Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 czerwca 2013 r.
19:04
Edytuj ten wpis

Pożegnania z szambem w Lublinie. MPWiK zapłaci mieszkańcom

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A
Wodociągi będą pokrywać mieszkańcom część kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego na prywatnych dzi
Wodociągi będą pokrywać mieszkańcom część kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego na prywatnych dzi

Wodociągi będą pokrywać mieszkańcom część kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego na prywatnych działkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W taki sposób spółka chce "ratować” planowane wyniki dużego, unijnego projektu modernizacji wodociągów i kanalizacji. Jeśli spółka nie osiągnie określonych wyników, wtedy będzie miała problemy z rozliczeniem unijnej dotacji.

MPWiK musi podłączyć budynki na 1700 nieruchomościach i wykazać się 98-proc. wskaźnikiem skanalizowania miasta. Tyle, że nie wszyscy chcą podłączać się do miejskiej sieci i wolą korzystać z przydomowych szamb.

Największy opór MPWiK napotkał w rejonie Głuska, gdzie powstać ma kolektor sanitarny. Jak wielu mieszkańców chciało się do niego podłączyć? – Około 30 proc. – przyznaje Jacek Czarecki, wiceprezes MPWiK. Niechęć wynikała z tego, że miejska spółka doprowadza rury tylko do granicy prywatnej posesji. Przyłącze do budynku powinien sfinansować właściciel posesji.
Teraz wodociągi deklarują, że będą przyznawać dotacje w wysokości 2 tys. zł za przyłączenie się do sieci. Takie dofinansowanie nie może jednak przekroczyć 45 proc. kosztów budowy przyłącza. – Dotacja będzie przyznawana na podstawie udokumentowanych rachunków i faktur – informuje Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK. Pieniądze mają pochodzić z zysku miejskiej spółki, przeznaczona na ten cel kwota wystarczy na dotacje dla ok. 250 gospodarstw. Decydować ma zasada, kto pierwszy, ten lepszy. Nabór wniosków jeszcze nie ruszył.

System dopłat, który miasto określa mianem programu "Przyłącz się do nas” ma dotyczyć tylko tych nieruchomości, które dzięki temu przyłączą się do sieci budowanej za unijne pieniądze. Spółka twierdzi, że przyłączenie się do kanalizacji zwraca się po 1,5 roku, jeśli porównuje się koszt budowy przyłącza i wydatki na opróżnianie szamba posiadającego murowane dno. Tym, którzy mają szamba bez dna prezydent grozi kontrolami.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 19:09
My walczymy o skanalizowanie budynku przy ul.Kunickiego 63 od 20 lat i nic !!!! ZNK Lublin stwierdza że nie ma na to pieniędzy.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2013 o 19:38

Ja chyba śnię!!

Lubelszczyzna (nie wyłączjąc jej stolicy) to jednak Dziki Wschód i Polska "B"!!

Jest jakąś paranoją, że MPWiK chce płacić jaskiniowcom za to, co jest zasranym obowiązkiem tychże jaskiniowców!

Przecież ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada OBOWIĄZEK przyłączenia się do kanalizacji wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe! Wystarczy tylko ten obowiązek wyegzekwować (a jest to zadanie władz gminy) zamiast ubolewać, że tylko 30% mieszkańców "chce" przyłączyć się do kanalizacji i - horrible dictu - płacić prymitywom, którzy "nie chcą" tego zrobić!!

Tu mieszkańcy nie mają nic do "chcenia" czy "nie chcenia", tylko mają USTAWOWY OBOWIĄZEK przyłączyć się do kanalizacji!

Obowiązek, który władza ma wyegzekwować za pomocą przewidzianych w tym celu działań i środków!

Myślę, że najwyższy czas zainteresować prokuraturę i CBŚ tym, jak władze samorządowe realizują nałożone ustawą obowiązki i jak PWiK wydaje społeczne (bo z dotacji) pieniądze!

Dziki Wschód!

ty  pajacu ? to  zasrany obowiązek miasta doprowadzić kanalizację do posesji jak i drogę zrobić ......chyba po to są płacone podatki  ?

pajacu ? to  zasrany obowiązek miasta doprowadzić kanalizację do posesji jak i drogę zrobić ......chyba po to są płacone podatki  ?

rozwiń
Avatar
jur / 13 czerwca 2013 o 19:01

Jeśli w Głusku nie chcą kanalizacji i wolą zatruwać glebę to może lepiej wyłączyć tę dzielnicę z Lublina. Nieraz zarzucali władzom miasta, że ich traktuje po macoszeniu unikając inwestycji na terenie Głuska.

