sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Pożegnali Jerzego Leszczyńskiego (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2008, 17:28

Dziś na cmentarzu przy ul. Lipowej rodzina, aktorzy, poeci, malarze i przyjaciele pożegnali znakomitego artystę Jerzego Leszczyńskiego.

Kiedy urnę z jego prochami składano do grobu pod strzelistym świerkiem, zgromadzeni na pogrzebie zaczęli bić brawo. Jerzy Leszczyński, jeden z najlepszych mimów na świecie, twórca Teatru Wizji i Ruchu dostał oklaski, jakby występował na scenie. Brawa mieszały się ze łzami. Na twarzach aktorów, z którymi do końca przygotowywał premierę sztuki "Idzie skacząc po górach II” widać było łzy żalu i smutku.

Jurka żegnali między innymi: Mietek Jurecki, który napisał muzykę do niedokończonego spektaklu, poeta Bohdan Zadura, Bogusław Wróblewski, szef Akcentu, aktorzy z Lublina i Bielska Białej, gdzie pracował. Grób szybko pokrył się naręczami kwiatów.

- Spoczął pod świerkiem, który będzie przypominał mu ukochane Beskidy - mówi Marta Denys, była dyrektor Domu Kultury LSM, która przygarnęła Teatr Wizji i Ruchu.
Na pogrzebie zabrakło kwiatów od przedstawicieli władz miasta. Jakby zapomnieli o artyście, który rozsławiał swoimi spektaklami Lublin.

Jerzy Leszczyński to autor głośnych spektakli "Burza” i "Faust” i jeden z najciekawszych choreografów na świecie. Na swoim koncie ma 28 pełnowymiarowych spektakli, 5 filmów fabularnych i 22 widowiska telewizyjne. W ubiegłym roku założył w Lublinie szkołę pantomimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jaj
widz
Jaj
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jaj
jaj (25 listopada 2008 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to proszę o informację ileż to spektakli wystawił od 1985 roku "wielki artysta". I proszę policzyć ileż to razy nie dotrzymał obietnic kolejnym zespołom, włodarzom, sponsorom etc. Jak wiele nie zrobił dla tak wielu.
Rozwiń
widz
widz (25 listopada 2008 o 06:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Bóg zważy jego występki, nie nam je oceniać. To nieprawda, że od 30 lat nic dobrego nie pokazał. Robił spektakle poza Lublinem, pokazał w Lublinie "Idzie skacząc po górach". Pracował nad kolejną wersją spektaklu. Z muzyką Mietka Jureckiego. Ale wydawać jest sądy łatwo. Szczeglnie łatwo pisać o nieobecnych.
Rozwiń
Jaj
Jaj (24 listopada 2008 o 23:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To przykre że tak pięknie wspomina się alkoholika, który od 30 lat nic dobrego nie pokazał
Rozwiń
Janusz
Janusz (24 listopada 2008 o 22:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wysocki! Twój zastępca z CK rządzi kulturą!
Rozwiń
rybka
rybka (24 listopada 2008 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wysocki, zamiast zachłystywać się tym, co robi Centrum Kultury - przejrzyj na oczy. Na konferencjach prasowych grasz pierwsze skrzypce, jak trzeba być prezydentem wszystkiej kultury - to Cię nie ma. Wstyd, że prezydenta od kultury nie było na pogrzebie pana Leszczyńskiego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!