piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Prezydenta Kuczmę i mnie, proszę, traktujcie nie tylko jako przyjaciół waszej uczelni, ale jako... zakładników. Oznaczać to będzie naszą troskę o jej, niczym nie zakłócone, funkcjonowanie
- powiedział w sobotę prezydent Kwaśniewski inaugurując działalność Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów.z

Prezydentów: Ukrainy Leonida Kuczmę i RP Aleksandra Kwaśniewskiego przywitali w sobotę w Filharmonii Lubelskiej rektorzy: KUL, ks. prof. Andrzej Szostek i UMCS, prof. Marian Harasimiuk oraz rektorzy uniwersytetów z Kijowa i Lwowa. Zaskoczenie wzbudziło wystąpienie klikona Władysława Stefana Grzyba, który wykrzyczał powitanie głów państw.
- Dziś realizuje się strategiczne partnerstwo Polski i Ukrainy, w czym swoją rolę będzie mieć kształcące młodzież kolegium - mówił prezydent Kuczma.
Bohaterami dnia byli jednak pierwsi studenci - 106 młodych Ukraińców, Białorusinów i Polaków. Obok nich profesorowie z dawnej antykomunistycznej opozycji. Przewodniczący Konwentu Kolegium (odpowiednik uniwersyteckiego senatu), zarazem jego współtwórca, lublinianin prof. Jerzy Kłoczowski, zapewnił o przygotowaniu - we współpracy z uniwersytetami europejskimi, szczególnie z Sorboną - programu nauczania. Obok wiedzy zawodowej, znalazłby się w nim tzw. moduł europejski. - By ta lubelska uczelnia mogła wyjść poza lokalność - tłumaczył prof. Kłoczowski.
Drugi z "ojców chrzestnych” kolegium, mieszkający w Berlinie, ukraiński publicysta i profesor tamtejszego Wolnego Uniwersytetu, Bohdan Osadczuk, zapowiedział przyjazd prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Następnie wygłosił wykład inauguracyjny, poświęcony spuściźnie duchowej Jerzego Giedroycia. Jego zdaniem lubelskie kolegium, jednoczące Polaków i Ukraińców, oznacza spełnienie jego testamentu.
Zakłada się, że w 2005 roku kolegium ma przekształcić się w polsko-ukraiński uniwersytet.
Nie wszystko jednak odbyło się zgodnie z protokołem dyplomatycznym. Prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski namówił dostojnych gości na nieprzewidziany spacer po Starym Mieście i złożenie kwiatów na grobach żołnierzy Semena Petlury.
- Wręczyłem prezydentowi Kuczmie Medal Unii Lubelskiej, zaś prezydentowi Kwaśniewskiemu obraz olejny przedstawiający Bramę Trynitarską - mówi A. Pruszkowski. - Otrzymałem także zapewnienie, że prezydent Kwaśniewski postara się, aby w Lublinie otworzyć konsulat u zbiegu ulic 3 Maja I Armii Wojska Polskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!