czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz studiem nagrań? Wspólny Lublin nie zapłacił za kręcenie

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Ani złotówki nie zapłacił komitet Wspólny Lublin za kręcenie zdjęć do reklamy wyborczej we wnętrzach Ratusza. Urząd Miasta nie zażądał opłaty. - Komitety nie mogą przyjmować takich korzyści za darmo. To zabronione - twierdzi Krajowe Biuro Wyborcze.

Wnętrza Ratusza znalazły się w spocie wyborczym Piotra Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miasta, który ubiega się o prezydenturę jako kandydat Wspólnego Lublina. W filmie widać nie tylko zdjęcia z odbywającej się sesji Rady Miasta czy też - jak twierdzi Kowalczyk - z posiedzenia klubu radnych Wspólny Lublin. Są również specjalnie kręcone w Ratuszu ujęcia, w których kandydat zwraca się wprost do kamery jako narrator swojego spotu wyborczego.

Czy kandydaci mogą kręcić reklamy w Ratuszu? Tego prawo nie zabrania. - Sama produkcja takiego materiału nie jest zabronioną w tym miejscu agitacją. Byłoby nią emitowanie takiego nagrania - wyjaśnia Krzysztof Lorentz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w centrali Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

- Pokazuję swoje miejsce pracy. Gdybym był przedsiębiorcą pokazywałbym swoją firmę - mówi Piotr Kowalczyk, który za realizację zdjęć nie musiał płacić. - Nie, nie płaciliśmy - przyznaje kandydat. - Pomieszczenia nie mogły być wynajmowane, bo Ratusz ich nie wynajmuje.

O ile komitet nie musiał płacić za ujęcia dokumentujące wykonywanie obowiązków przez samorządowców, o tyle opłata powinna być naliczona za wykorzystanie wnętrz do nakręcenia ujęć specjalnie na potrzeby reklamy. - Komitety wyborcze muszą zapłacić za wszystkie usługi, z których korzystają w trakcie kampanii, a taką usługą jest również udostępnienie pomieszczeń na kręcenie materiałów. Komitet musi za to zapłacić, nie może przyjmować korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym, zabrania tego Kodeks wyborczy - tłumaczy Lorentz.

Jeden z opozycyjnych kandydatów do Rady Miasta, Filip Trubalski (ostatnie miejsce na liście PiS na Czechowie) wysłał już do prezydenta pismo, w którym oczekuje m.in. wyjaśnień w sprawie możliwości udostępnienia pomieszczeń również "innym zainteresowanym kandydatom i komitetom wyborczym”. A jeśli dosłownie traktować to, co usłyszeliśmy wczoraj w Krajowym Biurze Wyborczym inni też powinni mieć taką możliwość.

- Jeśli jakieś elementy publicznego majątku, np. pomieszczenia w budynku administracji samorządowej są wykorzystywane przez komitet do przygotowania materiału, to powinny być udostępniane wszystkim komitetom, które o to poproszą, na jednakowych zasadach - mówi Lorentz.

- Dotychczas nie udostępniano odpłatnie lub nieodpłatnie pomieszczeń służbowych osobom z zewnątrz nie będącym pracownikami lub radnymi - stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. - Natomiast pomieszczenia powszechnie dostępne np. sala posiedzeń Rady Miasta są udostępniane bezpłatnie na prośbę osób zainteresowanych.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
-ms
AndrzejKalita
Radek
(53) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

-ms
-ms (23 października 2014 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nic nie robią dobrego, tylko kręcą w tym Ratuszu!

Rozwiń
AndrzejKalita
AndrzejKalita (23 października 2014 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Boli PiS-iorki, że Kowalczyk ze swoim komitetem ma coraz większe poparcie

Jak zabiera głosy jedynie PO - poparcie PiSu jest takie same jak 4 lata temu i nawet większe można to sprawdzić na stronach PKW.

Jeżeli Krzysztof Żuk przegra będzie to wina Pana Piotra Kowalczyka. Jedyną osobą co może zabrać głosy PIS to Ruch Narodowy i Marian Kowalski.

Rozwiń
Radek
Radek (23 października 2014 o 10:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1) Za co wspólny lublin finansuje kampanie? z tacy czy z kieszonkowego?
2) czemu wspólny lublin udaje patriotów? a tak na prawdę zachowuje się jak tańcząca na stole w IZRAELU w czasie wielkiego postu kandydatka właśnie Wspólnego Lublina JM tytułująca się "polska patriotka"??????????????????????/ CO TO MA BYĆ ?
3) Czy Piotr Kowalczyk będzie wiceprezydentem miasta Lublin bo tak się dogadał z Żukiem?
Dobrze gada. Komisarz wyborczy niech sprawdzi wspólne koryto
Rozwiń
ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (23 października 2014 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Z tacy,Pisiorki będą zbierać..

JUDE ???

Rozwiń
Samobrona
Samobrona (23 października 2014 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PSL

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (53)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!