środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Pomnik na pl. Litewskim do wymiany

Dodano: 13 listopada 2017, 07:41
Autor: drs

Nie dłużej niż trzy tygodnie ma trwać operacja wymiany pomnika Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim.

Nowa wersja pomnika stanie w miejscu obecnej, która będzie przeniesiona na cmentarz komunalny przy ul. Białej będący częścią nekropolii przy ul. Lipowej. Taką podmianę zleca Urząd Miasta, który właśnie ogłosił przetarg na przeniesienie starego pomnika i wykonanie nowego, który ma być podobny do wersji z międzywojnia.

Wybierając wykonawcę Urząd Miasta będzie się kierować się nie tylko ceną (będzie można za nią uzyskać maksymalnie 60 ze 100 punktów), ale także zadeklarowanym skróceniem prac, zwłaszcza tych na pl. Litewskim, które nie mogą trwać dłużej niż 21 dni (na prace na cmentarzu miasto daje o 7 dni więcej).Termin będzie liczony od momentu podpisania umowy z wykonawcą, który może być wybrany jeszcze w tym miesiącu, bo na oferty zainteresowanych firm Ratusz będzie czekać do 24 listopada.

Usunięcia obecnej formy pomnika domagała się część środowisk kombatanckich (związek żołnierzy AK) oraz wojewoda, którzy tłumaczyli, że na kamiennych płytach upamiętniono „przede wszystkim czyn zbrojny formacji związanych z władzą komunistyczną”, chociaż nie wszyscy zgadzali się z ich oceną.

Na nowym pomniku znajdą się dwa napisy: „NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA POLSKĘ” oraz „PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE, ŻE POLEGLIŚMY WIERNI W JEJ SŁUŻBIE”.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 listopada 2017 o 02:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Talibowie tak samo niszczyli zabytki i jaki był szum na świecie. Teraz my niszczymy pamiątki z historii. Jakby zniszczono Oświęcim, to Niemcy zapomnieliby o tym piętnie na ich narodzie. PomnikimStalina powinny stać w każdym większym mieście z odpowiednią adnotacją. Bo teraz Gimbaza nie wie co ów dobry wujek uczynił Polsce i Światu. To dzięki niemu wybuchła wojna 1 września. Nie niszczmy, lecz opisujmy i uczmy.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
obecny pomnik nieznanego sovieta to relikt komunizmu, więc powinienien byc zniszczony
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 14:19) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Wy....... napisy gloryfikujące morderców i faszystów z AL;GL;UB i SB.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W grudniu, po południu... Nowy pomnik powinien być uroczyście odsłonięty 11 Listopada 2018 r. przez Prezydenta RP - w stulecie odzyskania niepodległości. Czekał na zmianę tyle lat, więc powinien poczekać jeszcze rok. Zmieniać w grudniu - bez okazji? A może jeszcze lepiej w nocy, bez świadków? - jak UB-owcy, grzebiący swoje ofiary. Trzeba odsłonięciu starego-nowego pomnika nadać najbardziej uroczystą oprawę, a nie zmieniać go w grudniu. Wojciech Górski.
Rozwiń
obserwator  historii
obserwator historii (13 listopada 2017 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Ludzie władzy mają wyraźny problem z odróżnieniem przeszłości , teraźniejszości i przyszłości. Takie problemy leczą lekarze psychiatrzy.
 Ciężkie przypadki,lekarz nie pomoże.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!