Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 marca 2008 r.
13:17
Edytuj ten wpis

Politechnika wybiera nowego rektora

0 7 A A

Rozwój współpracy międzynarodowej, lepszy start do kariery dla młodych naukowców i poprawienie wizerunku uczelni. To najważniejsze hasła programów wyborczych,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
które kandydaci do rządzenia Politechniką Lubelską przedstawili dzisiaj.

Wybory odbędą się jutro. O fotel rektora walczą cztery osoby: prof. Elżbieta Przesmycka (kierownik Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego), prof. Henryk Sobczuk (kierownik Zakładu Techniki Cieplnej Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska), prof. Marek Opielak (prorektor ds. ogólnych, kierownik Katedry Inżynierii Procesowej, Spożywczej i Ekotechniki) i prof. Witold Stępniewski (prorektor ds. nauki, kierownik Katedry Inżynierii Ochrony Powierzchni Ziemi).

Dotychczasowy rektor - prof. Józef Kuczmaszewski - nie może startować, bo rządził uczelnią przez dwie ostatnie kadencje. Największy bój o zajęcie jego miejsca stoczą prawdopodobnie obaj prorektorzy. Potwierdziły to już dzisiejsze prezentacje programów wyborczych.

- Jesteśmy uczelnią średnią. Nie możemy równać się z Politechniką Warszawską czy Wrocławską. Ale ważne, żebyśmy wśród tych średnich utrzymali swoją pozycję - podkreśla Opielak. - Jak? M.in. rozwijając kadrę naukową. Nie może być tak, że kariera młodych naukowców jest blokowana, że rzuca im się kłody pod nogi. A mam sygnały że tak było (gdy prorektorem ds. nauki był Stępniewski - przyp. red).

- A ile pan zdobył grantów w ostatnich latach? Ile prac w językach obcych pan napisał? Ile miał cytowań w publikacjach naukowych? - pyta oburzony Stępniewski.
- O takich sprawach możemy rozmawiać w kuluarach, a nie tu - ucina Opielak.

O konieczności rozwoju nauki i umożliwieniu kariery młodym naukowcom mówią wszyscy kandydaci. Przesmycka proponuje utworzyć fundusz na rzecz nauki w PL. Sobczuk mówi o promowaniu zdolnych, młodych naukowców. Opielak sugeruje nawiązanie ściślejszej współpracy z biznesem. A Stępniewski o zachęceniu młodych ludzi do powracania na uczelnię w kilka lat po skończeniu studiów. Przesmycka dodaje do tego pomysł utworzenia Klubu Absolwenta PL, na wzór portalu Nasza-klasa.pl

Wszyscy podkreślają też konieczność rozwoju współpracy międzynarodowej, wysyłania większej liczby studentów i naukowców na zagraniczne staże i wymiany, tworzenia studiów w językach obcych i organizowania kursów językowych dla studentów i naukowców.

Zgodnie kandydaci mówią też o poprawie wizerunku uczelni na zewnątrz:
Sobczuk: - Chciałbym unikać zdarzeń, które generują czarny PR uczelni.
Przesmycka: - Powinniśmy rozwiązywać problemy we własnym gronie, a nie na zewnątrz.

Opielak: - Na uczelni panują bardzo złe stosunki międzyludzkie, czego przykładem jest konflikt w Instytucie Fizyki (naukowcy kłócą się tam o wykorzystywanie własnych badań - przyp. red.). Trzeba to naprawić, jeśli chcemy poprawić prestiż i wizerunek uczelni.


Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Karol / 14 marca 2008 o 10:24
Biedni i naiwni ludzie.... Prof. Opielak powiedzial dlaczego kandyduje - dla SIEBIE. Zawsze tak bylo i bedzie...
Avatar
miki / 13 marca 2008 o 20:58
Stępniewski na rektora............ śmieszne. Ten pan nie ma czasu na takie rzeczy, czepia się każdej okazji żeby zaistnieć. A poza tym , tak naprawdę decyzje będzie podejmował KTOŚ inny.
Avatar
kibic / 13 marca 2008 o 18:57
Rektor Opielak to najlepszy kandydat. Głosujcie na niego, tylko on chce coś zmienić na Polibudzie. Stępniewski doprowadzi Politechnikę do upadku, jako prorektor nie robił nic lub tylko eskalował konflikty.
Avatar
DAMIAN / 13 marca 2008 o 17:27
prof. Marek Opielak, to jedyna i najlepsza kandydatura, logika, inteligencja, elokwencja, trzymam kciuki...
Avatar
daniel / 13 marca 2008 o 17:23
Panie Marku Opielak, życzę powodzenia,,,,
Avatar
grzela / 13 marca 2008 o 17:20
Panie Marku, trzymam kciuki, podrawiam...
Avatar
ad / 13 marca 2008 o 15:03
To co powiedział kandydat profesor M. Opielak jest prawdą , politechnika nie kształci przyszłych inzynierów, bo kto ma to robic osoby oderwane od praktyki i biznesu ?
Jeżeli najważniejsze są cytowania jak podkreślił prof Stępniewski to należy zrozumieć że Politechnika nie jest to tylko Instytut naukowy gdzie liczą się publikacje nic nie dające dla gospodarki Polski a gdzie ich zastosowania. Uczelnia ma kształcić dobrze przygotowane kadry inżynierskie dla przemysłu w regionie i wdrażać nowe rozwiązania. Śmieszne jest kiedy zajęcia z projektowania na tej uczelni na niektórych wydziałach prowadzą osoby nie mające uprawnień projektowych albo budowlanych , a wiedza ich opiera się na tym co przeczytali w książkach poprostu kpina . Ciekawe jak ułożeni są elektorzy dokładnie wybrani aby głosowali zgodnie z wydziałowymi ustaleniami????
To co powiedział kandydat profesor M. Opielak jest prawdą , politechnika nie kształci przyszłych inzynierów, bo kto ma to robic osoby oderwane od praktyki i biznesu ?
Jeżeli najważniejsze są cytowania jak podkreślił prof Stępniewski to należy zrozumieć że Politechnika nie jest to tylko Instytut naukowy gdzie liczą się publikacje nic nie dające dla gospodarki Polski a gdzie ich zastosowania. Uczelnia ma kształcić dobrze przygotowane kadry inżynierskie dla przemysłu w regionie i wdrażać nowe rozwiązania. Śmieszne jest kiedy zajęcia z ... rozwiń
Avatar
Karol / 14 marca 2008 o 10:24
Biedni i naiwni ludzie.... Prof. Opielak powiedzial dlaczego kandyduje - dla SIEBIE. Zawsze tak bylo i bedzie...
Avatar
miki / 13 marca 2008 o 20:58
Stępniewski na rektora............ śmieszne. Ten pan nie ma czasu na takie rzeczy, czepia się każdej okazji żeby zaistnieć. A poza tym , tak naprawdę decyzje będzie podejmował KTOŚ inny.
Avatar
kibic / 13 marca 2008 o 18:57
Rektor Opielak to najlepszy kandydat. Głosujcie na niego, tylko on chce coś zmienić na Polibudzie. Stępniewski doprowadzi Politechnikę do upadku, jako prorektor nie robił nic lub tylko eskalował konflikty.
Avatar
DAMIAN / 13 marca 2008 o 17:27
prof. Marek Opielak, to jedyna i najlepsza kandydatura, logika, inteligencja, elokwencja, trzymam kciuki...
Avatar
daniel / 13 marca 2008 o 17:23
Panie Marku Opielak, życzę powodzenia,,,,
Avatar
grzela / 13 marca 2008 o 17:20
Panie Marku, trzymam kciuki, podrawiam...
Avatar
ad / 13 marca 2008 o 15:03
To co powiedział kandydat profesor M. Opielak jest prawdą , politechnika nie kształci przyszłych inzynierów, bo kto ma to robic osoby oderwane od praktyki i biznesu ?
Jeżeli najważniejsze są cytowania jak podkreślił prof Stępniewski to należy zrozumieć że Politechnika nie jest to tylko Instytut naukowy gdzie liczą się publikacje nic nie dające dla gospodarki Polski a gdzie ich zastosowania. Uczelnia ma kształcić dobrze przygotowane kadry inżynierskie dla przemysłu w regionie i wdrażać nowe rozwiązania. Śmieszne jest kiedy zajęcia z projektowania na tej uczelni na niektórych wydziałach prowadzą osoby nie mające uprawnień projektowych albo budowlanych , a wiedza ich opiera się na tym co przeczytali w książkach poprostu kpina . Ciekawe jak ułożeni są elektorzy dokładnie wybrani aby głosowali zgodnie z wydziałowymi ustaleniami????
To co powiedział kandydat profesor M. Opielak jest prawdą , politechnika nie kształci przyszłych inzynierów, bo kto ma to robic osoby oderwane od praktyki i biznesu ?
Jeżeli najważniejsze są cytowania jak podkreślił prof Stępniewski to należy zrozumieć że Politechnika nie jest to tylko Instytut naukowy gdzie liczą się publikacje nic nie dające dla gospodarki Polski a gdzie ich zastosowania. Uczelnia ma kształcić dobrze przygotowane kadry inżynierskie dla przemysłu w regionie i wdrażać nowe rozwiązania. Śmieszne jest kiedy zajęcia z ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 0 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim 0 1

