piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Proces za wycinkę parafialnych drzew. Były dyrektor WOŚ nie przyznaje się do winy

Dodano: 21 lipca 2014, 20:00
Autor: (jsz)

Były dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w lubelskim ratuszu ponownie zasiadł na ławie oskarżonych. Marian S. odpowiada za bezpodstawne wydanie zgody na wycięcie drzew u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Podczas poniedziałkowej rozprawy Marian S. potwierdził swoje zeznania, składane podczas śledztwa. 61-latek nie przyznaje się do winy. Wyjaśniał, że nie badał dokładnie akt sprawy. Parafował jedynie podpis na gotowym projekcie decyzji o wycince oraz stosownym wniosku.

Proces dotyczy wycięcia 71 drzew i 2 krzewów na działce przy ul. Walecznych w Lublinie. Niegdyś był tam cmentarz unicki. Obecnie teren należy do Parafii Prawosławnej Przemienienia Pańskiego. Duchowni w 2011 r. wystąpili o wycięcie drzew i krzewów. Wyjaśniali, że są one w złym stanie i mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów.

Jednocześnie w innym wydziale lubelskiego ratusza toczyło się postępowanie, dotyczące budowy supermarketu, który miał powstać na tej działce.

Dyrektor S. wydał parafii zgodę na wycinkę i zwolnił ją od stosownych opłat. Decyzja w tej sprawie zapadła w przeddzień rezygnacji Mariana S. ze stanowiska.

Według prokuratury, zgodę wydano z rażącym naruszeniem prawa. Przed wydaniem decyzji nikt nie badał stanu drzew. Tymczasem w dokumentacji urzędnicy napisali, że przeprowadzili oględziny. Z ustaleń śledczych wynika, że co najmniej 57 drzew wycięto bezpodstawnie.

- Ufałem pracownikowi, który przygotował projekt decyzji - zapewniał śledczych Marian S. - Nie zdarzyło się, by wspominał w dokumentach o oględzinach, których w rzeczywistości nie było.

Marian S. zapewniał również, że nie zdawał sobie sprawy, iż na działce przy ul. Walecznych ma powstać supermarket. Prokuratura zarzuciła dyrektorowi niedopełnienie obowiązków. Grozi za to do 3 lat więzienia. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na wrzesień.
Czytaj więcej o: sąd marian s. unicka
Roni
Ted
Tomasz
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Roni
Roni (28 sierpnia 2014 o 00:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ta sprawa dobitnie obnaża kler,ukazując jego obłudę,kłamstwa i chciwość.

Rozwiń
Ted
Ted (2 sierpnia 2014 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

10 sierpnia 2014 r.od godz.10.00 na STARYM CMENTARZU UNICKIM,położonym przy skrzyżowaniu ul.Walecznych i Unickiej w Lublinie,rozpocznie się akcja artystki Gabrieli Pienias mającej na celu przywracanie społecznej pamięci lublinian o tej 400 letniej nekropolii.Cmentarz ten bowiem założono w 1611 r.dla unitów lubelskich na terenie tzw.łanu należącego do kościoła św.Mikołaja na Czwartku.Unici lubelscy byli wtedy w sporze z Bractwem Prawosławnym lubelskim,o prawo własności do cerkwi przy ul.Ruskiej,dlatego kościół na Czwartku pomagał im również w ten sposób,że użyczał swój kościół do odprawiania nabożeństw unickich.

Rozwiń
Tomasz
Tomasz (25 lipca 2014 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Słusznie Prezydent Lublina zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie wyrok WSA w Lublinie w sprawie MPZP dla dawnego cmentarza unickiego Walecznych/Unicka.Wyrok WSA jest bowiem oparty na całkowicie błędnym wnioskowaniu,ponieważ nie można stosować zasady proporcjonalności i słusznej równowagi jeśli w grę wchodzi złamanie prawa - a tak uczynił sąd przychylając się do pomysłu parafii budowy supermarketu na zabytkowej 400 letniej nekropolii,co oznaczałoby całkowite zniszczenie zabytku i zatarcie miejsca nekropolii w historii miasta (zobacz uzasadnienie Postanowienia WKZ o nieuzgodnieniu warunków zabudowy z 2011 r.).

Rozwiń
folkatka
folkatka (25 lipca 2014 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W czym wobec tego zagrażały drzewa na starym cmentarzu?
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2014 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

coś dziwnego dzieje się w kraju, wycina się drzewa bezlitośnie , przy drogach na cmentarzach , gdzie się da, nasi pradziadowie sadzili , pielęgnowali ale do głosu doszli ludzie nie wrazliwi na piekno przyrody, prostacy pozbawieni minium estetyki, wszędzie widzą tylko pieniądz, ale taka jest prawda prostactwo nami rzadzi i funduje nam swój świat, z drzewami tak jest w całej Polsce, w Hrubieszowie tez bezlitosnie usunieto przepiekne iglaki w centrum miasta w ramach tzw rewitalizacji , fundujac w zamian granitowa patelnię, na cmentarzu wycina się zdrowe drzewa bo siadają na nich ptaki i fajdają i to juz wystarczy

Wg takich czerwonych podludzi - ekoterrorystów jak ty nie ważni są ludzie którzy giną na drzewach - drzewa, ptaki, owady, żaby są najważniejsze

Drzewa znajdujące się w niebezpiecznych miejscach, zagrażające życiu i zdrowiu ludzi, zniszczeniem czyjegoś mienia powinny być prewencyjnie usuwane. Żyjemy w 21 wieku, a nie średniowieczu jak by chcieli tak lewaccy ekoterroryści

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!