środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Pracują za dużo

Dodano: 17 lipca 2002, 18:36

Pracownicy Reala pracowali cztery niedziele pod rząd, chociaż Kodeks Pracy mówi, że co trzecia musi być wolna. W innych marketach sprzęt RTV nie miał instrukcji obsługi przetłumaczonej na język polski, a jogurt był złej jakości.

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała trzy lubelskie hipermarkety – Real, Leclerc oraz Makro Cash & Carry. – Jest poprawa, ale zastrzeżenia mamy – ocenia Zbysław Momot, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.
Największe były do Reala. Zarzuty dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy. Chodzi o składowanie towarów w przejściach, zatrudnianie kobiet do prac wzbronionych lub przekraczanie norm ciężaru przy transporcie. – Pracownicy zamiast używać wózka elektrycznego przesuwali towar ręcznie – mówi Kinga Jałowiec, dyrektor Reala. – Już zostali upomniani.
We wspomnianym hipermarkecie ludzie pracowali po cztery niedziele pod rząd. A zgodnie z Kodeksem Pracy co trzecia niedziela musi być wolna. Ponadto pracowali dłużej, niż przewidywały to umowy z pracodawcą. Dyr. Jałowiec przyznaje, że zdarzyły się przypadki niewykorzystania urlopów oraz pracy w niedziele. Ale dodaje, że wszystkie zaległości finansowe wobec pracowników zostały już uregulowane. Swoje kontrole w Realu przeprowadziła też Inspekcja Handlowa. – Na stoisku spożywczym – mówi Joanna Tudruj, naczelnik Wydziału Ochrony Konsumentów w Wojewódzkim Inspektoracie IH. – Dokonaliśmy zakupu kontrolnego towaru w promocji.
Po to, bo – jak mówi Lidia Baran-Ćwirta, miejski rzecznik konsumentów w Lublinie – towary promocyjne mają często inną cenę na półce, a inną w kasie. – Nie stwierdzono nieprawidłowości – dodaje Tudruj.
Inspektorzy handlowi zajęli się również sprzętem RTV i AGD w Realu, Leclercu i MediaMarkcie. – Był źle oznakowany, nie miał wymaganych informacji o towarze oraz instrukcji w języku polskim – mówi Tudruj. – Zastosowaliśmy mandaty.
W Biedronce i Championie zakwestionowano jakość jogurtu, niektórych gatunków sera żółtego i śmietany homogenizowanej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24