niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Rekord w puszczaniu lampionów w Lublinie? W tym czasie będą lądowały samoloty. Co na to PAŻP?

Dodano: 22 sierpnia 2017, 08:23

Chińskie lampiony szczęścia w niektórych krajach zostały częściowo lub w ogóle zakazane. Puszczanie lampionów jest nielegalne na większości terytorium Niemiec. W Austrii zabroniona jest ich produkcja, sprzedaż, import i dystrybucja<br />
Chińskie lampiony szczęścia w niektórych krajach zostały częściowo lub w ogóle zakazane. Puszczanie lampionów jest nielegalne na większości terytorium Niemiec. W Austrii zabroniona jest ich produkcja, sprzedaż, import i dystrybucja
(fot. takeaway)

Bicie rekordu Polski w liczbie puszczonych w niebo lampionów szczęścia zapowiadają organizatorzy imprezy, która 2 września ma odbyć się w centrum Lublina. Jeśli zgodzi się na to Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Chodzi o „Festiwal Lampionów” w klubie Radość, który działa na terenie browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej. „Rozświetlimy całe lubelskie niebo! Każdy z Was będzie miał okazję puścić w przestworza swój lampion!” – zachęcają organizatorzy imprezy na Facebooku.

Rzecz w tym, że teren imprezy znajduje się w tzw. strefie kontrolowanej Portu Lotniczego Lublin. W sobotę wieczorem, czyli w trakcie planowanego festiwalu, na lotnisku lądują m.in. rejsowe samoloty z Doncaster Sheffield i Dublina. Druga z tych maszyn po lądowaniu ruszy w drogę powrotną.

– Wiemy o tym wydarzeniu i czekamy na oficjalne zgłoszenie od organizatora – przyznaje Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jak tłumaczy, taki wniosek może wpłynąć najpóźniej siedem dni przed terminem wydarzenia. – Po jego otrzymaniu sprawdzamy go i jeśli nie widzimy przeciwwskazań, wyrażamy warunkową zgodę. Ale ostatecznego pozwolenia udziela kontroler lotów tuż przed imprezą. Zależy to m.in. od kierunku i siły wiatru czy ewentualnego oczekiwania na samolot – wyjaśnia Karpiński.

– Organizowaliśmy już podobne wydarzenia i wiemy, co musimy zrobić – zapewnia Jakub Szymura, menadżer klubu Radość. – Ale na razie wstrzymujemy się ze złożeniem wniosku, bo termin imprezy może ulec zmianie. Czekamy m.in. na prognozy pogody.

Jak usłyszeliśmy od rzecznika PAŻP, rocznie agencja otrzymuje ok. 2 tysiące wniosków w podobnych sprawach. – Chodzi o wydarzenia, podczas których używane są lasery, fajerwerki, balony helowe i lampiony. Najczęściej negatywnych opinii udzielamy w przypadku balonów i laserów ze względu na specyfikę ich poruszania się. Po wypuszczeniu są niesterowalne. Z odmową spotyka się średnio co dziesiąte zgłoszenie – mówi Mikołaj Karpiński.

O zagrożeniach związanym z puszczaniem w niebo lampionów niejednokrotnie przypominali strażacy.
– Otwarty ogień niesiony wiatrem w sposób niekontrolowany może spowodować pożar lasu, łąki czy też zabudowań wykonanych z materiałów palnych – przestrzega Państwowa Straż Pożarna.

– Organizatorzy tego typu wydarzeń biorą na siebie odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje – dodaje asp. Tomasz Stachyra, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.

Czytaj więcej o: impreza PAŻP Radość lampiony
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Strażak
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za IDIOTA wpadł na pomysł zaśmiecania otoczenia i podpalenia wielu miejsc gdzie spadną te pochodnie !
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Boże Miłosierdzie i ludzka głupota są nieskończone. Przecież już nie raz były przypadki pożarów wywołanych przez te durne lamipiony. Przychodzi jakaś moda i część ludzi rzuca się na to jak stado baranów, którymi de facto są.
Rozwiń
Strażak
Strażak (22 sierpnia 2017 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobry biznes dla sprzedających te zapalniczki. 
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2017 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy na głupotę nie ma rady? Nie można tak mówić że wiemy co robić! Takie lampiony niosą wielkie niebezpieczeństwo i dziwiłbym się gdyby dostali zgodę
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2017 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozbawiony sensu, niebezpieczny pomysł.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!