środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz chce kupić ponad sto trolejbusów i elektrycznych autobusów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 maja 2014, 17:00
Autor: Dominik Smaga

Ponad setkę pojazdów: trolejbusów i elektrycznych autobusów chce kupić Ratusz za unijne pieniądze. Planuje też dalszą rozbudowę sieci trolejbusowej. Nad dokumentami już pracują eksperci

Za planowanie nowych zakupów miasto bierze się w sytuacji, gdy nie skończyły się dostawy zamówionych wcześniej pojazdów. Dotrzeć ma jeszcze kilka trolejbusów przegubowych i 33 krótsze takie pojazdy. Kolejne Ratusz chce kupić korzystając z nowego rozdania unijnych funduszy.

- W nowej perspektywie finansowej nadal jest zielone światło dla transportu zbiorowego. Preferowane będą pojazdy ekologiczne - mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

- Przygotowaliśmy już pewne wnioski na zakup autobusów elektrycznych. Będziemy stawiać na komunikację opartą o trolejbusy i autobusy elektryczne - zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Najnowsze miejskie plany mówią o zakupie około 60 autobusów i 50 trolejbusów. - Chcemy, by ponad połowę tego taboru stanowiły pojazdy przegubowe - deklaruje Malec. Takie dostawy miałyby trafiać do Lublina sukcesywnie do 2022 r. Wcześniej jednak miasto musi opracować wnioski o unijne fundusze.

- Przygotowujemy wstępne koncepcje, przydzielono nam wsparcie ekspertów Jaspersa, byli też przedstawiciele Banku Światowego - mówi Malec.

Ratusz planuje nie tylko zakupy nowych pojazdów, ale też dalszą rozbudowę trakcji trolejbusowej. Mowa tu m.in. o odcinku od istniejącej pętli przy ul. Chodźki, przez ul. Czapskiego i Szeligowskiego do pętli na ul. Choiny.

Drugi z projektowanych odcinków miałby biec ulicą Jana Pawła II od al. Kraśnickiej do ul. Granitowej (tu już niedługo zawisnąć ma sieć prowadząca od ronda). W planach jest też budowa sieci od ul. Mełgiewskiej przez ul. Grygowej do nowej zajezdni trolejbusowej.

Co ważne, rozbudowa komunikacji powinna być prowadzona we współpracy z ościennymi gminami, bo właśnie na wspólne projekty mają stawiać urzędy rozdzielające unijne dotacje.

- Dlatego jesienią zbadamy ruch pasażerski w komunikacji z całej aglomeracji. Takie szczegółowe badania, jak dotąd, na bieżąco prowadzone są dla samego Lublina - mówi Malec. Dane mają pomóc m.in. w projektowaniu węzłów przesiadkowych.

Na liście wydatków, na które miasto będzie się starać o dofinansowanie jest również rozbudowa sieci wyświetlaczy na przystankach oraz rozbudowa systemu zarządzania ruchem.
  Edytuj ten wpis
mieszkaniec
szary mieszkaniec
Tomek
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec
mieszkaniec (10 maja 2014 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ja także uważam że to dobry pomysł

Rozwiń
szary mieszkaniec
szary mieszkaniec (10 maja 2014 o 00:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cóż. Najłatwiej wszystko skrytykować. Ja jestem za
Rozwiń
Tomek
Tomek (10 maja 2014 o 00:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wycięte drzewa, pajęczyna sieci i  tysiace słupów trakcyjnych i  oświetleniowych.A nie lepiej kupić autobusy  na CNG i z i  normami EURO 6?Do tego kolej aglomeracyjna.

Nikt nie wycina drzew z powodu budowy sieci trolejbusowej. Słupy oświetleniowe i tak muszą być. Jakbyś nie zauważył to już nikt nie stawia oddzielnych słupów trakcyjnych.

Rozwiń
Antyżuk
Antyżuk (9 maja 2014 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kubuś Fatalista?

Nie. Trzeźwo myślący.

Rozwiń
.... ..
.... .. (9 maja 2014 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech mają na uwadze,że miasto gwałtownie się wyludnia z powodu braku jakichkolwiek perspektyw. A i studenciaków będzie coraz mniej.

Kubuś Fatalista?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!