poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Politechnika wybiera nowego rektora

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2008, 13:17

Rozwój współpracy międzynarodowej, lepszy start do kariery dla młodych naukowców i poprawienie wizerunku uczelni. To najważniejsze hasła programów wyborczych,

które kandydaci do rządzenia Politechniką Lubelską przedstawili dzisiaj.

Wybory odbędą się jutro. O fotel rektora walczą cztery osoby: prof. Elżbieta Przesmycka (kierownik Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego), prof. Henryk Sobczuk (kierownik Zakładu Techniki Cieplnej Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska), prof. Marek Opielak (prorektor ds. ogólnych, kierownik Katedry Inżynierii Procesowej, Spożywczej i Ekotechniki) i prof. Witold Stępniewski (prorektor ds. nauki, kierownik Katedry Inżynierii Ochrony Powierzchni Ziemi).

Dotychczasowy rektor - prof. Józef Kuczmaszewski - nie może startować, bo rządził uczelnią przez dwie ostatnie kadencje. Największy bój o zajęcie jego miejsca stoczą prawdopodobnie obaj prorektorzy. Potwierdziły to już dzisiejsze prezentacje programów wyborczych.

- Jesteśmy uczelnią średnią. Nie możemy równać się z Politechniką Warszawską czy Wrocławską. Ale ważne, żebyśmy wśród tych średnich utrzymali swoją pozycję - podkreśla Opielak. - Jak? M.in. rozwijając kadrę naukową. Nie może być tak, że kariera młodych naukowców jest blokowana, że rzuca im się kłody pod nogi. A mam sygnały że tak było (gdy prorektorem ds. nauki był Stępniewski - przyp. red).

- A ile pan zdobył grantów w ostatnich latach? Ile prac w językach obcych pan napisał? Ile miał cytowań w publikacjach naukowych? - pyta oburzony Stępniewski.
- O takich sprawach możemy rozmawiać w kuluarach, a nie tu - ucina Opielak.

O konieczności rozwoju nauki i umożliwieniu kariery młodym naukowcom mówią wszyscy kandydaci. Przesmycka proponuje utworzyć fundusz na rzecz nauki w PL. Sobczuk mówi o promowaniu zdolnych, młodych naukowców. Opielak sugeruje nawiązanie ściślejszej współpracy z biznesem. A Stępniewski o zachęceniu młodych ludzi do powracania na uczelnię w kilka lat po skończeniu studiów. Przesmycka dodaje do tego pomysł utworzenia Klubu Absolwenta PL, na wzór portalu Nasza-klasa.pl

Wszyscy podkreślają też konieczność rozwoju współpracy międzynarodowej, wysyłania większej liczby studentów i naukowców na zagraniczne staże i wymiany, tworzenia studiów w językach obcych i organizowania kursów językowych dla studentów i naukowców.

Zgodnie kandydaci mówią też o poprawie wizerunku uczelni na zewnątrz:
Sobczuk: - Chciałbym unikać zdarzeń, które generują czarny PR uczelni.
Przesmycka: - Powinniśmy rozwiązywać problemy we własnym gronie, a nie na zewnątrz.

Opielak: - Na uczelni panują bardzo złe stosunki międzyludzkie, czego przykładem jest konflikt w Instytucie Fizyki (naukowcy kłócą się tam o wykorzystywanie własnych badań - przyp. red.). Trzeba to naprawić, jeśli chcemy poprawić prestiż i wizerunek uczelni.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Karol
miki
kibic
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Karol
Karol (14 marca 2008 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Biedni i naiwni ludzie.... Prof. Opielak powiedzial dlaczego kandyduje - dla SIEBIE. Zawsze tak bylo i bedzie...
Rozwiń
miki
miki (13 marca 2008 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stępniewski na rektora............ śmieszne. Ten pan nie ma czasu na takie rzeczy, czepia się każdej okazji żeby zaistnieć. A poza tym , tak naprawdę decyzje będzie podejmował KTOŚ inny.
Rozwiń
kibic
kibic (13 marca 2008 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rektor Opielak to najlepszy kandydat. Głosujcie na niego, tylko on chce coś zmienić na Polibudzie. Stępniewski doprowadzi Politechnikę do upadku, jako prorektor nie robił nic lub tylko eskalował konflikty.
Rozwiń
DAMIAN
DAMIAN (13 marca 2008 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prof. Marek Opielak, to jedyna i najlepsza kandydatura, logika, inteligencja, elokwencja, trzymam kciuki...
Rozwiń
daniel
daniel (13 marca 2008 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Marku Opielak, życzę powodzenia,,,,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!