piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz sprzeda uczelniom budynki za grosze, oddać nie może

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2010, 14:00
Autor: (jsz)

Miasto chce sprzedać uczelniom budynki przy ul. Okopowej 8 i Al. Racławickich 1. Politechnika Lubelska i Uniwersytet medyczny miały je otrzymać za darmo, ale sprzeciwiła się wojewoda. Uznała, że sprzedaż będzie jedynym legalnym rozwiązaniem.

– Jestem innego zdania, ale nie będziemy się o to spierać przed sądem – mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina. – Uczelnie będą mogły kupić nieruchomości z 99,9 proc. bonifikatą. W przyszłym tygodniu przygotuję projekt odpowiedniej uchwały.

O przekazaniu budynków w trybie darowizny zdecydowali miejscy radni. Wojewoda uznała, że oddawanie majątku, nawet na cele publiczne, byłoby nielegalne. Wszczęła więc postępowanie nadzorcze, by uchylić uchwałę. Miasto może czekać na wynik postępowania, lub przygotować nowy projekt uchwały.

– To najlepsze rozwiązanie – dodaje Wasilewski. – Postępowanie sądowe trwałoby wiele miesięcy. W rezultacie Uniwersytet Medyczny straciłby szanse na unijną dotację na rozbudowę gmachu. Poczekamy na decyzję wojewody i jeśli będzie to konieczne, złożę nowy projekt.

Wojewoda może umorzyć postępowanie, lub ostatecznie uznać darowiznę za nielegalną. Ratusz dla dobra sprawy przyjmuje zastrzeżenia wojewody, choć prawnicy nie mogą się z nimi zgodzić. Wspierają się przykładami Chełma i Białegostoku, których władze obdarowały uczelnie nieruchomościami.

– Wówczas można określić cel darowizny – mówi Zbigniew Dubiela, radca prawny ratusza. – W przypadku sprzedaży nie ma takiej możliwości.

Sprawa rozstrzygnie się 25 marca, podczas najbliższej sesji rady miasta. Radni mają wówczas zdecydować o sprzedaży budynków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dok
aaa
kanty
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dok
dok (14 marca 2010 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo. Popieram Prezydenta i jego działania. To mądry, rozważny człowiek . Ruszyłmiasto po latach marazmu Pruszkowskiego.
Jedynie on zasługuje na przyszłą prezydenturę bo kieruje się prawdziwym dobrem miasta ijego mieszkańców
Jest przy tym odporny na prymitywny populizm.
Budynki będą mogły dostać dotacje unijne z pożytkiem dla nich i miasta.
Rozwiń
aaa
aaa (13 marca 2010 o 23:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A cóż to za urzędnicze pieprzenie? Czym różni się oddanie za darmo a oddanie za grosze. Takie subtelności może wymyślić tylko urzędas z dyplomem prawniczym
Rozwiń
kanty
kanty (13 marca 2010 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znowu się nie dogadali bo mieli do siebie daleko i przepadło kupę pieniędzy....Pani Kołodziej -Wnuk zamiast jeździć po Azji mogła się przejść na drugą stronę ulicy do UW i sprawę uzgodnić skoro tego wymagają przepisy.W głowie się nie mieści .
Rozwiń
VIP
VIP (13 marca 2010 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki ja głupi byłem że na Ciebie Adamie głosowałem... A to co wyprawiacie pod koniec z świńskim ryjem to przechodzi ludzkie pojęcie. Pruszkowski był lepszym prezydentem... aż mi sie w to nie chce wierzyć że to napisałem. Dzikujemy za kolejne 4 stracone lata.... twój były wyborca.tubtin - miasto frustracji
Rozwiń
KK
KK (13 marca 2010 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BRAWO PREZYDENCIE
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!