czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Przebudowa Podzamcza. Planować można wiele, tylko jak na to zarobić?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2013, 18:16
Autor: Dominik Smaga

W propozycji złożonej do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego magistrat podaje kwotę 700 mln zł, z czeg
W propozycji złożonej do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego magistrat podaje kwotę 700 mln zł, z czeg

Na 700 milionów zł szacuje Ratusz koszty przebudowy Podzamcza. Jako pierwsi ujawniliśmy dwie koncepcje zmian, które magistrat poddał teraz pod konsultacje z mieszkańcami mające trwać do 10 maja.

To, co Ratusz poddaje pod konsultacje to propozycje zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego. Taki plan to dokument mówiący, co można na danej działce zbudować, jak ma być wysokie i czemu ma służyć, a gdzie nie wolno niczego budować.

W obszernym materiale mowa jest m.in. o nowych budynkach mieszkalnych, schowaniu al. Tysiąclecia w tunelu, parkingach podziemnych (w tym pod pl. Zamkowym, który stałby się przestrzenią dla pieszych) i nowych miejscach do handlowania. Duży dworzec znika, w zamian pojawia się punkt przesiadkowy dla komunikacji podmiejskiej w miejscu obecnego Transpedu.

Obie koncepcje dostępne są na magistrackiej stronie internetowej um.lublin.pl. Możne je obejrzeć także na www.dziennikwschodni.pl. Wczoraj urząd ogłosił, że poddaje je pod konsultacje społeczne.

– Spodziewamy się uzyskać jak najwięcej opinii i sugestii, które chcemy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu projektu planu zagospodarowania. Gotowy projekt za dwa-trzy miesiące znów poddamy dyskusji – zapowiada Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.

Prezydent zakłada, że plan zostanie uchwalony przez Radę Miasta jeszcze w tym roku. Ale nie oznacza to automatycznie, że to, co stoi należy wyburzyć i stworzyć to, co jest zgodne z planem. Oznacza to, że jeśli będzie tu powstawać coś nowego, to tylko to, co przewiduje plan.
– Od uchwały zaczyna się ciąg dalszy, czyli rozmowy z inwestorami, w tym przedsiębiorcami, którzy już są tu obecni – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. A koszty są astronomiczne. – Wstępnie obliczyliśmy koszt rewitalizacji Podzamcza, wraz z częścią podziemną, na 700 mln zł – mówi Krzysztof Żuk.

To nie samorząd będzie tu głównym inwestorem, ale mimo to miasto ma starać się o unijne fundusze. – Chcemy złożyć wniosek o zabezpieczenie pieniędzy na rewitalizację Starego Miasta i Podzamcza – dodaje Żuk.

To, jak prędko zmieni się Podzamcze zależy głównie od pieniędzy i tego, czy właściciele nieruchomości w tym rejonie uznają to za dobry interes. – Przebudowa Podzamcza na pewno powinna zakończyć się w przyszłej kadencji samorządu – mówi Żuk. Zastrzega też, że inwestycja zależy od ukończenia obwodnicy, która wyprowadzi ruch tranzytowy z al. Tysiąclecia.

PKS a Podzamcze

Właścicielem terenu jest PKS Wschód należący do Urzędu Marszałkowskiego. Firma ma własne pomysły na to, jak ma się zmienić Podzamcze. W ubiegłym roku ogłosiła konkurs na jego zagospodarowanie, ale we wrześniu go zawiesiła – czeka, aż władze Lublina przygotują własny plan. Ogłoszony przez PKS konkurs zdenerwował prezydenta, bo miasto rozstrzygnęło wcześniej własny. (rp)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Piotr
jajec
zocha
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr
Piotr (11 kwietnia 2013 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przebudowa Podzamcza jest konieczna. Ale tunel...już jest w głowie pana Żuka! Najwyższy czas, aby ten pan przestał szkodzić Lublinowi!
Rozwiń
jajec
jajec (11 kwietnia 2013 o 08:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
momencik a dworzec za 500 mln razem z ,,rewitalizacją" to 1,4 mld zł - średnio na mieszkańca Lublina to 4000,00 zł - przeliczając to na średni podatek od nieruchomości to równowartość wpływów z podatku za 50 ,lat - gratulujemy panu prezydentowi Zukowi ekonomiście doktoryzowanemu (a może to docent ?)
Rozwiń
zocha
zocha (11 kwietnia 2013 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dz upodabnia się do tuby propagandowej ratusza kl. Tak , cudotwórca -zadłużacz to super prezydent
Rozwiń
pin
pin (11 kwietnia 2013 o 07:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Karol jakbyś był zorientowany, to byś wiedział, że przebudowa skrzyżowania Sikorskiego - Solidarności rusza w tym roku.

A w odpowiedzi na pytanie komu przeszkadza PKS odpowiadami "Mi", a domyślam się, że jest wielu takich, którzy mają podonbne zdanie
Rozwiń
Karol
Karol (11 kwietnia 2013 o 01:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moze w końcu Ci z Ratusza zajęli by się tym co mieszkańcom najbardziej doskwiera.
Czy mieszkańcy skarżu się na obecne Podzamcze i dworzec PKS ?
Kto się skarży ? Komu to przesadza ?
A codziennie w godzinach popołudniowych kilka tysięcy kierowców traci pół godziny aby przejechać
al. Soldiarności na odcinku Kompozytorów->Sikorskiego.
Na 4 pasak ulica jest zatkana dokładnie.
Ileś lat już się wałkowała przebudowa tego skrzyżowania.
Juz 10 lat temu ludzie pisali że będzie coraz gorzej.
Dlaczego tym się urzędnicy nie zajmują ?
Nie poto ich wybieraliśmy aby dworzec przebudowywali.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!