niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Pracodawca nie przekazał PIT-11? Co zrobić?

Dodano: 28 marca 2016, 07:51
Autor: (opr. p.p.)

Bez formularza PIT-11, który powinniśmy dostać od pracodawcy, złożenie deklaracji podatkowej jest – o ile nie niemożliwe – to bardzo utrudnione<br />
Bez formularza PIT-11, który powinniśmy dostać od pracodawcy, złożenie deklaracji podatkowej jest – o ile nie niemożliwe – to bardzo utrudnione

Na pracodawcy, jako na płatniku, spoczywa obowiązek przekazania pracownikowi formularza PIT-11 za poprzedni rok podatkowy. Musiał to zrobić do końca lutego. Co zrobić, jeśli pracodawca nie wywiązał się z tego obowiązku.

Jest to o tyle ważne, że PIT-11 jest niezwykle istotnym dokumentem w kontekście rozliczenia rocznego pracownika – to imienna informacja o jego dochodach w trakcie roku i zaliczkach na podatek dochodowy, które pobrał zakład pracy jako płatnik. – Nic zatem dziwnego, że pracownicy niecierpliwie wyczekują chwili, gdy dostaną formularz – mówi Andrzej Lazarowicz, prezes portalu wfirma.pl. Co mogą jednak zrobić, gdy deklaracji nadal nie ma?

Deklaracja PIT-11 - kto powinien ją złożyć?
Przepisy nakładają te obowiązki na podatnika, czyli pracownika (wyjątkiem jest sytuacja, w której zakład pracy dokonuje rocznego rozliczenia za pracownika), on więc musi dopilnować, by dokument trafił we właściwym terminie do urzędu. Jak zatem widać, niezależnie od tego, czy pracodawca przekazał mu PIT-11, pracownik musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Kiedy należy złożyć PIT-11?
Najważniejszą kwestią, jeżeli chodzi o rozliczenie deklaracji PIT-11, jest to, czy podatnik ma odpowiednią ilość czasu na rozliczenie się z fiskusem, czyli czy może dostarczyć go do właściwego urzędu do 30 kwietnia. Dlatego jeśli pracodawca tylko się spóźnił z dostarczeniem formularza, a pracownik będzie mógł złożyć go w terminie, nie jest to naganne.

Interwencja u pracodawcy
Powodem do niepokoju z pewnością może być niedostarczenie formularza przez pracodawcę przed końcem lutego. W takim przypadku najrozsądniejsze będzie zainterweniowanie u pracodawcy, a jeżeli to nie pomoże, przesłanie oficjalnego ponaglenia listem poleconym. Brak wiadomości od pracodawcy może skutkować brakiem danych na temat rozliczonych zaliczek na podatek dochodowy. Pracownik może złożyć deklarację z szacunkowymi kwotami i dokonać później korekty zeznania, zaś przy korygowaniu jako powód złożenia drugiej deklaracji należy podać przekazanie informacji PIT-11 po terminie. Podatników może jednak odstraszyć od tej metody zarówno konieczność złożenia korekty, jak i niepewność, czy od pracodawcy da się wyegzekwować wspomniana informację.

Co jeszcze może zrobić podatnik?
Zgłosić brak deklaracji PIT-11 do właściwego urzędu skarbowego. Niedopełnienie przez pracodawcę tak ważnego obowiązku grozi odpowiedzialnością karną skarbową. Jednak to, że zostanie on ukarany grzywną, może nie spowodować, że pracownik otrzyma od niego deklarację. Wobec tego najkorzystniejszą opcją dla podatnika jest zwrócenie się do organu podatkowego o wydanie właściwego zaświadczenia. Urząd ma obowiązek wydać je, jeżeli może on potwierdzić fakty albo stan prawny, wynikający z prowadzonych przez urząd ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Podatnik musi jednak wykazać, że stara się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny, a także że służy ono uzyskaniu urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego.

Może jednak okazać się, że z dokumentów urzędu skarbowego wynika, że płatnik nie odprowadził żadnych zaliczek na podatek dochodowy. Podatnik musi w takim przypadku samodzielnie obliczyć i uiścić podatek od otrzymanych wynagrodzeń.

Czytaj więcej o: urząd skarbowy deklaracje PIT-11
Użytkownik niezarejestrowany
jjj
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 lipca 2016 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja tam jak mam pytania, to zawsze kieruję się do biura rachunkowego ***prawoipodatki.com, z którymi współpracuję - mają też kancelarię prawną, więc na pewno znają się na rzeczy.
Rozwiń
jjj
jjj (28 marca 2016 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W sumie nic konkretnego, przede wszystkim nie napisaliście, co ma zrobić biedny podatnik, w przypadku braku PIT-11: 1 Można pójść do właściwego Urzędu Skarbowego i zapytać się, czy jest u nich PIT-11, Często jest, bo np pracodawca do US go przekazał, a pracownikowi wysłał na adres, pod którym nie podjął przesyłki. 2 Można pójść do ZUS i sprawdzić, czy były odprowadzane składki. jeśli nie, to jest duże prawdopodobieństwo, że była to praca na czarno. 3 Rozliczyć się trzeba, najlepiej skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorach płac, mając nawet okrojone dane można się w miarę poprawnie rozliczyć. 4 Do PIT dołączyć informację, że w taki sposób (bez PIT-11) dokonano rozliczenia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!