Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2002 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Porażka to czy sukces?

Autor: Zdjęcie autora (gut pim bar)
0 0 A A

Szefowie struktur SLD przegrani w wyborach samorządowych powinni jak najszybciej podać się do dymisji – zapowiedział premier Leszek Miller. Działacze sojuszu na Lubelszczyźnie sami nie zdecydują się na taki krok. Czekają na ocenę kolegów partyjnych. A porażkę starają się przekuć w sukces.
Wobec osób, „które spowodowały pogorszenie wyniku wyborczego”, należy wyciągnąć konsekwencje personalne. Taką decyzję podjęła w niedzielę Rada Krajowa SLD. Sam premier nalegał, by powyborcze rozliczenia odbyły się jak najszybciej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie wyjdę przed orkiestrę

Potencjalnych adresatów słów Millera można by znaleźć na lewicy całe zastępy. Ale jak na razie na Lubelszczyźnie nie poleciała żadna głowa. I chyba nieprędko poleci.
– Nie czuję się przegrany. Otrzymałem w drugiej turze wyborów prezydenckich ponad 6 tys. głosów. W wyborach do Rady Miejskiej zaś najwięcej głosów, bo około 660 – argumentuje Witold Tkaczyk, były kandydat na prezydenta Zamościa, a jednocześnie szef lokalnego SLD. Czy poda się do dymisji? – Poczekam na ocenę kolegów w sprawie wyborów – zapowiada.
Podobnie mówią inni działacze Sojuszu. – Jak koledzy uznają, że to ja jestem odpowiedzialny za taki wynik i z tego powodu powinienem ponieść konsekwencje, to nie będę protestował. Ale sam przed orkiestrę nie będę wychodził.

Już za cztery lata

A koledzy najprawdopodobniej uznają, że winnych nie ma. Przynajmniej tak będzie w Chełmie. Lewicowy kandydat Zbigniew Matuszczak nie został prezydentem miasta. Ale koledzy bronią go.
– Nie załamujmy rąk – apeluje Marian Tywoniuk, sekretarz miejscowej organizacji SLD. – Matuszczak ma dopiero 40 lat i niebagatelne samorządowe i polityczne doświadczenie. Uważam, że za cztery lata znowu będzie liczącym się kandydatem.
Poza tym na korzyść Matuszczaka ma przemawiać to, że w wyborach prezydenckich zdobył 15 proc. głosów więcej niż cała chełmska lewica startująca do Rady Miejskiej. Tywoniuk podkreśla również, że to właśnie koalicja SLD–UP wprowadziła do rady najwięcej swoich kandydatów. Ale za mało, by rządzić.

Spadło, ale się utrzymało

A może głowy w ogóle nie powinny polecieć? – głowią się lokalni działacze. W naszym regionie lewica nie wypadła rewelacyjnie, ale też nie najgorzej – dodają zaraz. Do Rady Miejskiej Lublina wprowadziła więcej radnych (procentowo) niż cztery lata temu. Za to dotkliwą porażkę poniósł lewicowy kandydat na prezydenta Lublina Wiesław Brodowski.
Z kolei pierwszy wynik partia zanotowała w Sejmiku Wojewódzkim. Jednak zwycięstwo nie zapewniło jej samodzielnej władzy. I nadal nie wiadomo, czy w ogóle uda się jej przejąć stery w województwie.
Nie najgorzej koalicja SLD–UP wypadła także w mniejszych miejscowościach. – W większości powiatów poparcie dla nas spadło o kilka procent. Ale dzięki metodzie dzielenia mandatów, która preferuje duże ugrupowania oraz większemu rozdrobnieniu sceny politycznej w porównaniu z poprzednimi wyborami, nasze wpływy w takich miejscowościach utrzymały się na podobnym poziomie – komentują działacze sojuszu.
Dają przykład powiatu włodawskiego. W porównaniu z 1998 r. poparcie dla sojuszu spadło z 40 proc. do 24 proc. Mimo to lewica ma swojego starostę i największy klub w radzie. Na tym nie koniec. Na siedmiu wójtów, czterech nosi legitymacje SLD.
Zwolenników partii premiera Leszka Millera ubyło także w powiecie łęczyńskim. I to aż o siedem procent. Nie przeszkodziło to jednak, by w tych wyborach burmistrzem Łęcznej został człowiek lewicy.

Sądna niedziela

Na początku grudnia w sprawie oceny wyborów zbierze się Rada Powiatowa SLD w Białej Podlaskiej. Jej przewodniczący, Jan Bajkowski, powiedział Dziennikowi, że działaczy „na dole” boli obciążanie ich tylko odpowiedzialnością za niepowodzenia.
– Na wynik wyborów wpływała przecież też sytuacja gospodarcza – przekonuje Bajkowski.
Lubelski SLD powyborczy remanent przeprowadzi 1 grudnia. Wówczas zbierze się Rada Wojewódzka SLD. – Porównamy wyniki z tymi, które uzyskaliśmy cztery lata temu. Ustalimy, nad czym musimy popracować. Podejmiemy właściwe decyzje – zapowiada Franciszek Piątkowski z lubelskiego SLD.
Jednak powyborczy remanent nie zostanie przeprowadzony do końca. 1 grudnia nie należy się bowiem spodziewać zmiany szefa lubelskiej lewicy. I to mimo to, że w poniedziałek prezydent Aleksander Kwaśniewski zaapelował do ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka, by jak najszybciej zrezygnował z przewodzenia lubelskiemu SLD. Zdaniem prezydenta nie można dobrze wypełniać dwóch tak odpowiedzialnych zadań. Minister Kurczuk jeszcze przed wyborami samorządowymi deklarował oddanie władzy. Nie chciał jednak komentować opinii prezydenta Kwaśniewskiego.
Zatem odejścia Kurczuka należy się spodziewać najwcześniej na przełomie roku. Nowy szef lubelskiego SLD (wśród kandydatów na przewodniczącego wymieniani są m.in. Mirosław Złomaniec, Marek Tęcza i Krzysztof Szydłowski) będzie rządził partią tylko rok. W 2003 r. kończy się kadencja obecnych władz lubelskiego sojuszu.
Katarzyna Lewandowska,

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty