poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Poszerzanie granic Lublina: Mieszkańcy wsi przeciwni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2011, 20:42
Autor: Dominik Smaga

Nasze sołectwo chce zostać w gminie Niemce. Dobrze nam się tu żyje – mówi Dorota Góźdź, sołtys Elizó
Nasze sołectwo chce zostać w gminie Niemce. Dobrze nam się tu żyje – mówi Dorota Góźdź, sołtys Elizó

Poszerzeniu granic Lublina sprzeciwiają się mieszkańcy terenów, które chce wchłonąć miasto. Nie podoba się to też działającym tam przedsiębiorcom. Popierają ich wójtowie i zapowiadają wspólny protest.

– Nie zgodzimy się na to – mówi Dorota Góźdź, sołtys Elizówki (gm. Niemce). – Lublin chciał nas wchłonąć już kilka lat temu. Wtedy osobiście zebrałam 600 podpisów pod protestem. Teraz będzie tak samo.

W poniedziałek ujawniliśmy, że prezydent Lublina chce przyłączyć do miasta tereny leżące między jego obecną granicą, a przyszłą obwodnicą. – Procedura ma ruszyć jeszcze w tym roku – zapowiada Ratusz. Tłumaczy, że Lublin potrzebuje m.in. gruntów budowlanych. Wiadomo, że chodzi też o zwiększenie wpływów z podatków, bo miasto zyskałoby kilka tysięcy nowych mieszkańców.

– Nie po to dwa lata temu wyniosłem się z Lublina, żeby znów w nim mieszkać. Wszystko musiałbym załatwiać w mieście, a tam trudniej niż u nas zarejestrować samochód, albo zdobyć pozwolenie na budowę – oburza się Antoni Bomba, mieszkaniec Elizówki.

– Interesantów w Lublinie jest mnóstwo, a obsługa jest, jaka jest – dodaje Irena Bednarska ze wsi Wólka.

Zmiana granic oburzyła też przedsiębiorców spod Lublina. – W mieście są większe podatki, a przecież jakoś trzeba na to zarobić – podkreśla Stanisław Kowalczykowski, współwłaściciel Masarni "Wólka”. – Takie sięganie do kieszeni przedsiębiorców tylko przyczynia się do upadku małych firm.

Na podatkach mogą stracić też mieszkańcy. – U nas w gminie domy mieszkalne i gospodarcze są zwolnione z podatku od nieruchomości. W Lublinie już nie – dodaje sołtys Elizówki.

– Zwolnienie z podatku to lepszy sposób na zdobycie nowych mieszkańców, niż cięcie sąsiednich gmin – mówi Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce, który obawia się o przyszłość Elizówki, Dysa, Jakubowic i części Ciecierzyna. – Nie chcę ich oddać, Nie ma mowy! – zapowiada.

– Dla nas oznaczałoby to utratę Wólki, Jakubowic Murowanych, Długiego i części Świdniczka. Na pewno nie zamierzam się temu biernie przyglądać – zapowiada Edwin Gortat, wójt gminy Wólka. – Skontaktuję się też z wójtami Niemiec i Jastkowa, żeby przyjąć jakiś wspólny front w tej sprawie.

Jeśli na zmianę granic zgodzą się miejscy radni, ruszą konsultacje z mieszkańcami. – Będziemy starali się przekonać mieszkańców terenów, które mogą zostać wchłonięte przez Lublin, że wiążą się z tym też korzyści – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina.

