sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Raka można wyleczyć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2003, 20:39
Autor: (step)

Ale trzeba mieć na to pieniądze. A tych Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej brakuje. Ubiegły rok zakończyło ujemnym wynikiem finansowym, ponieważ kasa chorych nie zapłaciła 2,2 mln zł za usługi, które centrum wykonało ponad kontrakt.

W budżecie kasy chorych muszą się znaleźć środki na leczenie chorych na nowotwory – mówił Krzysztof Szydłowski, senator RP, przewodniczący Rady Społecznej szpitala.
– Rocznie na nowotwory złośliwe zapada w Polsce 110 tys. osób, 80 tys. umiera. W najbliższych latach zachorowalność wzrośnie do 160 tys., a śmiertelność do 100 tys. – przekonywał do jak największych nakładów na onkologię dr Jan Kondratowicz-Kucewicz, dyr. centrum.
Obecnie szansa wyleczenia chorych na nowotwory złośliwe w Polsce nie przekracza 30 proc. W krajach o lepiej zorganizowanej ochronie zdrowia (USA, Europa Zachodnia) osiąga się 50-procentowy wynik. Lubelskie centrum chce uratować jak najwięcej chorych. Dlatego dyrekcja planuje wybudować specjalny bunkier, do którego zostanie wstawiona najnowocześniejsza aparatura radiologiczna. Problem w tym, że budowa takiego bunkra to koszt 1,5 mln zł. W tegorocznym budżecie województwa przewidziano na ten cel 850 tys. zł. Dyrekcja obawia się, aby i tej kwoty samorząd województwa jej nie zabrał, ulegając naciskom szpitali będących w gorszej sytuacji finansowej. Podkreśla, że to jedyna taka placówka na Lubelszczyźnie, którą należy traktować priorytetowo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!