sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Radni zdecydowali: Biblioteka zostaje na LSM-ie

  Edytuj ten wpis

Miejscy radni nie zgodzili się na przeniesienie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 26 z ul. Leonarda na ul. Bursztynową. Na ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowali, że na Czubach powstanie nowa biblioteka.

Biblioteka miała zostać przeniesiona z ul. Leonarda na Bursztynową (do lokalu, który udostępni Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej). W takim wnioskiem wystąpiły władze miasta. W maju radni poparli ten pomysł. Ostateczna decyzja miała zapaść w czwartek na sesji Rady Miasta.

– 31 grudnia wygasa umowa najmu dotycząca lokalu przy ul. Leonarda. Właściciel lokalu – Wojewódzka Biblioteka Publiczna – oświadczyła, że nie może podpisać z MBP nowej umowy, gdyż zamierza sfinalizować sprzedaż budynku (oszacowała jego wartość na 1 mln 260 tys. zł – red.) – argumentował w projekcie czwartkowej uchwały wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki.

Zaznaczył, że teraz na Czubach jest tylko jedna filia: nr 25 przy ul. Sympatycznej. – Przeniesienie filii nr 26 – być może jedynie tymczasowe – nie spowoduje pogorszenia dostępu do zasobów bibliotecznych MBP mieszkańcom LSM, gdyż na tej dzielnicy w niedalekim sąsiedztwie przenoszonej filii funkcjonują jeszcze cztery inne – przekonywał wiceprezydent.

Tyle, że to właśnie mieszkańcy LSM zaprotestowali przeciwko przeniesieniu biblioteki. Wysłali petycję w tej sprawie podpisaną przez 150 osób. Jednocześnie do Ratusza wpłynęła druga petycja – 427 mieszkańców Czubów – domagających się utworzenia nowej filii przy ul. Bursztynowej.

– Brak decyzji w sprawie przeniesienia filii nr 26 może oznaczać, że po 1 stycznia 2011 r. filia ta zostanie pozbawiona lokalu, a tym samym możliwości funkcjonowania – podkreślał Wysocki.

Mimo to radni nie zgodzili się w czwartek na zabranie biblioteki z ul. Leonarda. Jednocześnie zdecydowali, że na Czubach powstanie nowa filia.

Teraz w sprawie biblioteki na LSM Ratusz czeka na reakcję władz wojewódzkich. Prezydent wysłał do marszałka województwa pismo z pytaniem o możliwość nieodpłatnego przekazania gminie Lublin trzech lokali, których właścicielem jest WBP, i w których mieszczą się filie MBP – m.in. przy ul. Juranda. Marszałek jeszcze głosu nie zabrał.

Jeśli samorząd województwa nie zgodzi się na przekazanie budynku, wykupi go… Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Kupimy budynek i wynajmiemy pod bibliotekę – zapewnia Jan Gąbka, miejski radny i prezes LSM. – Mamy pieniądze pozwalające nam na taką inwestycję.

LSM chce się zaangażować w pomoc przy utrzymaniu biblioteki, ponieważ – jak twierdzą władze spółdzielni – mieszkańcy osiedla nie wyobrażają sobie tej części miasta bez wypożyczalni. – Nie każdego stać na kupno książek, zresztą są tu ogromne zbiory poczytnych powieści – zaznacza prezes Gąbka.

Mieszkańcy LSM nie kryją radości z decyzji radnych. – Z biblioteki korzystam od 30 lat i bardzo zależy mi, żeby została tu, gdzie jest teraz – mówi Witold Jóźwiak, nasz Czytelnik.

– Jeśli biblioteka pozostanie przy ul. Leonarda, ocalimy cztery tysiące czytelników, którzy korzystają z naszej biblioteki. To wspaniała wiadomość – komentuje Małgorzata Członkowska z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Kultury Województwa Lubelskiego. (PIT)



  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
czytel
A.
marla
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

czytel
czytel (17 października 2010 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='marla' date='15 październik 2010 - 13:35 ' timestamp='1287142511' post='362296']


W 150ciu wiernych czytelników biblioteki na Leonarda uwierzę (mimo, że już nie mieszkam w pobliżu, to jest to nadal moja ulubiona biblioteka i często tam zaglądam), ale w 427 chętnych do czytania książek na Czubach uwzględniając katastrofalny stan czytelnictwa w Polsce - ciężko mi dać wiarę.
[/quote]
Marla, to przejdź się do ratusza i zobacz listy z podpisami. A czytelników na pewno będzie więcej niż 427, Poręba naprawdę ma potencjał. Pozdrawiam niedowiarków.
Rozwiń
A.
A. (15 października 2010 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję, przenieść na ul. Bursztynową bibliotekę z ul Wileńskiej - panie z tejże biblioteki zawsze są jakieś takie znudzone, apatyczne, poirytowane. Może na ul. Bursztynowej miałyby co robić...
Rozwiń
marla
marla (15 października 2010 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Tyle, że to właśnie mieszkańcy LSM zaprotestowali przeciwko przeniesieniu biblioteki. Wysłali petycję w tej sprawie podpisaną przez 150 osób. Jednocześnie do Ratusza wpłynęła druga petycja – 427 mieszkańców Czubów – domagających się utworzenia nowej filii przy ul. Bursztynowej."

W 150ciu wiernych czytelników biblioteki na Leonarda uwierzę (mimo, że już nie mieszkam w pobliżu, to jest to nadal moja ulubiona biblioteka i często tam zaglądam), ale w 427 chętnych do czytania książek na Czubach uwzględniając katastrofalny stan czytelnictwa w Polsce - ciężko mi dać wiarę.
Rozwiń
sąsiad
sąsiad (15 października 2010 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od dziecka uczęszczam do tej biblioteki i cieszę się że zostanie tu gdzie jest.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!