środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

W jednym miejscu lekarze udzielą rannemu kompleksowej pomocy medycznej na najwyższym poziomie. Takie będzie zadanie Centrum Leczenia Urazów.

Inwestycja razem z lądowiskiem dla śmigłowców ratunkowych powstanie przy Szpitalu Klinicznym nr 1.
- Chory z wypadku jest chorym innej kategorii - mówi Adam Borowicz, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. - Nie wiadomo co ma uszkodzone dlatego trzeba działać bardzo szybko i wielostronnie. Należy go natychmiast zbadać, skonsultować z różnymi specjalistami. W naszym województwie nie ma miejsca oferującego taki ratunek. Pacjenci są leczeni na różnych oddziałach, a potem w miarę poprawy stanu zdrowia przerzucani z oddziału na oddział. Nowa koncepcja ratowania polega na umieszczeniu chorego w jednym miejscu i trzymaniu go tam do czasu, aż będzie gotów pójść do domu.
Centrum Leczenia Urazów zostanie wybudowane między szpitalem przy ul. Staszica, a al. Solidarności - w miejscu, gdzie teraz znajduje się parking szpitalny. Lokalizacja przy trasie szybkiego ruchu, z możliwością bezkolizyjnego dojazdu karetek, z lądowiskiem dla śmigłowców, wpisuje się w europejskie standardy ratownictwa medycznego. - Dobrze, że służba zdrowia się rozwija i rozbudowuje, ale gdzie my będziemy parkować samochody - niezadowolony jest mężczyzna, który co rano zostawia na parkingu samochód.
Lubelski ośrodek będzie jedną z dziesięciu takich placówek, których powstanie zaplanowało Ministerstwo Zdrowia. W pierwszej kolejności zostaną wybudowane w miastach mających Akademie Medyczne. - Mamy już pozwolenia wymaganych instytucji - dodaje dyr. Borowicz. - Czekamy jeszcze na decyzję konserwatora zabytków, ponieważ nasz szpital leży w strefie będącej pod jego ochroną. Od tej opinii zależeć będzie wielkość ośrodka, ilość łóżek itd.
Ale i bez tej decyzji wiadomo, że Centrum Leczenia Urazów będzie pełnoprofilowym oddziałem ratowniczym z zapleczem świetnie wyposażonych pracowni diagnostycznych i blokiem operacyjnym. Wstępny koszt inwestycji oszacowano na ok. 140 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z Ministerstwa Zdrowia albo funduszy unijnych. Początek prac - przyszły rok.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
SOR
(Anonimowy)
Troll
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

SOR
SOR (6 października 2007 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poprzednia metoda wyciągania kasy nazywała się Szpitalne Oddziały Ratunkowe ale zadania były te same
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (5 października 2007 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jak będzie uraz głowy to i tak zawiozą na Jaczewskiego bo SPSK 1 nie ma neurochirurga.
Rozwiń
Troll
Troll (5 października 2007 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od dłuższego czasu poszukuję miejsca gdzie można przejść kurs ratownictwa drogowego. PZM i AL organizują takie szkolenia od czasu do czasu, ale tylko dla swoich członków.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!