piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Raport NIK - stary sprzęt medyczny w gabinetach, nowy w magazynach

Dodano: 10 lutego 2010, 13:26
Autor: tom

Brak przeglądów technicznych aparatury medycznej, sprawny sprzęt leżący w magazynach, a w gabinetach zużyte i niebezpieczne urządzenia. – To igranie ze zdrowiem ludzi – ostrzega NIK. W naszym regionie skontrolowano 3 szpitale. Najgorzej było w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie.

Dzisiaj Najwyższa Izba kontroli opublikowała raport z kontroli. Objęła ona 53 samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (sp zoz), by sprawdzić, jak w okresie 2006-2008 (I półrocze) wykorzystywały one specjalistyczną aparaturę medyczną.

Skala odkrytych nieprawidłowości związanych z jakością tych świadczeń oraz ich dostępnością jest niepokojąco wysoka. Kontrola zakończyła się wydaniem oceny negatywnej.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie spośród 42 urządzeń, aż 34 aparaty nie były poddawane okresowym przeglądom stanu technicznego. W raporcie czytamy, że szpital nie wykonywał testów aparatów RTG, przez co nie było zezwolenia na ich używanie.

Zarzuty dotyczą także niewykorzystywania sprawnego sprzętu, który leżał w magazynach. Na przykład inspektorzy wytykają, że szpital kupił bieżnię do prób wysiłkowych za 71.3 tys. zł, mimo tego, że w magazynach była już taka bieżnia, o wartości 40 tys. zł.

Dodatkowo niewykorzystywany był sprawny aparat usg (z 1998 r. o wartości 305,9 tys. zł, bo szpital kupił nowe urządzenie. Przez 11 miesięcy od dnia nabycia (w 2007 r.) nie był również użytkowany aparat rtg o wartości 459,9 tys. zł, ponieważ szpital nie posiadał zezwolenia na jego użytkowanie.

– Wszelkie nieprawidłowości zostały już wyeliminowane – mówi Hanna Filipowicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych w szpitali przy alei Kraśnickiej. – Kontrola się zakończyła przed ponad dwoma laty.

Inspektorzy NIK skontrolowali także szpital specjalistyczny w Białej Podlaskiej i szpital kliniczny nr 1 w Lublinie. Szpital kliniczny nie prowadził list pacjentów oczekujących na badania usg Dopplerowskim, oraz gastroskopowe mimo że były to świadczenia objęte kontraktem z NFZ. W Białej Podlaskiej stwierdzono niezgodności danych przekazanych do NFZ z listami oczekujących w kwietniu 2008 r.
Czytaj więcej o:
mosquito
Josef46
beduin
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mosquito
mosquito (10 lutego 2010 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tutaj nie chodzi tylko o "jakiś" sprzęt. Po raz kolejny NIK ujawnił potworne, kosztowne błędy w zarządzaniu placówkami służby zdrowia. Chciałby wierzyć, że wynikają one tylko z głupoty i niekompetencji. Idę o zakład, że najwięcej nieprawidłowości było w tych jednostkach, które mają największe kłopoty ekonomiczno-finansowe.
Rozwiń
Josef46
Josef46 (10 lutego 2010 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Urząd Marszałkowski nie panuje nad sytuacją.Raz trzeba skończyć z dyrektorami z nadania partyjnego.Od początku Kraśnickiej zawsze obstawia swoimi PSL i to się tym kończy,że długi rosną ,a szefowie nawet nie wiedzą czym dysponują!Niedawno marszałek zatrudnił tam z-cę,ktory wykupywał długi w szpitalach.To jest coś z hazardu!Zresztą obaj z PO!Kiedy to się ta granda skończy!
Rozwiń
beduin
beduin (10 lutego 2010 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W myśl starego powiedzenia -gówno chłopu nie zegarek jak go nakręcić nie potrafi- tak i tu dyrektorem tego i każdego szpitala jako zarządzające ciało powinien być człowiek który się na tym zna a tu mamy paradoks ani dobry lekarz ani manager a na pewno wsparty politycznie swój człowiek mierny i wierny i dopóki takich ludzi będzie się tolerowało -ba osadzało na stołkach władzy to takie głupoty oni będą robić bo inaczej nie potrafią ! To tak jakby mechanika poj .samochodowych dopuścić do naprawy silnika w samolocie odrzutowym bzdura no nie ale tak właśnie mamy w szpitalach rządzą ludzie nie mający o tym pojęcia ale swoi !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!