Aż sześciokrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią New Delhi. Coraz częściej dochodzi też do zakażeń bakterią wywołującą zapalenie jelita grubego i sepsy. Tymczasem lekarzy specjalistów brak.

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK
25 maja 2018, 20:00

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert duetu Syny, promujący ich drugą płytę.

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady
galeria

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady 3 1

W sobotę po godzinie 20 łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu na przejeździe kolejowym w miejscowości Wagram. Jadący z Lublina do Świnoujścia pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę ciągniętą przez samochód osobowy.

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza?

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza? 2 4

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego puławskiej policji w sobotę przed południem.

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu 6 2

Do zdarzenia doszło nocą z piątku na sobotę w Zamościu.

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu
24 maja 2018, 18:00

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu 1 0

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu organizuje koncert charytatywny. Tym razem dochód z niego przeznaczony zostanie na rzecz 14-letniej chorej na autyzm Diany Czugały, wychowanki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu.

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń 0 0

Wartość rat, które opłacasz miesięcznie, przerasta Twoje możliwości finansowe? Aby pokonać swoje problemy finansowe, możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, który w łatwy sposób pozwoli Ci obniżyć koszt, jaki regularnie ponosisz. Łącząc kilka zobowiązań w jedno, znacznie zwiększysz swoje szanse na spłatę zadłużeń, bez ryzyka opóźnienia w ratach i zdobycia negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej.

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W derbach powiatu radzyńskiego lepszy okazał się Grom Kąkolewnica, który pokonał Unię Żabików 2:0. Huragan Międzyrzec Podlaski rozbił LKS AGROTEX Milanów 9:2. Unia Krzywda ograła LZS Dobryń 5:0. Kolejny komplet punktów lidera Orląt Łuków

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu 5 3

Przebudowa ulicy Filtrowej w Puławach może być znacznie droższa, niż zakładał Zarząd Dróg Miejskich. Oferty, które wpłynęły do przetargu przekraczają kwotę ujętą w budżecie o prawie pół miliona złotych.

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7 0 0

Gruntownego remontu ma się doczekać sala gimnastyczna podstawówki przy ul. Plażowej.

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 1 2

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Walcząca o utrzymanie Granica Dorohusk podzieliła się punktami z Ruchem Izbica. Pierwsza porażka Ogniwa Wierzbica w rundzie rewanżowej. Orzeł Srebrzyszcze zainkasował wiosną kolejny komplet punktów i to z zespołem z czołówki tabeli Spartą Rejowiec Fabryczny

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 5 2

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 18 10

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!