Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 kwietnia 2018 r.
9:08

PSL publikuje, kto i ile "przytulił". Politycy PiS grożą pozwami sądowymi

50 222 A A

Milionowe zarobki samorządowców z Prawa i Sprawiedliwości ujawnili w internecie działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na publikowanych grafikach przedstawili m.in. polityków z województwa lubelskiego, którzy „przytulili” pieniądze. Ci nie wykluczają, że pójdą do sądu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ludowcy wykorzystali sobotnią konwencję Prawa i Sprawiedliwości, by wypunktować wysokie zarobki działaczy partii rządzącej w państwowych spółkach i instytucjach. Dysponując informacjami z oświadczeń majątkowych radnych, publikowali na Twitterze grafiki przedstawiające informacje o tym, kto ile i gdzie zarobił.

Na jednej z nich poinformowali, że 35 samorządowców z PiS przez rok „przytuliło” 9 mln 586 tys. zł. Na kolejnych obrazkach słowo „przytulić” pojawiało się wielokrotnie.

Na liście znalazło się pięciu radnych sejmiku województwa lubelskiego. Otwiera ją Grzegorz Muszyński, obecnie członek zarządu BGK Nieruchomości, który pracując w PKP PLK miał „przytulić” 374 tys. zł.
Kolejni są Jan Frania i Andrzej Pruszkowski, którzy jako wiceprezesi PGE Dystrybucja zarobili odpowiednio 361 i 360 tys. zł. Z nieco mniejszymi wynagrodzeniami w zestawieniu zostali ujęci także Andrzej Olborski (126 tys. zł z Zakładu Gospodarki Lokalowej) i Marek Wojciechowski (110 tys. zł m.in. z Agencji Rynku Rolnego).

Sami zainteresowani nie kryją oburzenia opublikowanymi przez ludowców grafikami. – Nigdy nie ukrywałem poziomu swoich dochodów. Jako jedna z pierwszych w regionie osób publicznych publikowałem swój PIT jeszcze przed wejściem ustawy wprowadzającej oświadczenia majątkowe. Uważam to za standard. A akcja PSL, słynącego z zatrudniania wyłącznie „bezpartyjnych fachowców”, świadczy o poziomie paniki towarzyszącej schodzeniu z areny dziejów tej, niegdyś wielce zasłużonej, formacji politycznej – komentuje radny Pruszkowski.

– To absurd. Panowie z PSL rozliczają nas za uczciwą pracę. Niech popatrzą na siebie. Sami przez lata czerpali z profitów władzy w niebagatelnej skali – mówi z kolei radny Wojciechowski. I dodaje, że nie wyklucza, że po konsultacji z kolegami podejmie kroki prawne.

W tej kwestii wątpliwości nie ma z kolei Grzegorz Muszyński. – W języku polskim „przytulił” nie znaczy „uczciwie zarobił”. Dlatego na pewno będę dochodził tego, aby ludowcy to sprostowali. Nie chcę nikogo straszyć, ale nie może być tak, że każdy sobie pisze, co mu przyjdzie do głowy – zapowiada Muszyński.

– Nie ponosimy odpowiedzialności za to, jak pan radny interpretuje nasze słowa. Po prostu pobrał te pieniądze i o to nam chodziło. Nigdzie nie pojawiła się sugestia, że zostały one zarobione w sposób nieuczciwy. A nasze akcja nie miała charakteru obraźliwego, tylko żartobliwy – odpowiada Miłosz Motyka, prezes Forum Młodych Ludowców, czyli partyjnej młodzieżówki PSL, która przygotowała grafiki.

O to, czy słowo „przytulić” ma negatywne znaczenie, zapytaliśmy językoznawcę. – Ma ono pozytywną konotację. „Przytulić” znaczy „zbliżyć się” z intencją dobrą, z jakąś korzyścią dla tego, kto przytula i pewną satysfakcją dla tego, kto jest przytulany. W tym przypadku nie chodzi co prawda o człowieka, a o dobro materialne, jednak to określenie ma pozytywny wydźwięk. Zostało użyte w sposób metaforyczny i ironiczny, jednak trudno to uznać za coś obraźliwego – ocenia prof. Jerzy Bartmiński, emerytowany wykładowca UMCS, były członek Rady Języka Polskiego.

