czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Prawie 7 mln zł za grunt przy Północnej w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2013, 19:19
Autor: Dominik Smaga

 (Bartek Żurawski / Archiwum)
(Bartek Żurawski / Archiwum)

Do końca czerwca okaże się, czy właściciela zmieni miejska działka położona blisko centrum. Może na niej powstać biurowiec, hotel lub galeria handlowa.

Nieruchomość leży na skraju dzielnicy Czechów, tuż obok ścisłego centrum miasta. Chodzi o blisko 12 tys. mkw. u zbiegu al. Kompozytorów Polskich i ul. Północnej. Już jesienią Ratusz zawarł przedwstępną umowę sprzedaży gruntu z deweloperem Jackiem Wysokińskim i radcą prawnym Piotrem Fałdygą.

– Cena nieruchomości została ustalona na 6,7 miliona złotych – informuje Małgorzata Zdunek, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.

Nabywcy umówili się z miastem, że na początku zapłacą tylko część ceny. I tak też zrobili. Na resztę zapłaty mają czas do końca czerwca. – Czekamy jeszcze na 4,35 miliona złotych. Po zapłacie tej kwoty zostanie zawarta umowa – zapowiada Zdunek.

Co może tu powstać? Plan zagospodarowania dopuszcza tu m.in. biurowiec, hotel lub galerię, jednak żaden ze sklepów nie mógłby mieć powierzchni większej, niż 2 tys. mkw. Zabroniona w tym miejscu jest budowa stacji paliw.

To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w śródmieściu, które da się jeszcze zabudować. Miasto od dawna przymierzało się do zagospodarowania tej działki. Poprzedni prezydent, Adam Wasilewski chciał zbudować tu 15-metrowy biurowiec z parkingami na 800 samochodów. Budynek miał się stać siedzibą wszystkich wydziałów Urzędu Miasta.

Wtedy doszło nawet do rozmów z inwestorem, który miałby wejść w spółkę z miastem. Plany były takie, że Ratusz da swoją nieruchomość, a wspólnik przekaże sąsiednią działkę. Takie rozwiązanie miało umożliwić nie tylko budowę nowego gmachu dla urzędu, ale też kompleksu handlowo-usługowego. Ostatecznie, nic z tego nie wyszło, bo budowy biurowca nie poparłaby silna wówczas opozycja.

Wtedy miasto postanowiło sprzedać ziemię. Pierwszy przetarg ogłoszony został na wrzesień, a drugi na listopad 2011. Oba zakończyły się fiaskiem. Na działkę nie było chętnych mimo obniżki ceny z 8,6 na 7,7 mln zł. Później dwukrotnie Ratusz próbował znaleźć kupca w drodze rokowań. Udało się za drugim razem.

Kolejny biurowiec

Następny wieżowiec może stanąć na działce między ul. Wieniawską a Spokojną, na tzw. górce. Teraz znajduje się tam m.in. niezależny klub Tektura. Radni zgodzili się, by prezydent wystawił działkę na licytację. Ratusz rozpoczął właśnie poszukiwania rzeczoznawcy, który wyceni nieruchomość. Na tej podstawie miasto ustali cenę wywoławczą działki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
irena
Kolo
iks
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

irena
irena (18 czerwca 2013 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

to tej działki nie może misto przekazać w aporcie TBS pod budowę miaszkań,zamiast kolejnej galerii handlowej? Lepiej zabrać mieszkańcom Kośminka jedeny plac,który nadaje się na spotkania masowe,festyny itp. Zamiast pozwolić zagospodarować na cele rekreacyjne  to trzeba dogodzić TBS ,ułagodzić PiS,zabetonować zieleń. Zresztą p. Pruszkowski powinien myśleć wcześniej jak przekazywał budynek szkoły i teren marszałkowi zamiast dzielnicy tworząc w nim dom kultury, przedszkole ,żlobek. Teraz jest tam prywatna szkoła a dzielnica nie ma z tego nic.

Rozwiń
Kolo
Kolo (18 czerwca 2013 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Propontję galerię handlową; za mało ich w "Lublynie".
Rozwiń
iks
iks (18 czerwca 2013 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla dziewczyn, które nie wyjechały, a chciałby zarabiać to pewnie utworzą galerię - specjalistka galerianka na porządku dziennym.

Rozwiń
SID
SID (18 czerwca 2013 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie ma krzaków -- nie ma małych ptaków -- są komary.

Umieraj, Lublinie.

Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2013 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech tylko spróbują tam choćby źdźbło trawy złamać, już nie mówiąc o gałązce.. to im tam rozwale tą budowę i sprzęt.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!