sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Protest przeciw przedwczesnym bombkom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 listopada 2006, 16:53

Lubelska lewica wytoczyła wojnę świątecznie przystrojonym sklepom. Działacze SLD twierdzą, że to profanacja i obraza sacrum.


Akcję "Poroniony przez komercję” zainicjował Jacek Czerniak, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego SLD na Lubelszczyźnie. Wczoraj wystąpił z apelem do właścicieli sklepów, żeby dostosowali reklamę do prawdziwej tradycji świąt Bożego Narodzenia. Wraz z kolegami z Federacji Młodych Socjaldemokratów wręczał też klientom ulotki "Jeszcze nie narodzony - przez komercję poroniony”.
- Chodzi o Chrystusa, którego wizerunek jest wykorzystywany do kampanii reklamowych. Nie powinno się tego robić - tłumaczy Piotr Zawrotniak, szef SLD w Lublinie.
- Na wszystko jest odpowiedni czas i forma. W tej chwili jest za wcześnie na święta. Brońmy naszej tradycji! - dodaje Czerniak.
Świąteczny wystrój to powszechny widok w lubelskich supermarketach nawet pod koniec listopada. - I bardzo dobrze. Przyjemnie popatrzeć, pooddychać świąteczną atmosferą. Komu to przeszkadza? - mówi Anna Wiciuk oglądając perfumy w świątecznym zestawie upominkowym.
Klienci nie tylko patrzą, ale też chętnie kupują wszystko, co wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia. - Świece zapachowe, anioły, bombki, stroiki - wylicza Elżbieta Jakóbczak z lubelskiej Galerii Centrum.
- To już nie te czasy, kiedy świąteczne zakupy robiło się w ostatniej chwili, stojąc w kolejkach. Dajemy naszym klientom możliwość rozłożenia tego w czasie - tłumaczy Wojciech Szubarga, dyrektor Galerii Centrum w Lublinie. - A akcje propagandowe wymierzone w handlowców to zwykłe nieporozumienie. Klienci mają swój rozum. I swoje potrzeby.
Kościół co prawda nie poszedł na wojnę z handlowcami, ale świąteczna atmosfera tworzona już w listopadzie budzi pewien niepokój.
- Jest pewnym nadużyciem odwoływanie się do symboli religijnych w celach komercyjnych - uważa Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii. - Bożego Narodzenia nie da się ładnie zapakować i kupić, jak mogą sugerować reklamy. Należy je w odpowiednim czasie duchowo przeżyć. Warto o tym pamiętać.
Lubelska kuria od wczoraj zyskała w tej kwestii mocnego sprzymierzeńca. I to w osobach lewicowych działaczy.
- Lewica oczywiście walczy z kościołem, ale w tej sprawie występujemy ponad podziałami - wyjaśnia Czerniak. A Zawrotniak tłumaczy to jeszcze inaczej: - Po prostu ewoluujemy. W istotnych sprawach stoimy po jednej stronie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!