wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Pół tysiąca drzew kazał wyciąć w tym roku lubelski Urząd Miasta. Zapłaciliśmy za to ponad 120 tysięcy złotych. To ponad trzy razy więcej od kwoty przeznaczonej na tegoroczne nasadzenia nowych drzewek na terenie miasta. Nic dziwnego, że coraz więcej mieszkańców skarży się na brak zieleni.

- Kiedy zlecamy usunięcie drzewa? Wtedy, gdy jest ono chore, zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, albo zasłania dostęp naturalnego światła do mieszkań. Wycinkę zlecamy także wtedy, gdy drzewa kolidują z planami budowy drogi - wylicza Andrzej Bałaban, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w lubelskim Urzędzie Miasta. To właśnie ten wydział odpowiada za stan zieleni na terenie Lublina. Od początku roku urzędnicy z WGK zlecili już usunięcie dokładnie 503 drzew. - Zdecydowaną większość stanowią drzewa chore - dodaje Bałaban.
Ile pieniędzy Ratusz wydaje na leczenie drzew? Na ten cel zabezpieczono niespełna 160 tys. zł. Te pieniądze muszą wystarczyć do końca roku. Tymczasem od stycznia Urząd Miasta wydał na wycinkę drzew już ponad 120 tys. zł.
Mieszkańcy z niepokojem patrzą, jak z lubelskich ulic znikają kolejne drzewa. Największe emocje wzbudziła ostatnio sprawa jesionów z ul. Kołłątaja. Ratusz poprosił konserwatora zabytków o zgodę na wycięcie 6 okazów. Ale konserwator postarał się, by miasto wycięło wszystkie. Ratusz przyznaje, że i tak zamierzał usunąć pozostałe jesiony. Tyle, że później. - Zakładane pierwotnie etapowanie prac miało na celu uniknięcie szokowej reakcji mieszkańców - wyjaśnia Eugeniusz Janicki, dyrektor WGK. - Drzewa oglądał nasz ekspert od chirurgii drzew. Uznał, że są poważnie osłabione - tłumaczy Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
W sprawie usuwanych drzew odbieramy coraz więcej telefonów, listów i zdjęć od Czytelników. - Przy sklepie Stokrotka wykopano ze względu na planowaną rozbudowę kilka drzew - skarży się pan Andrzej z Bronowic. - Sklep dostał zalecenie przesadzenia drzew. I pewnie je przesadził, ale do innej dzielnicy. A nasza ubożeje.
Na nasadzenia nowych drzew miasto wyda w tym roku niespełna 37 tys. zł. Te pieniądze wystarczą na posadzenie 680 małych drzewek. W Lublinie przybędzie też 1000 krzewów i 2300 m żywopłotów.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!