czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Prześwietlą płatne parkowanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2003, 16:50
Autor: Ewa Stępień

Za wjazd lub przejazd przez teren SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego trzeba płacić 2 zł. Nie podoba się to wielu osobom. Skarga w tej sprawie trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który wszczął postępowanie. Za kilka dni poznamy jego wynik.

Płatny wjazd obowiązuje od maja. Osoby, które chcą odwiedzić chorego muszą zapłacić 2 złote, by wjechać samochodem na teren należący do szpitala. Pieniądze pobierają strażnicy firmy Miro codziennie w godz. 6.30–19.30. Z opłat zwolniony jest transport sanitarny, samochody dostawcze, taksówki, pracownicy szpitala zatrudnieni na etacie. Opłaty wprowadzano przy dużym niezadowoleniu pracowników i pacjentów. Takich jest wielu także i dziś. – Nie dość, że się wiezie bliskiego z rodziny, który źle się czuje, a być może umiera, to jeszcze człowiek napotyka na dodatkowe utrudnienia – mówi mieszkaniec Lublina.
Z opłat zadowolona jest dyrekcja szpitala. – Miesięcznie mamy 15–20 tys. zł na czysto – podlicza Tadeusz Kontek, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych SPSK nr 4. – Pieniądze podreperowują nasz budżet, obciążony na przykład podatkiem od nieruchomości. Administrujemy 10 hektarami gruntu, na utrzymanie których wydajemy 10 tys. zł miesięcznie.
Dyrekcja podkreśla, że opłaty uporządkowały ruch samochodowy wokół szpitala. – Poprawiła się przejezdność – ocenia dyr. Kontek. – Karetki pogotowia mogą wreszcie wjechać na teren szpitala, który przed wprowadzeniem opłat był zastawiony samochodami prywatnymi.
Radości dyrekcji nie podzielił mąż jednej z pracownic szpitala, który teraz ma problem z bezpłatnym zaparkowaniem auta, kiedy odwozi żonę do pracy. Złożył skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. – Sprawdzamy, czy szpital nie naruszył zbiorowego interesu konsumenckiego – przyznała Ewa Wiszniowska, dyr. UOKiK w Lublinie. – Decyzję w tej sprawie wydamy do 15 września.
W jakim kierunku zmierza postępowanie? – Raczej w kierunku uznania, że nie doszło do naruszenia praw konsumenckich – dodaje Wiszniowska. – Gdybyśmy jednak stwierdzili takie naruszenie, nakazalibyśmy szpitalowi zaniechać stosowania praktyk prowadzących do naruszenia.
Do orzeczenia urzędu szpital wstrzymuje się z zainstalowaniem automatycznego systemu inkasowania opłat za wjazd. – Mamy już dokumentację systemu, ale wstrzymujemy się do czasu rozstrzygnięcia sprawy, by nie okazało się, że zmarnowaliśmy pieniądze na coś, co trzeba zlikwidować – mówi Kontek.

Pionier w płatnych drogach

SPSK nr 4 w Lublinie jest pierwszym w naszym regionie, który wprowadził opłaty za korzystanie ze swoich dróg wewnętrznych. Inne szpitale mają wprawdzie płatne parkingi, np. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej w Lublinie, ale przejazd lub parkowanie na drogach wewnętrznych są bezpłatne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!