wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Protestowali na serwisówce przy S17. "Przystanki zbyt daleko od domów"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 czerwca 2014, 19:15
Autor: Paweł Puzio

Mieszkańcy Kalinówki chcą nowej lokalizacji przystanków. Obecna, ich zdaniem, jest zła. W poniedziałek wyszli na ulicę. Tymczasem drogowcy mówią, że na zmianę nie ma szans

Wraz z budową S17 powstała droga serwisowa, przy której ulokowano 6 przystanków.

- Niestety ich lokalizacja jest zła. Przystanki są zbyt daleko od domów. Przed przebudową były ulokowane wygodniej, przy tzw. drodze szkolnej, w okolicach starego wjazdu do Świdnika Aleją Lotników Polskich (teraz tam jest kładka nad S17 - przyp. red) oraz przy salonie samochodowym KIA. Taka lokalizacja była optymalna ze względu na odległość od budynków mieszkalnych w Kalinówce i Kazimerzówce. Obecna lokalizacja przystanków jest zła, do najbliższego trzeba iść blisko dwa kilometry. A tu mieszka sporo starszych ludzi - mówi Grażyna Adamiec z Kalinówki.

- Mamy już tego dość. Wielokrotnie prosiliśmy urzędników z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby zmienić ulokowanie przystanków. Jak grochem o ścianę. Dlatego wyszliśmy na ulicę - dodaje Jacek Smagała, sołtys z Kalinówki, jeden z organizatorów protestu.

Konflikt trwa już ponad rok. W trakcie przygotowywania dokumentacji przebudowy dotychczasowej dwujezdniowej drogi, tak by miała parametry drogi ekspresowej odtworzono lokalizację przystanków na specjalnych zatoczkach w ciągu S17. Ale z ekspresówki nie chcą korzystać przewoźnicy, bo wiąże się z dodatkowymi opłatami za przejazd, tzw. ViaTool. Natomiast urzędnicy gminy Głusk podczas konsultacji, jeszcze przed rozpoczęciem przybudowy ekspresówki, nie wskazali na potrzebę zaprojektowania przystanków komunikacji publicznej przy drogach serwisowych.

- Dopiero w kwietniu 2013 roku Rada Gminy Głusk przyjęła uchwałę wskazując wstępną lokalizację ośmiu przystanków. W maju 2013 odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli władz gminy i sołectwa Kalinówka, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz pracowników GDDKiA. Ustalono lokalizację sześciu przystanków. Przystanki w obrębie kładki dla pieszych w Kalinówce, jak i przejazdu nad drogą ekspresową w kierunku al. Lotników Polskich, odsunięto dla zachowania wymaganej odległości od istniejącego przejścia dla pieszych zgodnie z obowiązującymi przepisami - mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego GDDKiA.

Już wtedy przedstawiciele policji oraz GDDKiA mówili, że lokalizacja przystanku na wysokości salonu samochodowego w Kalinówce jest niemożliwa, ze względu na zakręt i brak miejsca na ulokowanie platformy do wysiadania pomiędzy jezdnią a rowem odwodnieniowym.

- Po zaakceptowaniu tego przez wszystkie strony opracowano dokumentację techniczną i jesienią 2013 r. oddano przystanki do użytkowania - dodaje Nalewajko.

- Ta lokalizacja jest zła. Wielokrotnie prosiliśmy o zmianę. Nikt nie słuchał naszych argumentów. Jeżeli drogowcy nie przeniosą nam przystanków w okolice tzw. drogi szkolnej, starego wjazdu do Świdnika i salonu samochodowego, to zaostrzymy protest - mówi Krzysztof Bieniek z Kalinówki. Mieszkańcy narzekają też, że przewoźnicy nie chcą jeździ serwisówką. - Przed przebudową dziennie było 80, 90 kursów do, lub z Lublina. Teraz może jest 10, bo busy jeżdżą do Świdnika nową drogą, tzw. przy lesie - dodaje Bieniek.

Urzędnicy i radni z Głuska zorientowali się, że podjęli błędne decyzje. - Wielokrotnie składaliśmy do GDDKiA pisma z prośbami o zmianę lokalizacji przystanków. W dalszym ciągu jesteśmy otwarci na rozmowy - dodaje Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk. - Składane obecnie wnioski o wyznaczenie nowych przystanków są nie możliwe do spełnienia. Ponadto proponowane lokalizacje są w odległości 600 metrów od istniejących przystanków - dodaje Nalewajko. - Nie pozostaje nam nic innego, jak zaostrzyć protest, aż ta sprawa zostanie rozwiązana zgodnie z naszymi postulatami - kończy Grażyna Adamiec z Kalinówki.
  Edytuj ten wpis
gosć
Mieszkaniec Kalinówki
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosć
gosć (1 lipca 2014 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kobiecie pewnie chodzilo o salon opla:P Albo ogólnie powiedziała przy salonie samochodowym , a że najbliższy jest właśnie KIA, redaktor miał prawo się pomylić. Nie widzę tu złej woli.

Rozwiń
Mieszkaniec Kalinówki
Mieszkaniec Kalinówki (1 lipca 2014 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szanowny Panie Redaktorze.

Na wysokości salonu KIA NIGDY nie było przystanków.

Przystanki były przy dawnym skręcie do Świdnika, przy drodze prowadzącej do szkoły oraz następne na wysokości stacji Orlen.

Ciekawe jest też to, że gmina nie może/chce dojść do porozumienia z ZTM Lublin i poprowadzić linię 55 relacji Lublin- Świdnik właśnie przez Kalinówkę.

Obecny jej kształt- przejazd Lublin- Świdnik drogą "przy lesie" jest bezsensowny, ponieważ ilość pasażerów na tej trasie jest praktycznie zerowa. Kalinówka w tej chwili bardzo się rozrosła, stała się sypialnią Lublina i osób chętnych na połączenie komunikacją miejską z Lublinem i Świdnikiem jest naprawdę duża.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!