niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Prezydent chce, radni raczej nie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2007, 17:45
Autor: Dominik Smaga

Krzysztof Łątka, doradca prezydenta Lublina, ma objąć funkcję sekretarza miasta. Opozycja grzmi,

że jego nominacja będzie niezgodna z prawem, bo ma za mały staż pracy. - Prawnicy uznali, że doświadczenie nie jest konieczne - broni się sam zainteresowany.

Na najbliższej sesji, 15 marca, lubelska Rada Miasta ma głosować projekt uchwały w sprawie powołania na stanowisko sekretarza miasta Krzysztofa Łątki, jednego z najbliższych współpracowników prezydenta. Dokument ma przygotować prezydent Adam Wasilewski. I choć uchwały jeszcze nie ma, to już teraz wzbudza wielkie emocje.
Opozycja twierdzi, że 28-letni Łątka nie ma odpowiednich kwalifikacji do objęcia takiego stanowiska. - Ma za krótki staż pracy. Rozumiem, że niektórzy mają wielki pęd do zajmowania wysokich stanowisk, ale nie można przy tym łamać prawa - oburza się Monika Wac, przewodnicząca opozycyjnego Klubu Radnych Lewica i Demokraci. - Zresztą, na zdrowy rozsądek praca na stanowisku sekretarza tak dużego miasta, jak Lublin wymaga naprawdę dużego doświadczenia w samorządzie.
- Mam opinię prawną, z której wynika, że na to stanowisko może zostać wybrana osoba bez takiego doświadczenia - mówi Krzysztof Łątka, który w samorządzie stawia pierwsze kroki. W lubelskim Ratuszu pojawił się kilka miesięcy temu po ostatnich wyborach samorządowych. Jest bliskim doradcą prezydenta, zatrudnionym w Urzędzie Miasta na umowę-zlecenie.
- Wystąpiliśmy do ministerstwa z prośbą o opinię prawną w tej sprawie. Mieli nam odpowiedzieć w ciągu miesiąca. Nie wiem, czy ta odpowiedź już do nas dotarła - mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina.
O przekazanie tej opinii poprosiliśmy wczoraj biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie dostaliśmy jej.
- Osoba zatrudniana na stanowisku sekretarza miasta musi mieć pięcioletni staż pracy. Określa to rozporządzenie rządu w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych - mówi Cezary Widomski z Wydziału Kontroli i Nadzoru w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. - Ale ten sam dokument przewiduje też możliwość zwolnienia danej osoby z wymogu posiadania takiego doświadczenia w uzasadnionych przypadkach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!