu wyjaśniającym – wyjaśnia Bibianna Bortacka z biura prasowego KWP w Lublinie. – Wykorzystujemy wszystkie metody, żeby znaleźć złodzieja.
W połowie stycznia odkryto, że z kasy wydziału dochodzeniowego-śledczego KWP zginęło prawie 8 tys. dolarów
i 7 tys. zł. Pół roku temu pieniądze oraz złote wyroby zostały zabrane przemytnikom biżuterii. Na kasie nie było śladów włamania. Wiadomo, że pieniądze ukradł któryś z policjantów. Złodzieja szuka Prokuratura Okręgowa z Radomia. Jak dotąd bezskutecznie.
Policjanci zostaną przebadani wykrywaczem kłamstw na polecenie komendanta Głowackiego. – Zbadani zostaną wszyscy, którzy mogą być ewentualnie zamieszani w kradzież pieniędzy i którzy wyrażą na to zgodę – mówi Bortacka.
Lubelska policja nie ma wykrywacza i będzie go musiała ściągnąć z innej komendy. Urządzenie to rejestruje, jak zmienia się oddech, puls, ciśnienie krwi oraz opór prądu przechodzącego przez ciało podczas odpowiedzi na pytania.
– Użycie urządzeń badających nieświadome reakcje organizmu u przesłuchiwanego jest od trzech lat niedopuszczalne – podkreśla jednak sędzia Marek Sagan, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie. – W przeszłości stosowano je niezwykle rzadko.
Z wykrywacza kłamstw nie będzie więc korzystać prokuratura. Do tej pory na jej zlecenie przesłuchano policjantów z dochodzeniówki, przeprowadzono rewizje w ich mieszkaniach, zrobiono szereg ekspertyz. Trwa też inwentaryzacja pozostałych dowodów przechowywanych w sejfie.
– Nic nie wskazuje, że zginęło coś poza pieniędzmi – mówi Janusz Padała, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!