czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Pracownicy Reala pracowali cztery niedziele pod rząd, chociaż Kodeks Pracy mówi, że co trzecia musi być wolna. W innych marketach sprzęt RTV nie miał instrukcji obsługi przetłumaczonej na język polski, a jogurt był złej jakości.

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała trzy lubelskie hipermarkety – Real, Leclerc oraz Makro Cash & Carry. – Jest poprawa, ale zastrzeżenia mamy – ocenia Zbysław Momot, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.
Największe były do Reala. Zarzuty dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy. Chodzi o składowanie towarów w przejściach, zatrudnianie kobiet do prac wzbronionych lub przekraczanie norm ciężaru przy transporcie. – Pracownicy zamiast używać wózka elektrycznego przesuwali towar ręcznie – mówi Kinga Jałowiec, dyrektor Reala. – Już zostali upomniani.
We wspomnianym hipermarkecie ludzie pracowali po cztery niedziele pod rząd. A zgodnie z Kodeksem Pracy co trzecia niedziela musi być wolna. Ponadto pracowali dłużej, niż przewidywały to umowy z pracodawcą. Dyr. Jałowiec przyznaje, że zdarzyły się przypadki niewykorzystania urlopów oraz pracy w niedziele. Ale dodaje, że wszystkie zaległości finansowe wobec pracowników zostały już uregulowane. Swoje kontrole w Realu przeprowadziła też Inspekcja Handlowa. – Na stoisku spożywczym – mówi Joanna Tudruj, naczelnik Wydziału Ochrony Konsumentów w Wojewódzkim Inspektoracie IH. – Dokonaliśmy zakupu kontrolnego towaru w promocji.
Po to, bo – jak mówi Lidia Baran-Ćwirta, miejski rzecznik konsumentów w Lublinie – towary promocyjne mają często inną cenę na półce, a inną w kasie. – Nie stwierdzono nieprawidłowości – dodaje Tudruj.
Inspektorzy handlowi zajęli się również sprzętem RTV i AGD w Realu, Leclercu i MediaMarkcie. – Był źle oznakowany, nie miał wymaganych informacji o towarze oraz instrukcji w języku polskim – mówi Tudruj. – Zastosowaliśmy mandaty.
W Biedronce i Championie zakwestionowano jakość jogurtu, niektórych gatunków sera żółtego i śmietany homogenizowanej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!