Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 kwietnia 2011 r.
17:43
Edytuj ten wpis

Radni ustalą zasady jak nazywać miejskie ulice, place i ronda

0 8 A A
Ostrzejszy paragraf wykluczyłby w przyszłości takie sytuacje, jak ta z leżącym przy Centrum Kultury
Ostrzejszy paragraf wykluczyłby w przyszłości takie sytuacje, jak ta z leżącym przy Centrum Kultury

Pięć lat powinno minąć od śmierci osoby, by jej imieniem można było nazwać w mieście ulicę, skwer, rondo lub plac. Taką propozycję chce przeforsować prezydent w Radzie Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Projekt nowej uchwały, który właśnie trafił do Biura Rady Miasta, określa zasady nazywania miejskich obiektów i zgłaszania propozycji nazw. Do głosowania w tej sprawie może dojść w czwartek.

Dokument mówi, by nie sięgać po patronów, od których śmierci nie minęło pięć lat. To propozycja prezydenckiego Zespołu ds. Nazewnictwa Ulic. Rozważano nawet dziesięć lat, ale stanęło na pięciu. – To czas na zastanowienie się – mówi Halina Danczowska, szefowa zespołu. Zamiast stanowczego zakazu jest zapis, że takie nazwy "co do zasady nie powinny być nadawane”. – Bo nieraz są wyjątkowe sytuacje.

Ostrzejszy paragraf wykluczyłby w przyszłości takie sytuacje, jak ta z leżącym przy Centrum Kultury placem Dzieci z Pahiatua przemianowanym w lutym na pl. Lecha Kaczyńskiego. Dzieciom z Pahiatua został tylko mały kącik zdegradowany do miana "skweru”. Na portalu Facebook grono przeciwników pl. Kaczyńskiego urosło już do 3200, a młodzieżówka SLD wystąpiła z prośbą, by był to raczej pl. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Nazwy mogłyby być zmieniane tylko w wyjątkowych i uzasadnionym przypadkach. Muszą być też zgodne z tradycją, dziejami miasta, polską pisownią i szanować nazwy zwyczajowe. Tu kłania się wiadukt Poniatowskiego, zwany tak potocznie, choć formalnie nienazwany. Poprzedni prezydent obiecał to wyprostować, słowa nie dotrzymał.

Nazwy nie mogą być trudne w codziennym użyciu: wielowyrazowe, niejasne, z obcymi wyrażeniami. Gdyby takie zasady były wcześniej to nie byłoby ul. Chiary Lubich (boczna Willowej), nazwanej głosami radnych PiS zeszłej kadencji. Wściekli mieszkańcy łamią języki na własnych adresach, cieszą się za to członkinie leżącego tu oddziału ruchu Focolari założonego przez zmarłą w 2008 r. Lubich, włoską działaczkę katolicką.

Zabronione ma być powielanie istniejących nazw. To zapobiegłoby temu, co dzieje się na Klinie, gdzie do ronda Lubelskiego Lipca '80 wpada ul. Lubelskiego Lipca '80.

Na ulicznych tabliczkach ma być też zawód patrona, data jego urodzin i śmierci. – Żeby mieszkańcy wiedzieli, z czym go kojarzyć, czy to król, czy poeta – mówi Joanna Gajak z Urzędu Miasta. Dotyczy to nowych nazw, masowej wymiany starych tabliczek nie będzie. Co ciekawe, projekt mówi, że tak oznaczony ma być początek i koniec ulicy, o skrzyżowaniach pomiędzy nie wspomina.

