środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Prezydent przyznał już 878 medali z okazji 700-lecia Lublina

Dodano: 22 grudnia 2017, 15:01
Autor: Dominik Smaga

Prezydent Krzysztof Żuk prezentuje medal dla Fundacji Rozwoju Sportu w Lublinie
Prezydent Krzysztof Żuk prezentuje medal dla Fundacji Rozwoju Sportu w Lublinie (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Już 878 medali rozdał w tym roku prezydent Krzysztof Żuk, a na tym nie koniec. Mowa o Medalach 700-lecia Lublina przyznawanych z okazji miejskiego jubileuszu. Pojawiają się już kolejne wnioski o ich wręczenie.

Medal 700-lecia Miasta Lublin to jedno z dwóch najbardziej prestiżowych odznaczeń przyznawanych przez prezydenta. To honorowe wyróżnienie dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta.

Ratusz nie skąpi odznaczeń. – Wydaliśmy 878 medali – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Były przyznawane zarówno z własnej inicjatywy prezydenta, jak też na wniosek osobom indywidualnym oraz instytucjom.

Medale trafiały do ludzi kultury: od artystów po organizatorów wydarzeń i gospodarzy miejsc oraz tych, którzy je tworzyli. Odznaczano sportowców, w tym awansujących żużlowców, społeczników, redakcje, w tym naszą, naukowców, nauczycieli...

Za szczególnie zasłużony dla miasta został uznany także Zarząd Dróg i Mostów. Najpierw medal dostała cała jednostka, a kilkanaście dni później niektórzy jego pracownicy, od dyrektora po kadrową.

– Wyprodukowanie jednego medalu w Mennicy Polskiej to koszt 100 zł – mówi Krzyżanowska. Wręczone już medale kosztowały 87 800 zł. Do tego trzeba doliczyć ramę, okładkę i wygrawerowanie nazwiska lub nazwy odznaczanego.

Według jawnego rejestru umów zawieranych przez miasto (rejestrumow.lublin.eu), zlecenia na okładki sumują się do 18,5 tysięcy, a na grawerowanie do blisko 10 tys. zł. Razem z wydanymi już medalami daje to koszt 116 tys. złotych. Dodatkowo na 25 tys. zł opiewają umowy na ramy, ale nie można ich wprost doliczyć do rachunku, bo dotyczą nie tylko tego odznaczenia.

Medali jeszcze przybędzie, bo są kolejne prośby o ich wręczenie, na przykład wszystkim radom dzielnic, których mamy 27. O ich odznaczenie prosi miejski radny Zbigniew Ławniczak (PiS).

– Znam ciężką społeczną pracę członków rad dzielnic, ponieważ sam tworzyłem taką radę i pracowałem w niej społecznie – przekonywał prezydenta na piśmie radny Ławniczak, a przekonywać nie musiał, bo od zastępcy prezydenta dostał odpowiedź, że rady dzielnic „są uwzględnione w planie wyróżnień”.

Chociaż medal miał być przyznawany w roku 2017, czyli podczas jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, to zbliżający się sylwester nie przerwie pasma odznaczeń.

– Wydawanie medali nie zakończy się wraz z rokiem kalendarzowym – przyznaje rzeczniczka prezydenta. – Można się spodziewać, że będą wydawane także w styczniu, a nawet w lutym. Wniosków o ich przyznanie jest sporo, a chcemy uhonorować osoby, które powinny być uhonorowane.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
nol
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 grudnia 2017 o 06:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy ludzie kultury, artyści i inne obiboki muszą taki medal dostać. Byle to nie nie był przypadkiem jakiś tam inżynier spoza ZDiM. Słowem sami swoi.
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Za szczególnie zasłużony dla miasta został uznany także Zarząd Dróg i Mostów. Najpierw medal dostała cała jednostka, a kilkanaście dni później niektórzy jego pracownicy, od dyrektora po kadrową." Szczególne wyrazy uznania za -organizację ruchu na rondach-nierondach, pułapkach na kierowców, gdzie dzięki niej ludzie tracą zdrowie: Rondzie Represjonowanych Żołnierzy Górników, Rondzie Kuklińskiego i skrzyżowaniu Wrotkowska/Diamentowa. -uznanie wyświetlaczy odmierzających czas do zmiany światła za niezgodne z prawem mimo, że są one zgodne z prawem w innych miastach -czerwoną falę spowodowaną przez Inteligentny System Sterowania Ruchem -dziurawe lubelskie drogi którymi przebiliśmy nawet legendarny Włocławek Z drobiazgów można by podziękować za pozapadane studzienki na niedawno wybudowanych lub wyremontowanych drogach, czy też za innowacyjną metodę naprawy dróg "wysyp z worka i udepcz gumowcem" jak np na Witosa, oraz za genialny pomysł ustawiania ograniczeń do 30 km/h by nie odpowiadać za połamane koła i uszkodzone zawieszenia. Na koniec mała sonda: ile Twoim zdanie popracowaliby by ci nagrodzeni w prywatnym biznesie? -dowolnie długo dopóki sami nie zrezygnowali by ze stanowiska -5 minut po czym zostaliby zwolnieni za brak kompetencji
Rozwiń
nol
nol (22 grudnia 2017 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zasłużone .... od siódmych boleści, w czym,  chyba w zdobywaniu jak najwięxej pieniędzy dla siebie
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No własnie a żeby otrzymać to czymś trzeba się wyróżnić, nie wystarczy być pokazanym w kazdej panoramie albo zmienić nazwe ulicy.
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
piekny gest a otrzymac medal to już w ogóle super wyrównienie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!