Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2017 r.
7:41

Pomnik na pl. Litewskim do wymiany

Autor: Zdjęcie autora drs
10 20 A A

Nie dłużej niż trzy tygodnie ma trwać operacja wymiany pomnika Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa wersja pomnika stanie w miejscu obecnej, która będzie przeniesiona na cmentarz komunalny przy ul. Białej będący częścią nekropolii przy ul. Lipowej. Taką podmianę zleca Urząd Miasta, który właśnie ogłosił przetarg na przeniesienie starego pomnika i wykonanie nowego, który ma być podobny do wersji z międzywojnia.

Wybierając wykonawcę Urząd Miasta będzie się kierować się nie tylko ceną (będzie można za nią uzyskać maksymalnie 60 ze 100 punktów), ale także zadeklarowanym skróceniem prac, zwłaszcza tych na pl. Litewskim, które nie mogą trwać dłużej niż 21 dni (na prace na cmentarzu miasto daje o 7 dni więcej).Termin będzie liczony od momentu podpisania umowy z wykonawcą, który może być wybrany jeszcze w tym miesiącu, bo na oferty zainteresowanych firm Ratusz będzie czekać do 24 listopada.

Usunięcia obecnej formy pomnika domagała się część środowisk kombatanckich (związek żołnierzy AK) oraz wojewoda, którzy tłumaczyli, że na kamiennych płytach upamiętniono „przede wszystkim czyn zbrojny formacji związanych z władzą komunistyczną”, chociaż nie wszyscy zgadzali się z ich oceną.

