poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Radni decydują o cenach biletów MPK

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2008, 20:00

W lubelskim Ratuszu rozpoczęła się debata przed zaplanowanym na dzisiaj głosowaniem w sprawie podwyżek cen biletów MPK.

Debata, podobnie jak cała sesja, jest jawna i przyjść na nią mogą wszyscy chętni.

Radni mają głosować nad prezydenckim projektem, który zakłada podniesienie ceny biletu jednorazowego normalnego z 1,80 zł do 2,20 zł. Bilet studencki miałby kosztować 1,10 zł zamiast obecnych 90 gr. Nie zmieniłaby się za to cena biletu jednorazowego szkolnego, który nadal kosztowałby 1,40 zł.

Takie stawki prezydent proponuje na wniosek MPK, które tłumaczy podwyżki tym, że znacznie wzrosły ceny paliw i energii elektrycznej.

Bardzo prawdopodobne jest jednak, że skala podwyżek będzie mniejsza, niż chce tego prezydent. Powód? Mający większość głosów klub radnych PiS nie zgadza się na tak znaczny wzrost cen i zapowiada zgłoszenie poprawki, w myśl której bilet jednorazowy normalny zdrożałby do 2 zł, a studencki do 1 zł. Bilet uczniowski nadal miałby kosztować 1,40 zł.

PiS nie chce za to zmieniać innych zapisów prezydenckiego projektu nowego cennika. Zgodnie z propozycją Ratusza w górę ma pójść też cena biletu nocnego. Zamiast 3,60 zł kosztowałby 4 zł, a studencki 2 zł. Miasto nie przewiduje uprawnienia do ulgi w nocnych przejazdach dla uczniów i emerytów. Prezydent chce, by nocne bilety były dostępne jedynie u kierowców.

W propozycji nowego cennika nie ma już biletów miesięcznych przypisanych do miesiąca kalendarzowego, ważnych w dni robocze od poniedziałku do piątku.

Zlikwidowane mają być też bilety czasowe 60-minutowe

Bilet 24-godzinny też ma kosztować więcej: normalny 10 zł (jest 7,60 zł), uczniowski 6 zł (teraz 5,50 zł), a studencki 5 zł (obecnie 3,80 zł).

Bilet 7-dniowy ma zostać zastąpiony 10-dniowym.

Pojawia się też nowy bilet semestralny ważny przez 150 dni. W wersji na 1 linię miałby kosztować 212 zł normalny, 160 zł uczniowski, a 106 zł studencki. Za bilet na wszystkie linie kosztowałby odpowiednio: 340 zł, 235 zł i 170 zł, a sieciowy na okaziciela 450 zł. Cennik nie wspomina jednak o tym, by bilety semestralne uprawniały do nocnych przejazdów.

(drs)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!