Inaczej wyglądać ma też zgłaszanie propozycji nazw. Określony został druk wniosku, w którym ma być m.in. skrót biografii potencjalnego patrona i opinia rady dzielnicy.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ANNTYWŁADZA / 15 kwietnia 2011 o 15:08
RADNI BEZRADNI ZAMIAST GRZAĆ TYŁKI W FOTELACH, TO NIECH SIĘ ZAJMĄ K...ROZOWJEM MIASTA, JEGO ESTETYKĄ,POZYSKIWANIEM KASY NA POPRAWĘ JAKOŚCI DRÓG, STUDZIENEK KANALIZACYJNYCH, UŁATWIANIEM WEJŚCIA INWESTOROM DO MIASTA I UŁATIWANIEM WYBURZANIA RUIN ZWANYCH ZABYTKAMI PRZEZ NAWIEDZONYCH KONSERWATORÓW, BO ZMIENIAJĄ ONI MIASTO W RUINĘ!!!TLYe
Avatar
heniu / 15 kwietnia 2011 o 15:06
Na plac lecha chętnie chodzi mój pies żeby postawić klocka - wprost uwielbia to miejsce.
Avatar
crx / 15 kwietnia 2011 o 13:40
Przyznaję się,że nie znam dokładnie Lublina!Ale czy jest tam ulica Matejki,Kossaka czy Łukasiewicza.Wielu wybitnych Polaków znalazłby się jeszcze,ale tych przez prawdziwie duże [size="5"]P[/size],a nie cwaniaków,którzy posiedli sztukę manipulacji umysłami ludzkimi i nazywa się ich obecnie politykami!!!A niedopuszczalne jest wprost nazewnictwo zwiazane z osobami zagranicznymi.Tym można poświecić tablicę czy nazwę patrona szkoły!!!
Avatar
xxx / 15 kwietnia 2011 o 13:20
Jak to jak nazwać? W państwie wyznaniowym tylko po katolicku lub od nazwisk tak zwanych Prawdziwych polaków ( czyt. PISuarów, kapelanów, świętych i fanów Radia M ), lub zwiazanych z naszym uciemieżeniem i fobiami, np
ul. Radiomaryjna, Św Trójcy, Moherowa, Obrońców Krzyża, Wielkiego Jarosława, Rosyjskiego Kłamstwa, Modlitewna, itd itp
Avatar
VAREA / 15 kwietnia 2011 o 12:44
[quote name='crx' timestamp='1302864147' post='465294']
Jedyni sensowni patroni ulic,skwerów etc.,to ludzie nauki i sztuki.Żadnych polityków czy kapłanów nie powinno się używać ,bo bardzo często są kontrowersyjni i dzielą naród.Ale nie o naród tutaj idzie ,a o prosty lud Boży!!!!!!!!!!!
[/quote]


bardzo madry post.
Avatar
crx / 15 kwietnia 2011 o 12:42
Jedyni sensowni patroni ulic,skwerów etc.,to ludzie nauki i sztuki.Żadnych polityków czy kapłanów nie powinno się używać ,bo bardzo często są kontrowersyjni i dzielą naród.Ale nie o naród tutaj idzie ,a o prosty lud Boży!!!!!!!!!!!
Avatar
kris / 15 kwietnia 2011 o 12:23
najlepiej wszystkie ulice ronda nazwać imieniem Lecha kaczyńskiego i jego chorego na umyśle brata jara
Avatar
kris / 15 kwietnia 2011 o 12:17
najlepiej wszystkie ulice ronda nazwać imieniem Lecha kaczyńskiego i jego chorego na umyśle brata jara
Avatar
ANNTYWŁADZA / 15 kwietnia 2011 o 15:08
RADNI BEZRADNI ZAMIAST GRZAĆ TYŁKI W FOTELACH, TO NIECH SIĘ ZAJMĄ K...ROZOWJEM MIASTA, JEGO ESTETYKĄ,POZYSKIWANIEM KASY NA POPRAWĘ JAKOŚCI DRÓG, STUDZIENEK KANALIZACYJNYCH, UŁATWIANIEM WEJŚCIA INWESTOROM DO MIASTA I UŁATIWANIEM WYBURZANIA RUIN ZWANYCH ZABYTKAMI PRZEZ NAWIEDZONYCH KONSERWATORÓW, BO ZMIENIAJĄ ONI MIASTO W RUINĘ!!!TLYe
Avatar
heniu / 15 kwietnia 2011 o 15:06
Na plac lecha chętnie chodzi mój pies żeby postawić klocka - wprost uwielbia to miejsce.
Avatar
crx / 15 kwietnia 2011 o 13:40
Przyznaję się,że nie znam dokładnie Lublina!Ale czy jest tam ulica Matejki,Kossaka czy Łukasiewicza.Wielu wybitnych Polaków znalazłby się jeszcze,ale tych przez prawdziwie duże [size="5"]P[/size],a nie cwaniaków,którzy posiedli sztukę manipulacji umysłami ludzkimi i nazywa się ich obecnie politykami!!!A niedopuszczalne jest wprost nazewnictwo zwiazane z osobami zagranicznymi.Tym można poświecić tablicę czy nazwę patrona szkoły!!!
Avatar
xxx / 15 kwietnia 2011 o 13:20
Jak to jak nazwać? W państwie wyznaniowym tylko po katolicku lub od nazwisk tak zwanych Prawdziwych polaków ( czyt. PISuarów, kapelanów, świętych i fanów Radia M ), lub zwiazanych z naszym uciemieżeniem i fobiami, np
ul. Radiomaryjna, Św Trójcy, Moherowa, Obrońców Krzyża, Wielkiego Jarosława, Rosyjskiego Kłamstwa, Modlitewna, itd itp
Avatar
VAREA / 15 kwietnia 2011 o 12:44
[quote name='crx' timestamp='1302864147' post='465294']
Jedyni sensowni patroni ulic,skwerów etc.,to ludzie nauki i sztuki.Żadnych polityków czy kapłanów nie powinno się używać ,bo bardzo często są kontrowersyjni i dzielą naród.Ale nie o naród tutaj idzie ,a o prosty lud Boży!!!!!!!!!!!
[/quote]