Na nowym pomniku znajdą się dwa napisy: „NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA POLSKĘ” oraz „PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE, ŻE POLEGLIŚMY WIERNI W JEJ SŁUŻBIE”.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 08:49
+1
Tylko Budimex.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 02:09
Talibowie tak samo niszczyli zabytki i jaki był szum na świecie. Teraz my niszczymy pamiątki z historii. Jakby zniszczono Oświęcim, to Niemcy zapomnieliby o tym piętnie na ich narodzie. PomnikimStalina powinny stać w każdym większym mieście z odpowiednią adnotacją. Bo teraz Gimbaza nie wie co ów dobry wujek uczynił Polsce i Światu. To dzięki niemu wybuchła wojna 1 września. Nie niszczmy, lecz opisujmy i uczmy.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 18:01
obecny pomnik nieznanego sovieta to relikt komunizmu, więc powinienien byc zniszczony
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:39
W grudniu, po południu... Nowy pomnik powinien być uroczyście odsłonięty 11 Listopada 2018 r. przez Prezydenta RP - w stulecie odzyskania niepodległości. Czekał na zmianę tyle lat, więc powinien poczekać jeszcze rok. Zmieniać w grudniu - bez okazji? A może jeszcze lepiej w nocy, bez świadków? - jak UB-owcy, grzebiący swoje ofiary. Trzeba odsłonięciu starego-nowego pomnika nadać najbardziej uroczystą oprawę, a nie zmieniać go w grudniu. Wojciech Górski.
Avatar
obserwator historii / 13 listopada 2017 o 12:58
undefined napisał:
Ludzie władzy mają wyraźny problem z odróżnieniem przeszłości , teraźniejszości i przyszłości. Takie problemy leczą lekarze psychiatrzy.
 Ciężkie przypadki,lekarz nie pomoże.
Avatar
john / 13 listopada 2017 o 11:03
undefined napisał:
2 przystanki to przejść można a nie jechać...no ale co kto lubi a do tego czy dba o środowisko czy nie
 Królewicz 2 przystanków nie przejdzie, musi koniecznie wsiąść do samochodu i przy okazji ponarzekać, że bilety ZTM drogie(mimo iż w innych miastach kosztują znacznie więcej).
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 10:44
2 przystanki to przejść można a nie jechać...no ale co kto lubi a do tego czy dba o środowisko czy nie
Avatar
mieszkaniec / 13 listopada 2017 o 10:42
lol napisał:
Ludzie mają samochody i są korki bo jak chcę pojechać 2 przystanki autobusem to zapłacę 7,40 zł w dwie strony jak pojadę samochodem to zapłacę 1,2 zł (5km) i jeszcze rodzinę zabiorę. W Lublinie darmowa komunikacja jest dla emerytów i teraz dla uczniów a oni samochodami nie jeżdźą. A jak jaką mam zachętę żeby zostawić samochód w garażu???
 Taką, że jedziesz niezakorkowym buspasem, w klimatyzowanym autobusie. Wolisz auto to stój w korkach i nie stękaj na forum, że to wina prezydenta czy jakiegoś innego urzędnika. On ci daje wybór, ty decydujesz.
 Taką, że jedziesz niezakorkowym buspasem, w klimatyzowanym autobusie. Wolisz auto to stój w korkach i nie stękaj na forum, że to wina prezydenta czy jakiegoś innego urzędnika. On ci daje wybór, ty decydujesz. rozwiń
Avatar
lol / 13 listopada 2017 o 10:23
Ludzie mają samochody i są korki bo jak chcę pojechać 2 przystanki autobusem to zapłacę 7,40 zł w dwie strony jak pojadę samochodem to zapłacę 1,2 zł (5km) i jeszcze rodzinę zabiorę. W Lublinie darmowa komunikacja jest dla emerytów i teraz dla uczniów a oni samochodami nie jeżdźą. A jak jaką mam zachętę żeby zostawić samochód w garażu???
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 10:14
skad ludzie tyle hajsu na te samochody mają, kupić niby nie sztuka ale utrzymac późnniej
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 02:09
Talibowie tak samo niszczyli zabytki i jaki był szum na świecie. Teraz my niszczymy pamiątki z historii. Jakby zniszczono Oświęcim, to Niemcy zapomnieliby o tym piętnie na ich narodzie. PomnikimStalina powinny stać w każdym większym mieście z odpowiednią adnotacją. Bo teraz Gimbaza nie wie co ów dobry wujek uczynił Polsce i Światu. To dzięki niemu wybuchła wojna 1 września. Nie niszczmy, lecz opisujmy i uczmy.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 18:01
obecny pomnik nieznanego sovieta to relikt komunizmu, więc powinienien byc zniszczony
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:19
-1
Wy....... napisy gloryfikujące morderców i faszystów z AL;GL;UB i SB.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:39
W grudniu, po południu... Nowy pomnik powinien być uroczyście odsłonięty 11 Listopada 2018 r. przez Prezydenta RP - w stulecie odzyskania niepodległości. Czekał na zmianę tyle lat, więc powinien poczekać jeszcze rok. Zmieniać w grudniu - bez okazji? A może jeszcze lepiej w nocy, bez świadków? - jak UB-owcy, grzebiący swoje ofiary. Trzeba odsłonięciu starego-nowego pomnika nadać najbardziej uroczystą oprawę, a nie zmieniać go w grudniu. Wojciech Górski.
Avatar
obserwator historii / 13 listopada 2017 o 12:58
undefined napisał:
Ludzie władzy mają wyraźny problem z odróżnieniem przeszłości , teraźniejszości i przyszłości. Takie problemy leczą lekarze psychiatrzy.
 Ciężkie przypadki,lekarz nie pomoże.
Avatar
john / 13 listopada 2017 o 11:03
undefined napisał:
2 przystanki to przejść można a nie jechać...no ale co kto lubi a do tego czy dba o środowisko czy nie
 Królewicz 2 przystanków nie przejdzie, musi koniecznie wsiąść do samochodu i przy okazji ponarzekać, że bilety ZTM drogie(mimo iż w innych miastach kosztują znacznie więcej).
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 10:44
2 przystanki to przejść można a nie jechać...no ale co kto lubi a do tego czy dba o środowisko czy nie
Avatar
mieszkaniec / 13 listopada 2017 o 10:42
lol napisał:
Ludzie mają samochody i są korki bo jak chcę pojechać 2 przystanki autobusem to zapłacę 7,40 zł w dwie strony jak pojadę samochodem to zapłacę 1,2 zł (5km) i jeszcze rodzinę zabiorę. W Lublinie darmowa komunikacja jest dla emerytów i teraz dla uczniów a oni samochodami nie jeżdźą. A jak jaką mam zachętę żeby zostawić samochód w garażu???
 Taką, że jedziesz niezakorkowym buspasem, w klimatyzowanym autobusie. Wolisz auto to stój w korkach i nie stękaj na forum, że to wina prezydenta czy jakiegoś innego urzędnika. On ci daje wybór, ty decydujesz.
 Taką, że jedziesz niezakorkowym buspasem, w klimatyzowanym autobusie. Wolisz auto to stój w korkach i nie stękaj na forum, że to wina prezydenta czy jakiegoś innego urzędnika. On ci daje wybór, ty decydujesz. rozwiń
Avatar
lol / 13 listopada 2017 o 10:23
Ludzie mają samochody i są korki bo jak chcę pojechać 2 przystanki autobusem to zapłacę 7,40 zł w dwie strony jak pojadę samochodem to zapłacę 1,2 zł (5km) i jeszcze rodzinę zabiorę. W Lublinie darmowa komunikacja jest dla emerytów i teraz dla uczniów a oni samochodami nie jeżdźą. A jak jaką mam zachętę żeby zostawić samochód w garażu???
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 10:14
skad ludzie tyle hajsu na te samochody mają, kupić niby nie sztuka ale utrzymac późnniej
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbudują największe SPA w woj. lubelskim. Olbrzymia dotacja z UE
tylko u nas

Zbudują największe SPA w woj. lubelskim. Olbrzymia dotacja z UE 0 0

Za trzy lata w Celejowie (gm. Wąwolnica) ma powstać sześciohektarowy kompleks leczniczo-wypoczynkowy, największe SPA w regionie. Projekt budowy term dostał aż 66 775 633 złotych dofinansowania z UE

