poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Pozwól zaparkować inwalidzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 kwietnia 2003, 18:02
Autor: Tomasz Kolasa

em załatwić coś w banku – opowiada Władysław Kowalewski, który od kilku lat ma kłopoty z chodzeniem. – Kiedy podjechałem autem na parking okazało się, że wszystkie miejsca parkingowe dla inwalidów są zajęte przez samochody nie posiadające do tego uprawnień.

Takie sytuacje nie są wyjątkiem. Podczas kontroli przeprowadzonej w ostatnich dniach przez strażników miejskich na parkingach przy Krakowskim Przedmieściu tylko w kilku samochodach, zaparkowanych w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych znajdowała się specjalna karta parkingowa dla inwalidów. W większości aut za szybą nie było tego dokumentu. Albo też znajdowała się tam stara, nieaktualna legitymacja. Strażnicy wypisali dwa mandaty.
– Na dobrą sprawę powinniśmy ukarać również kierowców ze starą legitymacją – wyjaśnia st. insp. Robert Tylega, kierownik Oddziału Centrum Straży Miejskiej. – Czasami przymykamy na to oko. Zdarza się i tak, że niepełnosprawni boją zostawiać się kartę w samochodzie. Dlaczego? To dokument ze zdjęciem i hologramem, który trudno wyrobić i sporo kosztuje.
Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych często są zajmowane przez osoby nieuprawnione nie tylko na ulicach. – Szczególnie często zdarza się to przed supermarketami – przyznaje inż. Adam Orzeł, koordynator ds. likwidacji barier architektonicznych z Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. – A miejsca parkingowe dla inwalidów są dużo większe od pozostałych, ponieważ musi być miejsce dla wózka inwalidzkiego.
Zdaniem A. Orła jest na to rada. – Przepisy, które pozwoliłyby na odholowanie zaparkowanych samochodów nieuprawnionych w miejscach parkingowych dla inwalidów – dodaje – To rozwiązałoby problem.
– Będą pieniądze, będziemy holować – kwitują strażnicy miejscy.
Kiedy miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych jest zajęte, inwalidzi często są zmuszeni do parkowania w miejscu niedozwolonym, narażając się w ten sposób na mandat.
– Racja w takich przypadkach jest oczywiście po stronie osób uprawnionych – twierdzi Waldemar Wieprzowski, komendant Straży Miejskiej. – Apelujemy do kierowców o respektowanie tych miejsc, czekamy też na sygnały od mieszkańców miasta, którzy zauważą takie zdarzenia. Problem jest złożony, ponieważ w Lublinie jest prawie 100 tys. zarejestrowanych samochodów, a miejsc parkingowych nie przybywa.

Tylko z kartą

Aby zaparkować w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, w widocznym miejscu za szybą pojazdu należy umieścić specjalną kartę parkingową: to jasnoniebieska karta z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego, fotografią i danymi osoby uprawnionej do parkowania na miejscu przeznaczonym dla inwalidów. Kartę taką osoby niepełnosprawne mogą wyrobić w Lubelskim Oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Tetmajera 21.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!