piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Prezydent płaci za przychylność w Radzie Miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 maja 2008, 22:57
Autor: Dominik Smaga

PiS sięga po stanowiska w spółkach komunalnych.

Od 1 czerwca będzie miał swojego człowieka w zarządzie Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Nieoficjalnie wiadomo, że przymierza się już do stanowiska w zarządzie MPK.

Nowym członkiem zarządu LPEC ma być od 1 czerwca Zbigniew Załoga, który zasiada w Zarządzie Regionu Prawa i Sprawiedliwości. Za prezydentury Andrzeja Pruszkowskiego (PiS) był dyrektorem Zarządu Nieruchomości Komunalnych, teraz pracuje w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Nie chce mówić, czym będzie się zajmował w LPEC, ani jak dostał fotel w zarządzie spółki. - Wstrzymam się od odpowiedzi - mówi Zbigniew Załoga.

Nieoficjalnie mówi się, że PiS chce też wejść do władz MPK. - Będziemy rozmawiać z prezydentem o poszerzeniu zarządu tej spółki, bo ten jednoosobowy jest niewydolny - mówi Piotr Kowalczyk, szef klubu PiS w Radzie Miasta.

• Będziecie rekomendować prezydentowi kogoś z działaczy PiS?

- Mamy dużo fachowców z doświadczeniem w transporcie i zapewne jeden z nich w zarządzie MPK się znajdzie. Tej spółce przydałaby się choć jedna osoba z takim doświadczeniem - dodaje Kowalczyk.

Układ "stanowiska w zamian za poparcie” PiS zasugerował prezydentowi Lublina w lutym, gdy partia ta doprowadziła do przesilenia w Radzie Miasta. PiS postanowiło odegrać się w Ratuszu na Platformie Obywatelskiej, która złamała umowę koalicyjną między obiema partiami, pozbawiając partię Kaczyńskiego stanowisk we władzach województwa. Lubelska PO musiała "rozwieść się” z PiS, by dać stołki Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, z którym Tusk zawarł koalicję w parlamencie.

Lubelscy działacze PiS nie byli dłużni. W lutym do klubu PiS przeszedł Piotr Więckowski (wcześniej PO) oraz dwoje radnych lewicy: Zdzisław Drozd i Elżbieta Dados. Po tych przetasowaniach Prawo i Sprawiedliwość ma w radzie większość głosów. A wywodzący się z Platformy Obywatelskiej prezydent nie może przeforsować w radzie niczego, na co PiS by się nie zgadzało.

Już po tym przesileniu PiS oświadczyło, że zarządy spółek komunalnych powinny zostać poszerzone do trzyosobowych. W nieoficjalnych rozmowach politycy przyznawali, że za ich poparcie prezydent Wasilewski musi zapłacić stołkami. Oficjalnie temu zaprzeczali, zarówno w lutym, jak i teraz.

- To nie jest płacenie stołkami. Po prostu wspieramy prezydenta w ramach quasi-koalicji i w jej ramach nasi członkowie zasiadają w zarządach miejskich spółek - mówi Kowalczyk.

Co na to Ratusz?

- Prezydent nie stosuje rozdawnictwa stanowisk w zamian za poparcie - stwierdza Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
katarzyna
kacpi
adam
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

katarzyna
katarzyna (31 maja 2008 o 18:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe jak zostało podsumowane ZNK za "panowania" Pana Załogi.
To człowiek "orkiestra" gdzie nie pójdzie tam fałszuje. Może sam by
stworzył własne przedsiębiorstwo skoro taki "super" i wykazał się
swoimi umiejętnościami a nie siedzieć między biurkami i brać kasę
za nieróbstwo? Każdy dyrektor powinien mieć "kartę" z punktami
jak spełnia się w tej roli, gdy czytam przypominają mi się czasy
komuny "bierny ale wierny" i co się zmieniło? ilość partii i roszady
brak spójności przepisów, brak perspektyw, wszystko na opak,
koterie, znajomości, opluwanie itp.
Rozwiń
kacpi
kacpi (30 maja 2008 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zbigniew Załoga jest świetny we wszystkim po LPEC zostanie p. Zbigniewowi do zarządzania mleczarstwo, oczyszczanie miasta i melioracja, ponieważ tam jeszcze nie zarządzał. Człowiek doskonały we wsztkim co robi. Zawód dyrektor, lub prezes według uznania. Zazdroszczę temu panu optymizmu i braku samokrytyki. Wszystko jedno gdzie byle zarządzać i brać kasiorę. Pozdrawiam geniusza. Czy w tym mieście nie ma innych ludzi?
Rozwiń
adam
adam (29 maja 2008 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejny szok przygotowany przez PO.Pan Tusk pięknie mówi jak być powinno-a jak jest okazuje się w praniu..Jeżeli to prawda, to obłuda ekipy PO w Lublinie osiągnęła dna.Nic dziwnego,że sondaże idą w dół. Nie liczy się wiedza lecz polityczna przynależność. A nasze zdanie-tylko ważne przy wyborach. I komu tu ufać jak obsadza się stanowiska z klucza i układów. To naprawdę paranoja. Może media będą pilotować posunięcia władzy, która może się wreszcie opamięta! To jest właśnie lubelska metropolia!!!
Rozwiń
lublinianin
lublinianin (29 maja 2008 o 10:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy dołączenie nowych prezesów do zarządów spółek komunalnych nie zwiększy przypadkiem ilości wydanych pieniędzy na ta dogorywające spółki? Patrz: MPK. Ale kogo to obchodzi? najważniejsze żeby się ustawić i nachapać podczas swojej kadencji.
Rozwiń
E4444
E4444 (29 maja 2008 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LUBLIN BYŁ I JEST MIASTEM GDZIE W STRUKTURACH DECYZYJNYCH PANUJE SITWA, KUNKTATORSTWO I LIZUSOTWO, NIE MA TO NIC WPÓLNEGO Z SAMORZADEM I PRAWORZĄDNOŚCIĄ...PAN WASILEWSKI JEST SŁABY, BO ZROBIONY ZOSTAŁ W KONIA PRZEZ BARANÓW Z JEGO FIRMACJI PO, WIĘC PISIORY WYKORZYSTUJA TO PODWÓJNIE, OKAZUJE SIĘ,ŻE JEST BARDZIEJ UWIĄZANY I ZDANY NA ŁASKĘ NIŻ PRUSZKOWSKI, FORMACJI BĘDĄCEJ PRZY KORYCIE W RADZIE MIASTA!!PiS WIE KAŻDY KTO MA JAKIEŚ POGLĄSY,ŻE TO BANDA CYNCZNYCH CHAMÓW, KTÓRA GRAJĄC NA FOBIACH I STRASZENIU LUDZI ( NIESETETY POLACY TO W 80 % MAŁO ROZUMIEJĄCA MASA) MA SZANSĘ PONOWNIE WRÓCIC NA TRON WŁADZY I W CENTRUM I W WIĘKSZOŚCI RAD MIAST,GDZIE JEST PO.PLATFORMA PO PROSTU DAŁA CIAŁA!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!