środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz dopłaci do MPK 14 milionów zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2009, 16:52
Autor: (MB)

25 mln złotych straty miało w ub. roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. Ratusz szacuje, że w tym roku będzie to suma 14 milionów zł.

- Ale zrobimy wszystko, żeby zbliżyć się do zera - zapewniał we wtorek miejskich radnych prezes MPK.

W siedzibie spółki odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji budżetowo-ekonomicznej Rady Miasta. Temat przewodni: sytuacja finansowa firmy.

- Gdy przychodziłem w październiku ub. roku ta sytuacja była tragiczna - mówił prezes MPK Czesław Rydecki.

- Podjęliśmy bardzo szybkie działania, które miały doprowadzić do oszczędności. Żeby nie doszło do odcięcia prądu czy żeby nie zabrakło paliwa w autobusach. Po części się udało, bo na koniec roku spółka miała już płynność finansową - przekonywał Rydecki. - Natomiast nie udało się wyprostować wyniku finansowego, czyli straty sięgającej ponad 25 mln zł.

- Jak to możliwe, że w założeniach na ub. rok mówiło się o stracie sięgającej 9 mln zł, a teraz mówimy o 25 mln zł? - pytał przewodniczący komisji Michał Widomski (radny niezrzeszony).

- Takie założenia przygotował poprzedni zarząd spółki (kierowany przez Krzysztofa Mikułę, który zrezygnował w lipcu ub. roku - przyp. red.). Ale one nie miały żadnej mocy - wyjaśnia Andrzej Wojewódzki, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta. - Bo właściciel (czyli miasto - przyp. red.) przyjął inne założenia, sięgające ok. 25 mln zł.

W tym roku straty MPK mają być mniejsze. Ratusz oszacował je na 14 mln zł. W czerwcu na Radę Miasta trafi prezydencki projekt uchwały, przyznającej spółce te pieniądze z budżetu miasta.

- To nie jest dofinansowanie - tłumaczy Elżbieta Kołodziej-Wnuk, wiceprezydent Lublina. - Płacimy za usługę transportową, którą MPK wykonuje.

Ta suma może się zmienić po przyjęciu przez radnych nowego, wyższego cennika biletów (także w czerwcu). W tej chwili przychody z biletów pokrywają niewiele ponad 50 proc. kosztów transportu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
hub
nim
kolka
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hub
hub (28 maja 2009 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to wszystko wina tych co jadą bez biletu. powinno być tak jak za granicą. pasażer który wchodzi do autobusu musi udowodnić że nie jedzie na gapę. jeżeli nie udowodni że ma ważny bilet lub nie kupi biletu to nie jedzie. a u nas każdy wchodzi do autobusu jak do obory, kontrola trafia się raz na pare miesięcy i nawet jak kogoś złapią to mało kto placi karę i dlatego mamy tak jak mamy. równie dobrze taka osoba może wejść do sklepu i wziąć np chleb z półki bez płacenie i albo złapią tą osobę albo nie. tylko że w tym przypadku kara za kradzież jest większa więc mało kto ryzykuje. i takie same kary powinny byc za przejazd autobusem bez biletu. dziwi mnie też sytuacja, że ludzie nauczyli się że w komunikacji prywatnej placi się za przejazd i każdy to robi, a w mpk jakoś to nie dociera do wszystkich pasażerów, że za korzystanie z usługi należy zapłacić. TO WASZA WINA GAPOWICZE!! NIE CZEPIAJCIE SIĘ INNYCH - ZMIEŃCIE SWOJE ZWYCZAJE!!
Rozwiń
nim
nim (28 maja 2009 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przedsiebiorca napisał:
Nikt do niczego nie powinien i nie musi doplacac.Jest w Lublinie miejska komunikacja prywatna,bilety po 1,50 zl czyli tansze jak w MPK i nikt do niczego nikomu nie doplaca.Trzeba wiec MPK jak najszybciej sprywatyzowac a pieniadze ktore miast ze swego budzetu czytaj naszych podatkow doplaca do tej firmy przeznaczyc na inne cele(drogi,szkoly,pomoc spoleczna).W ten sposob bedziemy mieli i komunikacje miejska i pieniadze na inne wazne dla mieszkancow cele.Utrzymywanie obecnego stanu to walenie pieniedzy w bloto i to bez konca.Do prywatnych przewoźników też dopłacamy tylko w inny sposób. Ciekawe kto będzie dbał o przystanki, rozkłady jazdy itp. Na pewno nie prywaciarze. Nie jeżdżę autobusami, płacę na to podatki i będę dalej płacić. We wszystkich cywilizowanych krajach transport miejski jest miejski i nie wymyślimy niczego lepszego.
Rozwiń
kolka
kolka (28 maja 2009 o 00:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Analizowanie przebiegu jakiegoś zdarzenia wymaga sumienności analityka,a takich w lubelskich urzędach mamy jak widać mało.Łatwiej rozdawać
pieniądze podatnika.
Rozwiń
ale
ale (27 maja 2009 o 23:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przedsiebiorca napisał:
Nikt do niczego nie powinien i nie musi doplacac.Jest w Lublinie miejska komunikacja prywatna,bilety po 1,50 zl czyli tansze jak w MPK i nikt do niczego nikomu nie doplaca.Trzeba wiec MPK jak najszybciej sprywatyzowac a pieniadze ktore miast ze swego budzetu czytaj naszych podatkow doplaca do tej firmy przeznaczyc na inne cele(drogi,szkoly,pomoc spoleczna).W ten sposob bedziemy mieli i komunikacje miejska i pieniadze na inne wazne dla mieszkancow cele.Utrzymywanie obecnego stanu to walenie pieniedzy w bloto i to bez konca.Widać, że pismaki nawet słuchać nie umieją do MPK się nie dopłaca od 1 stycznia 2009.
Miasto płaci jedynie za wykonane wozokilometry. A obecnie ich cena jest wyższa.
Widać wiedza dla piszących artykuły jest mocą tajemną.
Rozwiń
przedsiebiorca
przedsiebiorca (27 maja 2009 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt do niczego nie powinien i nie musi doplacac.Jest w Lublinie miejska komunikacja prywatna,bilety po 1,50 zl czyli tansze jak w MPK i nikt do niczego nikomu nie doplaca.Trzeba wiec MPK jak najszybciej sprywatyzowac a pieniadze ktore miast ze swego budzetu czytaj naszych podatkow doplaca do tej firmy przeznaczyc na inne cele(drogi,szkoly,pomoc spoleczna).W ten sposob bedziemy mieli i komunikacje miejska i pieniadze na inne wazne dla mieszkancow cele.Utrzymywanie obecnego stanu to walenie pieniedzy w bloto i to bez konca.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!