Avatar
Gość / 13 czerwca 2013 o 17:55

każdemu się wydaje że to jest takie proste łatwe i przyjemne. przede wszystkim jest wielu ludzi których najzwyczajniej w świecie na to nie stać! jestem osobą niepełnosprawną bez prawa do renty. zarabiam marne 1000zł. mam na utrzymaniu dziecko a mój dom stoi dość daleko od drogi. MPWiK wyliczył mi że będę musiał dopłacić do tego 20 000 zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! przepraszam ale wolę raz na 2 miesiące zapłacić za wywóz szamba... i wygląda na to że nie tylko ja.

Avatar
Hans KLOOS / 13 czerwca 2013 o 17:41

Glaczego ratusz chce "karac" mieszkancow, ktorzy nie maja technicznej mozliwosci przylaczenia sie do kanalizacji? Malo tego, Nie maja utwardzonej nawierzchni, a pobocze zarasta krzaczoami. Moze ratusz laskawiej spojrzy na maluczkich.

Avatar
tutejsza / 13 czerwca 2013 o 17:17

Ja chyba śnię!!

Lubelszczyzna (nie wyłączjąc jej stolicy) to jednak Dziki Wschód i Polska "B"!!

Jest jakąś paranoją, że MPWiK chce płacić jaskiniowcom za to, co jest zasranym obowiązkiem tychże jaskiniowców!

Przecież ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada OBOWIĄZEK przyłączenia się do kanalizacji wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe! Wystarczy tylko ten obowiązek wyegzekwować (a jest to zadanie władz gminy) zamiast ubolewać, że tylko 30% mieszkańców "chce" przyłączyć się do kanalizacji i - horrible dictu - płacić prymitywom, którzy "nie chcą" tego zrobić!!

Tu mieszkańcy nie mają nic do "chcenia" czy "nie chcenia", tylko mają USTAWOWY OBOWIĄZEK przyłączyć się do kanalizacji!

Obowiązek, który władza ma wyegzekwować za pomocą przewidzianych w tym celu działań i środków!

Myślę, że najwyższy czas zainteresować prokuraturę i CBŚ tym, jak władze samorządowe realizują nałożone ustawą obowiązki i jak PWiK wydaje społeczne (bo z dotacji) pieniądze!

Dziki Wschód!

Ja chyba śnię!!

Lubelszczyzna (nie wyłączjąc jej stolicy) to jednak Dziki Wschód i Polska "B"!!

Jest jakąś paranoją, że MPWiK chce płacić jaskiniowcom za to, co jest zasranym obowiązkiem tychże jaskiniowców!

Przecież ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada OBOWIĄZEK przyłączenia się do kanalizacji wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe! Wystarczy tylko ten obowiązek wyegzekwować (a jest to zadanie władz gminy) zamiast ubolewać, że tylko 30% mieszkańców "chce" przyłączyć się do kanalizacji i... rozwiń

Avatar
sąsiad / 13 czerwca 2013 o 14:03

Panie Prezydencie! Obowiązkowo wszyscy w Zemborzycach powinni mieć przyłącza! Wtedy Zalew wreszcie będzie czystszy. Skończą się nocne wypadu z wiaderkiem sąsiadów!

Avatar
Gość / 4 stycznia 2016 o 19:09
My walczymy o skanalizowanie budynku przy ul.Kunickiego 63 od 20 lat i nic !!!! ZNK Lublin stwierdza że nie ma na to pieniędzy.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2013 o 19:38

Ja chyba śnię!!

Lubelszczyzna (nie wyłączjąc jej stolicy) to jednak Dziki Wschód i Polska "B"!!

Jest jakąś paranoją, że MPWiK chce płacić jaskiniowcom za to, co jest zasranym obowiązkiem tychże jaskiniowców!

Przecież ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada OBOWIĄZEK przyłączenia się do kanalizacji wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe! Wystarczy tylko ten obowiązek wyegzekwować (a jest to zadanie władz gminy) zamiast ubolewać, że tylko 30% mieszkańców "chce" przyłączyć się do kanalizacji i - horrible dictu - płacić prymitywom, którzy "nie chcą" tego zrobić!!

Tu mieszkańcy nie mają nic do "chcenia" czy "nie chcenia", tylko mają USTAWOWY OBOWIĄZEK przyłączyć się do kanalizacji!

Obowiązek, który władza ma wyegzekwować za pomocą przewidzianych w tym celu działań i środków!

Myślę, że najwyższy czas zainteresować prokuraturę i CBŚ tym, jak władze samorządowe realizują nałożone ustawą obowiązki i jak PWiK wydaje społeczne (bo z dotacji) pieniądze!