Potem w sprawie wypowie się wojewoda i MSWiA. Ostateczną decyzję o przesunięciu granic miasta podejmie rząd.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jacek
kw
Opinia Gminy Niemce
(57) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jacek
jacek (4 sierpnia 2011 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety nie wszyscy mieszkańcy gminy Niemce są tego samego zdania co "opinia gminy Niemce" Szkoda, że wśród uciążliwości wskazanych w wypowiedziach takich jak wyższe podatki za nieruchomości, czy też niższe wpływy z podatków od przedsiębiorców z Elizówki, nikt z opiniotwórców nie zechciał wspomnieć o pożytkach płynących z tego rozwiązania jak choćby sam prestiż wynikający z zamieszkania na terenie wojewódzkiego miasta Lublina, a co za tym idzie korzystanie z budżetu będącego w dyspozycji miasta, całej infrastruktury, czy inwestycji będących w planach zagospodarownia przestrzennego. Owszem dla samej gminu Niemce wymienione wyżej walory przejdą do historii ale dla samych mieszkańców terenów objętych "aneksją" nie ma to żadnego znaczenia, więc warto im samym w ich dobrze pojętym interesie zadbać o przyłączenie się do miasta. Ponadto dla gminy Niemce oznacza to zmiejeszenie etatów w Urzędzie Gminy o członków swoich rodzin, mniej radnych więc przez to mniejsze obciążenie dotychczasowych podatników. Lepsze pokrycie terenowe miejscowej już niewydolnej policji obsługującej jakby ktoś nie wiedział 4 gminy Wólkę, Jastków, Garbów. Jakbym miał więcej czasy to wymieniłbym jeszcze kilka szczegółów korzystnych dla obu stron podziału. Pozdrawiam
Rozwiń
kw
kw (23 lutego 2011 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Opinia Gminy Niemce' timestamp='1298449850' post='441361']
Gmina Niemce informuje, że stanowczo sprzeciwia się planom poszerzenia granic Lublina o tereny należące obecnie do gminy Niemce. O zamiarach prezydenta Lublina pisały ostatnio lokalne gazety. W naszej ocenie poszerzenie granic Lublina będzie niekorzystne dla mieszkańców gminy Niemce. Dlatego w obronie interesów mieszkańców zostaną podjęte wszelkie niezbędne kroki żeby uniemożliwić zapędy prezydenta Lublina.Jak donoszą gazety planowana zmiana granic oburzyła mieszkańców i przedsiębiorców. W Lublinie obowiązują wyższe podatki. W gminie Niemce budynki mieszkalne i gospodarcze są zwolnione z podatku od nieruchomości.Już w 2003 r. Lublin chciał wchłonąć tereny Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce oraz tereny Uniwersytetu Przyrodniczego. Wtedy wójt Henryk Smolarz wraz z Radą Gminy podjęli szereg działań, które uniemożliwiły oddanie naszych terenów.Wynik przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami opiniujących zmianę granic był jednoznaczny. Zdecydowana większość uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach wypowiedziała się za pozostawieniem obecnych granic gminy Niemce. Dzisiaj powraca temat poszerzenia granic Lublina o jeszcze większy teren niż to planowano w 2003 r. Prezydent Lublina marzy o zabraniu gminie Niemce terenów sięgających aż do planowanej obwodnicy miasta – około 1000 ha . Szacujemy, że gmina Niemce mogłaby stracić nawet 3 mln zł rocznych przychodów z podatków. Żeby zobrazować skalę wielkości należy przytoczyć, iż roczny przychód z podatku rolnego gminy Niemce wynosi około 1 mln zł. Miałoby to niekorzystny wpływ na przebieg realizowanych i planowanych inwestycji. W imieniu władz gminy Niemce informuję, iż zrobimy wszystko żeby nie oddać miastu terenów od zawsze należących do gminy Niemce. Wójt Gminy Niemce/-/ Krzysztof Urbaś
[/quote]
Brawo Wójcie.
Rozwiń
Opinia Gminy Niemce
Opinia Gminy Niemce (23 lutego 2011 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gmina Niemce informuje, że stanowczo sprzeciwia się planom poszerzenia granic Lublina o tereny należące obecnie do gminy Niemce. O zamiarach prezydenta Lublina pisały ostatnio lokalne gazety. W naszej ocenie poszerzenie granic Lublina będzie niekorzystne dla mieszkańców gminy Niemce. Dlatego w obronie interesów mieszkańców zostaną podjęte wszelkie niezbędne kroki żeby uniemożliwić zapędy prezydenta Lublina.
Jak donoszą gazety planowana zmiana granic oburzyła mieszkańców i przedsiębiorców. W Lublinie obowiązują wyższe podatki. W gminie Niemce budynki mieszkalne i gospodarcze są zwolnione z podatku od nieruchomości.
Już w 2003 r. Lublin chciał wchłonąć tereny Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce oraz tereny Uniwersytetu Przyrodniczego. Wtedy wójt Henryk Smolarz wraz z Radą Gminy podjęli szereg działań, które uniemożliwiły oddanie naszych terenów.
Wynik przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami opiniujących zmianę granic był jednoznaczny. Zdecydowana większość uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach wypowiedziała się za pozostawieniem obecnych granic gminy Niemce. Dzisiaj powraca temat poszerzenia granic Lublina o jeszcze większy teren niż to planowano w 2003 r. Prezydent Lublina marzy o zabraniu gminie Niemce terenów sięgających aż do planowanej obwodnicy miasta – około 1000 ha . Szacujemy, że gmina Niemce mogłaby stracić nawet 3 mln zł rocznych przychodów z podatków. Żeby zobrazować skalę wielkości należy przytoczyć, iż roczny przychód z podatku rolnego gminy Niemce wynosi około 1 mln zł. Miałoby to niekorzystny wpływ na przebieg realizowanych i planowanych inwestycji. W imieniu władz gminy Niemce informuję, iż zrobimy wszystko żeby nie oddać miastu terenów od zawsze należących do gminy Niemce.
Wójt Gminy Niemce
/-/ Krzysztof Urbaś
Rozwiń
za
za (21 lutego 2011 o 14:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za w 300%
Rozwiń
kw
kw (16 lutego 2011 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Madziu , temat faktycznie ciężki - przerósł Cię. Bez urazy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (57)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!