czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Ratusz skontroluje wytwórnię asfaltu z Hajdowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2011, 15:04
Autor: (jsz)

 (Archiwum)
(Archiwum)

Ratusz sprawdzi, czy wytwórnia asfaltu przy ul. Metalurgicznej powstaje zgodnie z przepisami. To wynik rozmów władz miasta z mieszkańcami Hajdowa. Domagają się oni wstrzymania budowy i rezygnacji z inwestycji.

Wytwórnię buduje firma Polski Asfalt. Okoliczni mieszkańcy nie chcą takiego sąsiedztwa w pobliżu swoich domów. Pod petycją o wstrzymanie budowy zebrali kilkaset podpisów. Twierdzą, że przed rozpoczęciem budowy nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Mieszkańcy szukają pomocy w Ratuszu. O kontrowersyjnej inwestycji rozmawiali ze Stanisławem Kalinowskim, zastępcą prezydenta Lublina.

– Uzyskaliśmy zapewnienie, że miasto skontroluje wydane pozwolenie na budowę – mówi Jacek Sałasiński, jeden z protestujących. – W ciągu dwóch tygodni urzędnicy mają również przedstawić własną propozycję rozwiązania konfliktu. Wtedy spotkamy się w szerszym gronie. Zobaczymy, czy będzie formalna możliwość wstrzymania prac.

Propozycja miasta powinna być znana do końca czerwca.

Prezydent zajmuje się sprawą – mówi Katarzyna Mieczkowska – Czerniak, rzecznik Ratusza. – Postaramy się dokonać z inwestorem uzgodnień, które zmniejszą uciążliwość inwestycji dla mieszkańców.

Niezależnie od negocjacji, protestujący postanowili zabezpieczyć się przed kolejnymi inwestorami.

– Planujemy wystąpić o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego – dodaje Sałasiński. – Nie można zapominać, że w naszej okolicy również mieszkają ludzie. Poza tym nasza ulica to jedna z głównym dróg wjazdowych do Lublina. Wytwórnia asfaltu, to chyba nie jest najlepsza wizytówka miasta.

Mieszkańcy są rozgoryczeni, bo jak twierdzą, inwestor wprowadził ich w błąd.

– Mówili nam, że budują hurtownię kostki brukowej. Przez przypadek dowiedzieliśmy się, że zamiast składować kostkę, będą produkować asfalt – dodaje Sałasiński.

Firma nie zgadza się z tymi zarzutami. Spółka Polski Asfalt uzyskała pozytywną decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę.

– Wszystkie złożone w lubelskich urzędach dokumenty od samego początku dotyczyły wytwórni mas bitumicznych i były podawane do publicznej wiadomości – mówi Krzysztof Gil, z zarządu Polskiego Asfaltu. – Przykładem może być raport oddziaływania inwestycji na środowisko. Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne pozwolenia i zgody.

Spółka zapewnia również, że inwestycja nie będzie szkodzić środowisku i utrudniać życia okolicznym mieszkańcom.

– Zainstalowaliśmy systemy filtrów tkaninowych. Ich wysoką skuteczność w redukcji emisji pyłów, potwierdzają badania producenta maszyn, nasze własne oraz kontrole Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – dodaje Gil.

– Ze względu na dużą efektywność, są one powszechnie stosowane nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Podczas prowadzonych prac odbyła się kontrola nadzoru budowlanego, która zarówno ze strony formalnej jak i budowlanej nie wykazała żadnych uchybień.

Protestujących to nie przekonuje. Jeśli nie dojdą do kompromisu, zapowiadają pikietę.

Newsletter: Jeden e-mail i wiesz wszystko
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Artur
TorInwes
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Artur
Artur (28 czerwca 2011 o 06:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt nie jest przeciwny budowie dróg ale czy zakłady które degradują środowisko i emitują rakotwórcze substancje mają być lokalizowane w obrębie miasta. Nie ma tu znaczenia fakt że teren jest pod zabudowę przemysłową bo przecież ludziom mieszkającym w tej dzielnicy wydano legalne zezwolenia na budowę. Skoro tak to mają prawo mieszkać w godnych warunkach i władze miasta powinny to brać pod uwagę. Susły były przeszkodą żeby dać zgodę na lokalizację w pobliżu ich siedliska lotniska, droga nie mogła być realizowana bo było siedlisko żab a nie ma żadnego znaczenia dla decyzji o lokalizacji wytwórni mas bitumicznych która zagraża życiu fakt że obok żyje kilka tysięcy ludzi. Ważne są susły, ważne są żaby a ludzie są nieważni. Wszystkich krytyków postawy mieszkańców odsyłam na stronę internetową żeby poczytali sobie o skali problemu proszę mi wierzyć że nie jest to budowa kiosku z gazetami.
Rozwiń
TorInwes
TorInwes (24 czerwca 2011 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Magda' timestamp='1308937413' post='493555']
Każdy inwestor który przyjdzie do Lublinia napotyka na ogromne problemy. Takie zachowanie powoduje, że nikt nie będzie chciał tu otwierać firm. A potem płacz, że nie ma pracy.
[/quote]

Widac, ze za granica nigdy nie bylas. W takim na ten przyklad zamoznym i nafaszerowanym inwestorami niczym zajac srutami Stuttgarcie, to ponad 150 ofiar zamieszek spolecznych bylo, a w tym paru policjantow. Tam poszlo o rozbudowe dworca kolejowego, a tu tylko, albo az - o budowe wytworni mas bitumicznych.

Jest gotowy plac i podziemne urzadzenia po wytworni LPRInz przy Melgiewskiej, jest zlomowisko po odlewnii Ursus - powiedz czemu akurat dostali pozwolenie na budowe w osiedlu jednorodzinnych domkow?

Myslisz, ze taka sytuacja byłby wogole mozliwa w 100 razy zamozniejszym Stuttgarcie?
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2011 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A budowy nowych dróg to nie chcą? Do Warszawki chcą jeździć wołami?
Rozwiń
Magda
Magda (24 czerwca 2011 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy inwestor który przyjdzie do Lublinia napotyka na ogromne problemy. Takie zachowanie powoduje, że nikt nie będzie chciał tu otwierać firm. A potem płacz, że nie ma pracy.
Rozwiń
dede
dede (24 czerwca 2011 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież na Grygowej jest wytwórnia asfaltu a to rzut beretem od Metalurgicznej
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!