Wybuch w bloku w Świdniku. To on ratował mieszkańców z pożaru mieszkania
galeria

Wybuch w bloku w Świdniku. To on ratował mieszkańców z pożaru mieszkania 14 2

Krzyknęłam: Szymon nie idź tam!, ale on był już w środku – opowiada Aleksandra Jabłońska, dziewczyna Szymona Duhera. To świadkowie piątkowego wybuchu w bloku przy ul. Hallera w Świdniku. 20-latek pomógł jednej z poparzonych osób. Z zadymionego budynku wyprowadził też dwójkę dzieci

Chełmianka kontra Orlęta Spomlek, wyjazdy Avii i Podlasia

Chełmianka kontra Orlęta Spomlek, wyjazdy Avii i Podlasia 1 0

Nie ma czasu na odpoczynek. Avia, Podlasie i Orlęta grały w środę, a już w sobotę wracają do rywalizacji. Najtrudniejsze zadanie czeka ostatnią z ekip, która spróbuje zatrzymać rozpędzonego lidera z Chełma

Biżuteria Swarovski - błyszcz jak największe gwiazdy

Biżuteria Swarovski - błyszcz jak największe gwiazdy 0 0

Biżuteria Swarovski jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Błyszczące kryształy są wykorzystywane do tworzenia bransoletek, kolii, kolczyków, broszek i pierścionków. Strojne ozdoby odbijają światło, mieniąc się tysiącami kolorów, dzięki czemu są odpowiednim dodatkiem do eleganckich kreacji. Z tego powodu po biżuterię Swarovski sięgają nawet największe gwiazdy Hollywood i inni artyści.

Polska - Rosja. Majdan, Świerczewski, Iwan na Arenie Lublin
13 maja 2018, 16:00

Polska - Rosja. Majdan, Świerczewski, Iwan na Arenie Lublin 2 3

Wydarzenie Radosław Majdan, bracia Mroczkowie i Rafał Maserak zagrają w piłkę na Arenie Lublin. Zresztą nie tylko oni, bo będzie też Piotr Zelt, Bilgun Ariunbataar, Jarosław Jakimowicz, Przemysław Cypryański, Maciej Florek, Marcin Wójcik, Piotr Świerczewski, Tomasz Frankowski i Tomasz Iwan

Nowa porcja utrudnień w Lublinie. Także w centrum miasta

Nowa porcja utrudnień w Lublinie. Także w centrum miasta 5 4

Nowe zakazy i ograniczenia pojawią się w przyszłym tygodniu na Królewskiej i Lubartowskiej, Drodze Męczenników Majdanka, Lotniczej oraz Franczaka „Lalka”. Od dziś utrudnienia będą też na Pszczelej

Kobieta zginęła w pożarze domu. Przyczyną niedopałek papierosa? [zdjęcia]
galeria

Kobieta zginęła w pożarze domu. Przyczyną niedopałek papierosa? [zdjęcia] 2 2

W czwartek w Białobrzegach w gminie Kock doszło do tragicznego w skutkach pożaru domu

Piłkarze Górnika grają z GKS Tychy. Czy powtórzą wynik z jesieni?

Piłkarze Górnika grają z GKS Tychy. Czy powtórzą wynik z jesieni? 1 0

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna dzisiaj zmierzy się na wyjeździe z GKS Tychy. Początek spotkania o godzinie 19

Uczczą pamięć trenera. VII Memoriał Leszka Marii Rouperta

Uczczą pamięć trenera. VII Memoriał Leszka Marii Rouperta 4 0

Koszykówka W sobotę w lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się VII Memoriał Leszka Marii Rouperta

Egzamin gimnazjalny 2018 ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE poziom podstawowy i rozszerzony

Egzamin gimnazjalny 2018 ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE poziom podstawowy i rozszerzony 1 1

Egzamin gimnazjalny 2018 angielski. Odpowiedzi i arkusze z pytaniami z angielskiego opublikujemy na naszej stronie internetowej po zakończeniu egzaminu

Pierwszaki na okładkę Dziennika Wschodniego!

Pierwszaki na okładkę Dziennika Wschodniego! 1 0

Szukamy najlepszej, najzdolniejszej i najmilszej klasy pierwszej. W naszym nowym plebiscycie "Pierwszaki Roku 2018" do wygrania jest między innymi profesjonalna sesja okładkowa i wycieczka do Jura Parku w Bałtowie

21-latek zginął w wypadku, pożar ciężarówki [zdjęcia, wideo]
galeria
film

21-latek zginął w wypadku, pożar ciężarówki [zdjęcia, wideo] 17 4

Rover, którym kierował 21-latek zderzył się z samochodem ciężarowym

Dodatki dla pielęgniarek sporo niższe niż dla lekarzy. "Jesteśmy dyskryminowane!"

Dodatki dla pielęgniarek sporo niższe niż dla lekarzy. "Jesteśmy dyskryminowane!" 61 16

Pielęgniarki ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie są oburzone propozycją zmian w wynagrodzeniach