niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Pożegnania z szambem w Lublinie. MPWiK zapłaci mieszkańcom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 czerwca 2013, 19:04
Autor: Dominik Smaga

Wodociągi będą pokrywać mieszkańcom część kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego na prywatnych dzi
Wodociągi będą pokrywać mieszkańcom część kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego na prywatnych dzi

Wodociągi będą pokrywać mieszkańcom część kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego na prywatnych działkach.

W taki sposób spółka chce "ratować” planowane wyniki dużego, unijnego projektu modernizacji wodociągów i kanalizacji. Jeśli spółka nie osiągnie określonych wyników, wtedy będzie miała problemy z rozliczeniem unijnej dotacji.

MPWiK musi podłączyć budynki na 1700 nieruchomościach i wykazać się 98-proc. wskaźnikiem skanalizowania miasta. Tyle, że nie wszyscy chcą podłączać się do miejskiej sieci i wolą korzystać z przydomowych szamb.

Największy opór MPWiK napotkał w rejonie Głuska, gdzie powstać ma kolektor sanitarny. Jak wielu mieszkańców chciało się do niego podłączyć? – Około 30 proc. – przyznaje Jacek Czarecki, wiceprezes MPWiK. Niechęć wynikała z tego, że miejska spółka doprowadza rury tylko do granicy prywatnej posesji. Przyłącze do budynku powinien sfinansować właściciel posesji.

Teraz wodociągi deklarują, że będą przyznawać dotacje w wysokości 2 tys. zł za przyłączenie się do sieci. Takie dofinansowanie nie może jednak przekroczyć 45 proc. kosztów budowy przyłącza. – Dotacja będzie przyznawana na podstawie udokumentowanych rachunków i faktur – informuje Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK. Pieniądze mają pochodzić z zysku miejskiej spółki, przeznaczona na ten cel kwota wystarczy na dotacje dla ok. 250 gospodarstw. Decydować ma zasada, kto pierwszy, ten lepszy. Nabór wniosków jeszcze nie ruszył.

System dopłat, który miasto określa mianem programu "Przyłącz się do nas” ma dotyczyć tylko tych nieruchomości, które dzięki temu przyłączą się do sieci budowanej za unijne pieniądze. Spółka twierdzi, że przyłączenie się do kanalizacji zwraca się po 1,5 roku, jeśli porównuje się koszt budowy przyłącza i wydatki na opróżnianie szamba posiadającego murowane dno. Tym, którzy mają szamba bez dna prezydent grozi kontrolami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
jur
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 stycznia 2016 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
My walczymy o skanalizowanie budynku przy ul.Kunickiego 63 od 20 lat i nic !!!! ZNK Lublin stwierdza że nie ma na to pieniędzy.
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2013 o 19:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja chyba śnię!!

Lubelszczyzna (nie wyłączjąc jej stolicy) to jednak Dziki Wschód i Polska "B"!!

Jest jakąś paranoją, że MPWiK chce płacić jaskiniowcom za to, co jest zasranym obowiązkiem tychże jaskiniowców!

Przecież ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada OBOWIĄZEK przyłączenia się do kanalizacji wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe! Wystarczy tylko ten obowiązek wyegzekwować (a jest to zadanie władz gminy) zamiast ubolewać, że tylko 30% mieszkańców "chce" przyłączyć się do kanalizacji i - horrible dictu - płacić prymitywom, którzy "nie chcą" tego zrobić!!

Tu mieszkańcy nie mają nic do "chcenia" czy "nie chcenia", tylko mają USTAWOWY OBOWIĄZEK przyłączyć się do kanalizacji!

Obowiązek, który władza ma wyegzekwować za pomocą przewidzianych w tym celu działań i środków!

Myślę, że najwyższy czas zainteresować prokuraturę i CBŚ tym, jak władze samorządowe realizują nałożone ustawą obowiązki i jak PWiK wydaje społeczne (bo z dotacji) pieniądze!

Dziki Wschód!

ty  pajacu ? to  zasrany obowiązek miasta doprowadzić kanalizację do posesji jak i drogę zrobić ......chyba po to są płacone podatki  ?

Rozwiń
jur
jur (13 czerwca 2013 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeśli w Głusku nie chcą kanalizacji i wolą zatruwać glebę to może lepiej wyłączyć tę dzielnicę z Lublina. Nieraz zarzucali władzom miasta, że ich traktuje po macoszeniu unikając inwestycji na terenie Głuska.

Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2013 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

każdemu się wydaje że to jest takie proste łatwe i przyjemne. przede wszystkim jest wielu ludzi których najzwyczajniej w świecie na to nie stać! jestem osobą niepełnosprawną bez prawa do renty. zarabiam marne 1000zł. mam na utrzymaniu dziecko a mój dom stoi dość daleko od drogi. MPWiK wyliczył mi że będę musiał dopłacić do tego 20 000 zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! przepraszam ale wolę raz na 2 miesiące zapłacić za wywóz szamba... i wygląda na to że nie tylko ja.

Rozwiń
Hans KLOOS
Hans KLOOS (13 czerwca 2013 o 17:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Glaczego ratusz chce "karac" mieszkancow, ktorzy nie maja technicznej mozliwosci przylaczenia sie do kanalizacji? Malo tego, Nie maja utwardzonej nawierzchni, a pobocze zarasta krzaczoami. Moze ratusz laskawiej spojrzy na maluczkich.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!