Komentarze 222

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 11:41
+1
Kasa Misiu, kasa ..... PiS oszukał nas!!!!
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 09:17
+1
Brawo PSL!!!! wiedzą do czego służą social media :)))))
Avatar
Antoni wzywa do broni / 18 kwietnia 2018 o 17:28
undefined napisał:
PiS jest wynagradzany, bo coś robi! 500+, obniżenie wieku emerytalonego, zablokowanie islamistów.. PO/PSL to pasmo afer Elewarr, stoczniowa, amber gold, jeszcze tuskowcy chcieli ubogacić Polaków emigrantami
-Obniżenie wieku emerytalnego dla wybranych a podwyższenie  dla rolnikow, którzy pracują najcieżej - brawo -Jakie zablokowamie islamistów - te rodziny z dziećmi, które mieliśmy przyjać?? Za to mamy zalew upowców z Ukrainy, ktorzy    otwarcie mówią o przyłączeniu wschodnich terenów Polski -brawo - porównując amber gold i skoki , to ta pierwsza to jest pikuś - w skokach chodzi o 5 razy większą kase a dodatkowo jedna afera jes połączona z drugą i są tam umoczeni notable z pisu ( wpiszcie na google - amber gold a skoki) - o emigrantach już pisałem, wole islamskie rodziny z dziećmi niż potomków upowców, nie kryjących się zresztą ze swoimi zamiarami Jednym słowem brawo pis - żenada, złodziejstwo, przekręty lepsze niż za platformy oraz izolacja i ośmieszenie Polski na arenie międzynarodowej - czekamy na wybory.
-Obniżenie wieku emerytalnego dla wybranych a podwyższenie  dla rolnikow, którzy pracują najcieżej - brawo -Jakie zablokowamie islamistów - te rodziny z dziećmi, które mieliśmy przyjać?? Za to mamy zalew upowców z Ukrainy, ktorzy    otwarcie mówią o przyłączeniu wschodnich terenów Polski -brawo - porównując amber gold i skoki , to ta pierwsza to jest pikuś - w skokach chodzi o 5 razy większą kase a dodatkowo jedna afera jes połączona z drugą i są tam umoczeni notable z pisu ( wpiszcie na google - amber gold a skoki) - o emi... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 17:14
Muszyński fachowiec w każdej dziedzinie, nawet na pociągach się zna. Kto pamięta jak go Żuk zmiótł merytorycznie w debacie przedwyborczej?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 15:06
Dojna zmiana na plakacie :)
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 13:02
Śmiali sie z pslu a tu prosze - uczeń przerósł mistrza.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 12:23
Brawo PSL , pieknie wypunktował pisowskich szkodniķów a na jesieni wykopki.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 12:09
Wycie pisowskich przytulaczy słychać az poza granicami wojewodztwa, wyjcie tyle wam zostało :)))
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 08:03
PAWEŁ KUKIZ - "Wszystkich, którzy posiadają informacje o nepotyźmie, kumoterstwie i podobnych działaniach PSL proszę o informacje na: kukizkontakt@gmail.com "
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 20:19
ile z peezellu nagrody wynoszą ?, a co z tytoniem lubelskim??
Avatar
Antoni wzywa do broni / 18 kwietnia 2018 o 17:28
undefined napisał:
PiS jest wynagradzany, bo coś robi! 500+, obniżenie wieku emerytalonego, zablokowanie islamistów.. PO/PSL to pasmo afer Elewarr, stoczniowa, amber gold, jeszcze tuskowcy chcieli ubogacić Polaków emigrantami
-Obniżenie wieku emerytalnego dla wybranych a podwyższenie  dla rolnikow, którzy pracują najcieżej - brawo -Jakie zablokowamie islamistów - te rodziny z dziećmi, które mieliśmy przyjać?? Za to mamy zalew upowców z Ukrainy, ktorzy    otwarcie mówią o przyłączeniu wschodnich terenów Polski -brawo - porównując amber gold i skoki , to ta pierwsza to jest pikuś - w skokach chodzi o 5 razy większą kase a dodatkowo jedna afera jes połączona z drugą i są tam umoczeni notable z pisu ( wpiszcie na google - amber gold a skoki) - o emigrantach już pisałem, wole islamskie rodziny z dziećmi niż potomków upowców, nie kryjących się zresztą ze swoimi zamiarami Jednym słowem brawo pis - żenada, złodziejstwo, przekręty lepsze niż za platformy oraz izolacja i ośmieszenie Polski na arenie międzynarodowej - czekamy na wybory.
-Obniżenie wieku emerytalnego dla wybranych a podwyższenie  dla rolnikow, którzy pracują najcieżej - brawo -Jakie zablokowamie islamistów - te rodziny z dziećmi, które mieliśmy przyjać?? Za to mamy zalew upowców z Ukrainy, ktorzy    otwarcie mówią o przyłączeniu wschodnich terenów Polski -brawo - porównując amber gold i skoki , to ta pierwsza to jest pikuś - w skokach chodzi o 5 razy większą kase a dodatkowo jedna afera jes połączona z drugą i są tam umoczeni notable z pisu ( wpiszcie na google - amber gold a skoki) - o emi... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 17:14
Muszyński fachowiec w każdej dziedzinie, nawet na pociągach się zna. Kto pamięta jak go Żuk zmiótł merytorycznie w debacie przedwyborczej?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 15:06
Dojna zmiana na plakacie :)
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 13:02
Śmiali sie z pslu a tu prosze - uczeń przerósł mistrza.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 12:23
Brawo PSL , pieknie wypunktował pisowskich szkodniķów a na jesieni wykopki.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 12:09
Wycie pisowskich przytulaczy słychać az poza granicami wojewodztwa, wyjcie tyle wam zostało :)))
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 08:03
PAWEŁ KUKIZ - "Wszystkich, którzy posiadają informacje o nepotyźmie, kumoterstwie i podobnych działaniach PSL proszę o informacje na: kukizkontakt@gmail.com "
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 20:19
ile z peezellu nagrody wynoszą ?, a co z tytoniem lubelskim??
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2018 o 20:09
PSL zapragnęło jeść ośmiorniczki za pieniądze podatników i rusza do boju
Avatar