poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Poligonowa: Co nam tutaj zaplanują: Cmentarz, czy bloki?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2013, 20:04
Autor: Dominik Smaga

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Grunty w rejonie ul. Poligonowej lepiej przeznaczyć pod nowe osiedla, niż pod nowy cmentarz – uznały władze miasta. Losy tych terenów zależą od tego, co sanepid powie o rozbudowie cmentarza na Majdanku

To już kolejna zapowiedź w sprawie nowego cmentarza, o którym po raz pierwszy wspominał plan zagospodarowania terenu uchwalony w 1986 r. Dziewięć lat temu stracił on ważność, więc teraz w magistracie trwają prace nad nowym planem. Mowa o gruntach leżących na północ od ul. Zelwerowicza.

Prezydent Lublina właśnie poinformował, że będzie chciał uniknąć budowy nowej nekropolii. – Wymagałoby to większych wydatków, niż rozbudowa cmentarza na Majdanku – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Poza tym te tereny mają dużą wartość z punktu widzenia nowego budownictwa mieszkaniowego.

Ratusz stawia sprawę następująco: jeśli teren zajmie cmentarz, wtedy bloki będzie trzeba stawiać gdzie indziej, a tam może nie być odpowiednich dróg. Na Sławinie takich dróg też nie ma, ale np. rozpoczęcie budowy ul. Poligonowej planowane jest na przyszły rok, a pierwsze prace na ul. Zelwerowicza być może zaczną się jeszcze w tym roku. Miasto argumentuje, że jeśli deweloperzy pójdą tam, gdzie nie będzie dróg, to miasto będzie musiało je zbudować. – A to jest bardzo kosztowne – dodaje Żuk.

Czasu na decyzje ubywa, bo według ostatnich szacunków miejsca na cmentarzu na Majdanku, w jego obecnym kształcie, wystarczy na 5 do 7 lat. Co będzie później? Aby nie budować cmentarza w rejonie cmentarza przy Poligonowej miasto chce powiększyć ten na Majdanku.
– Na dzień dzisiejszy nie jest to jednak nasza decyzja, tylko sanepidu, a ten jeszcze nie zaopiniował naszych planów – mówi Żuk.

Co ma do tego sanepid? Chodzi o ochronę podziemnych zasobów wody pitnej przed ewentualnym skażeniem. Dlatego sporządzony niedawno projekt planu zagospodarowania Majdanka zakłada, że w nowej części cmentarza nie będą możliwe pochówki w grobach ziemnych.
– Badania, które zleciliśmy nie potwierdzają tego zagrożenia. Zrobimy kolejne. Jesteśmy zobowiązani, by te znaki zapytania wyjaśnić – zapowiada prezydent.

Budowie nowego cmentarza na Sławinie sprzeciwia się też grupa prywatnych właścicieli nieruchomości, m.in. w rejonie ul. Poligonowej i ul. Dzbenin. Z kolei rozbudowie cmentarza na Majdanku ostro sprzeciwiają się mieszkańcy rejonu ul. Wyzwolenia, którzy krytykowali ten pomysł podczas wczorajszej dyskusji nad projektem planu zagospodarowania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
w
żorż
popiołek
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

w
w (10 listopada 2014 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ponoć zmarli "wstają" podczas spalania ich zwłok w krematorium -pewnie ze zdziwienia, że to nie niebo...tylko piekło! 

Rozwiń
żorż
żorż (26 września 2013 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

popieram popierających kremację, ludzie "na chodzie" muszą gdzieś mieszkać, zmarłym natomiast jest wszystko jedno czy będą mieszkać w urnie czy w wielkim grobowcu.

Rozwiń
popiołek
popiołek (25 września 2013 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

hmmm jak to powiedzieć zazwyczaj w obecnych czasach zwłoki się kremuje tzn spala (do wiadomości ratusza) ale ta wiadomość może byc szokująca dla ludzi ze wschodu -- bo jak to określają my panie ze wschodu my nie kumate -------- brak silnej ręki żenujące pozdrowienia dla wszystkich którzy mogą ale się boją  

Rozwiń
jestem za
jestem za (25 września 2013 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cmentarze należy budować poza miastem i to najlepiej własnie kombolaria. We Wrocławiu nikogo już nie pochowają w sposób tradycyjny. Wszyscy są skremowani. Chyba, że mają już swój rodzinny grobowiec!

Jakie kombolaria?! Kolumbaria .

Rozwiń
Dana
Dana (25 września 2013 o 16:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cmentarze należy budować poza miastem i to najlepiej własnie kombolaria. We Wrocławiu nikogo już nie pochowają w sposób tradycyjny. Wszyscy są skremowani. Chyba, że mają już swój rodzinny grobowiec!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!