Dziki Wschód!

ty  pajacu ? to  zasrany obowiązek miasta doprowadzić kanalizację do posesji jak i drogę zrobić ......chyba po to są płacone podatki  ?

pajacu ? to  zasrany obowiązek miasta doprowadzić kanalizację do posesji jak i drogę zrobić ......chyba po to są płacone podatki  ?

rozwiń
Avatar
jur / 13 czerwca 2013 o 19:01

Jeśli w Głusku nie chcą kanalizacji i wolą zatruwać glebę to może lepiej wyłączyć tę dzielnicę z Lublina. Nieraz zarzucali władzom miasta, że ich traktuje po macoszeniu unikając inwestycji na terenie Głuska.

Avatar
Gość / 13 czerwca 2013 o 17:55

każdemu się wydaje że to jest takie proste łatwe i przyjemne. przede wszystkim jest wielu ludzi których najzwyczajniej w świecie na to nie stać! jestem osobą niepełnosprawną bez prawa do renty. zarabiam marne 1000zł. mam na utrzymaniu dziecko a mój dom stoi dość daleko od drogi. MPWiK wyliczył mi że będę musiał dopłacić do tego 20 000 zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! przepraszam ale wolę raz na 2 miesiące zapłacić za wywóz szamba... i wygląda na to że nie tylko ja.

Avatar
Hans KLOOS / 13 czerwca 2013 o 17:41

Glaczego ratusz chce "karac" mieszkancow, ktorzy nie maja technicznej mozliwosci przylaczenia sie do kanalizacji? Malo tego, Nie maja utwardzonej nawierzchni, a pobocze zarasta krzaczoami. Moze ratusz laskawiej spojrzy na maluczkich.

Avatar
tutejsza / 13 czerwca 2013 o 17:17

Ja chyba śnię!!

Lubelszczyzna (nie wyłączjąc jej stolicy) to jednak Dziki Wschód i Polska "B"!!

Jest jakąś paranoją, że MPWiK chce płacić jaskiniowcom za to, co jest zasranym obowiązkiem tychże jaskiniowców!

Przecież ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada OBOWIĄZEK przyłączenia się do kanalizacji wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe! Wystarczy tylko ten obowiązek wyegzekwować (a jest to zadanie władz gminy) zamiast ubolewać, że tylko 30% mieszkańców "chce" przyłączyć się do kanalizacji i - horrible dictu - płacić prymitywom, którzy "nie chcą" tego zrobić!!

Tu mieszkańcy nie mają nic do "chcenia" czy "nie chcenia", tylko mają USTAWOWY OBOWIĄZEK przyłączyć się do kanalizacji!

Obowiązek, który władza ma wyegzekwować za pomocą przewidzianych w tym celu działań i środków!

Myślę, że najwyższy czas zainteresować prokuraturę i CBŚ tym, jak władze samorządowe realizują nałożone ustawą obowiązki i jak PWiK wydaje społeczne (bo z dotacji) pieniądze!

Dziki Wschód!

Ja chyba śnię!!

Lubelszczyzna (nie wyłączjąc jej stolicy) to jednak Dziki Wschód i Polska "B"!!

Jest jakąś paranoją, że MPWiK chce płacić jaskiniowcom za to, co jest zasranym obowiązkiem tychże jaskiniowców!

Przecież ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada OBOWIĄZEK przyłączenia się do kanalizacji wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe! Wystarczy tylko ten obowiązek wyegzekwować (a jest to zadanie władz gminy) zamiast ubolewać, że tylko 30% mieszkańców "chce" przyłączyć się do kanalizacji i... rozwiń

Avatar
sąsiad / 13 czerwca 2013 o 14:03

Panie Prezydencie! Obowiązkowo wszyscy w Zemborzycach powinni mieć przyłącza! Wtedy Zalew wreszcie będzie czystszy. Skończą się nocne wypadu z wiaderkiem sąsiadów!

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 7 1

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia]
galeria

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia] 0 0

W niedzielę na terenie browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie zakończyły się trzydniowe Kozienalia 2018.

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki?

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki? 26 8

Fiaskiem skończyły się poszukiwania kogoś, kto stanie obok przejścia przez Głuską, na której znacznie wzrósł ruch po rozpoczęciu prac na Abramowickiej. Kłopot jest również z obsadzeniem przejścia obok szkoły przy ul. Kunickiego.

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca 59 6

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 22 37

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
Zdjęcia kibiców
galeria
film

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 22 3

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 1

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 8 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 13 6

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 31 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 5

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!