bardzo madry post.
Avatar
crx / 15 kwietnia 2011 o 12:42
Jedyni sensowni patroni ulic,skwerów etc.,to ludzie nauki i sztuki.Żadnych polityków czy kapłanów nie powinno się używać ,bo bardzo często są kontrowersyjni i dzielą naród.Ale nie o naród tutaj idzie ,a o prosty lud Boży!!!!!!!!!!!
Avatar
kris / 15 kwietnia 2011 o 12:23
najlepiej wszystkie ulice ronda nazwać imieniem Lecha kaczyńskiego i jego chorego na umyśle brata jara
Avatar
kris / 15 kwietnia 2011 o 12:17
najlepiej wszystkie ulice ronda nazwać imieniem Lecha kaczyńskiego i jego chorego na umyśle brata jara
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 0

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 4 0

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 23 3

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie
galeria

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie 11 3

Strony internetowe komend policji w całej Polsce są w czarno-białych barwach. Funkcjonariusze są w żałobie po swoim koledze, aspirancie sztabowym Adamie Pawlaku, który wypadł z okna po odprawie w Świnoujściu

Grubson w Skate Town
24 czerwca 2018, 18:00

Grubson w Skate Town 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 24 czerwca o godz. 18 w Skate Town (ul. Krochmalna 13h) wystąpi Grubson. Koncert połączony będzie z meczem polskiej reprezentacji na Mundialu oraz rozpoczęciem wakacji.

Summer Sauna Night w Aqua Lublin
23 czerwca 2018, 21:00

Summer Sauna Night w Aqua Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Saunarium Aqua Lublin (al. Zygmuntowskie 4) zaprasza na Saunową Noc, która odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników
galeria

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników 0 2

Już w niedzielę 25. Święto Roweru. Zarejestrowało się już kilka tysięcy rowerzystów, którzy chcą wziąć udział w imprezie. Organizatorzy spodziewają się ok. 15 tys. uczestników

Streetball będzie w sobotę rządził Lublinem

Streetball będzie w sobotę rządził Lublinem 0 0

Streetball będzie w sobotę rządził Lublinem. O godz. 10 na parkingu Areny rozpocznie się turniej 3x3 Quest, który jest eliminacją mistrzostw Polski. Wieczorem w tym samym miejscu zaplanowano Nocne Granie, czyli czempionat miasta

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów 1 0

Po kapitalnym meczu i niezwykle emocjonującej końcówce Szwajcaria pokonała w Kaliningradzie Serbię i jest bardzo bliska awansu do 1/8 finału mistrzostw świata

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej
23 czerwca 2018, 18:00

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 4 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wspólne świętowanie Nocy św. Jana. 23 czerwca o godz. 18 na terenie Skansenu w sektorze Powiśle odbędzie się ciekawe wydarzenie kulturalne.

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość
23 czerwca 2018, 18:00

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość 0 1

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się impreza na rozpoczęcie wakacji.

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium 5 3

Starosta puławski Witold Popiołek i cały zarząd powiatu w środę otrzymał absolutorium. Radni nie mieli poważniejszych zastrzeżeń, ale nie wszyscy zagłosowali „za”. Część opozycji symbolicznie wstrzymała się od głosu.

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy 0 0

W Cieleśnicy i Pratulinie odbywa się w ten weekend Święto Ziół. W piątek w pałacu w Cieleśnicy eksperci i zielarze rozmawiają o Ziemi Zielonej Planecie. W sobotę w Pratulinie czekają na was wykłady, występy muzyczne i stoiska z produktami ziołowymi zakończone puszczaniem wianków na Bugu. A w niedzielę w ogrodach i zielnikach cieleśnickiego pałacu odbędzie się wspólne gotowanie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!