czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Przymierzają się do prezydenckich foteli

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2002, 20:48

Czy dwaj przeciwnicy z lubelskiego Ratusza – Andrzej Pruszkowski
i Paweł Bryłowski – zmierzą się w walce o prezydencki fotel? Czy Leszek Burakowski będzie walczył o tę funkcję ze Zbigniewem Matuszczakiem w Chełmie? Wczoraj Senat przyjął ustawę
o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta, a partie szykują już swoich kandydatów na te stanowiska

Udział w wyborach na prezydenta Lublina zadeklarowali: Paweł Bryłowski (UW), były prezydent miasta i Jacek Sobczak. W kuluarach lubelskiego magistratu krążą pogłoski, że z obecnej ekipy rządzącej będzie dwóch kandydatów – obecny prezydent Andrzej Pruszkowski (PS) i wiceprezydent Zbigniew Wojciechowski (ROP). Nie wyklucza, że będzie kandydował Jacek Szczot (ZChN), były poseł i sekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Budownictwa.
Swojego kandydata wystawi SLD. Nieoficjalnie wiemy, że najprawdopodobniej będzie nim Piotr Włoch, wicemarszałek Lubelszczyzny.
W Chełmie rządzący obecnie w mieście SLD wystawi dwóch kandydatów: Zbigniewa Matuszczaka, zastępcę prezydenta miasta oraz Marka Jaroszka, działacza Wspólnoty Polskiej. Po prawej stronie padają nazwiska zbliżonych do ZChN Leszka Burakowskiego, b. wojewody chełmskiego i b. dyrektora UW w Lublinie – odwołanego przez obecnego wojewodę z tego stanowiska – oraz Jerzego Masłowskiego b. senatora. Obaj panowie chcą wystartować pod szyldem LPR. Kandydatem PO i PiS ma być Krzysztof Grabczuk. Samoobrona ma postawić na lublinianina Konrada Rękasa, dziennikarza Tygodnika Chełmskiego.
Ugrupowania prawicowe w Zamościu twierdzą, że mają już swojego kandydata. Na razie jednak jeszcze nie wiadomo, czy myślą o tej samej osobie. Ruch Społeczny zdradził, że zechce prowadzić rozmowy z SKL, LPR, PiS i PO.
– Wśród pretendentów do fotela prezydenckiego widzę obecnego prezydenta Zamościa Marka Grzelaczyka – informuje Mariusz Paszko (RS). Nie wyklucza także swojego kandydowania Andrzej Lubczyk (LPR), wiceprezydent Zamościa.
W Białej Podlaskiej trwa ostra kampania przedwyborcza. Obecny prezydent Andrzej Czapski obwinia lewicę o gry gabinetowe i doprowadzenie do blokady kilku inwestycji. Jego kolega ze Stowarzyszenia Samorządność i Demokracja, Jerzy Sadowski, przewodniczący Rady Miejskiej aluzyjnie wskazuje, że szefem przyszłego zarządu może być Waldemar Godlewski, radny SLD (lubelski kurator oświaty).
O wiele bardziej zawansowane są przygotowania do kampanii Komitetu Wyborczego Wspólnota Samorządowa. Jego bialski szef, Jan Polkowski, wiceprezydent Białej Podlaskiej stwierdził, że zatwierdzono już 46 kandydatów na radnych Wspólnoty.
– Jeszcze się nie zastanawiałem, czy będę kandydował – mówi Henryk Chmiel, drugi z wiceprezydentów. Nie wykluczył także swojego kandydowania Edward Burta, pełnomocnik na miasto LPR.
Na kogo ostatecznie padnie wybór – przekonamy się za kilka miesięcy. Nad zatwierdzoną wczoraj przez Senat ustawą o wyborach samorządowych Sejm będzie dyskutował za dwa tygodnie. Po ostatecznym głosowaniu jesienią zagłosujemy na naszych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Krzysztof Szydłowski senator SLD

Wybory powinny być bezpośrednie, by wyborca mógł osobiście wybrać władzę w swojej gminie, czy mieście. Istnieje jednak ryzyko, że kandydaci, których kampania prowadzona była wyłącznie pod gusty wyborców, przejdą do drugiej tury. Wtedy trzeba będzie wybierać między dwoma złymi gospodarzami. Może się też okazać, że wybrani zostali kandydaci przypadkowi, których trudno będzie odwołać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!