Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 grudnia 2014 r.
11:30
Edytuj ten wpis

Rektor KUL: Pamiętajmy o prześladowanych chrześcijanach

Autor: Zdjęcie autora PAP
86 15 A A

Puste miejsce przy świątecznym stole niech w tym roku przypomina nam o chrześcijanach cierpiących za wiarę - apeluje rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński w liście do wiernych z okazji Bożego Narodzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
List rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będzie odczytywany w kościołach archidiecezji lubelskiej w piątek, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia tradycyjnie zbierane są datki na tę uczelnię.

Tegoroczne rozważania bożonarodzeniowe rektor poświęcił prześladowaniu chrześcijan za wiarę, które - jak podkreśla - nie ustało, a "przeciwnie, w niektórych rejonach świata nasila się”.

- Nie możemy o tym zapominać i nie możemy przyjmować obojętnie faktu, że wyznawana religia staje się przyczyną wojen, represji i przymusowej emigracji - napisał ks. prof. Dębiński.

Rektor KUL podkreśla, że sam Chrystus był prześladowany "i to od początku swego ziemskiego życia”, kiedy król Herod chciał go zgładzić i zdecydował się wymordować betlejemskie dzieci. Ks. Dębiński przypomina, że "prześladowania wyznawców Chrystusa zostały wpisane w życie Kościoła”, a teksty liturgiczne mówią "o orszaku męczenników, ubranych na biało, kroczących przez dzieje za Zbawicielem”.

Rektor KUL przywołuje m.in. szacunki organizacji Open Doors, zajmującej się badaniem prześladowań chrześcijan, która podaje, że obecnie represjonowanych jest od 100 do 200 milionów wyznawców Chrystusa w ponad 50 państwach.

- Kościół był i pozostaje najbardziej prześladowaną społecznością na świecie. Każdego dnia, również dzisiaj, na wielu kontynentach nasi siostry i bracia w wierze oddają życie za Chrystusa. (…) Docierają do nas nieustannie informacje o coraz trudniejszej sytuacji chrześcijan w Syrii, Iraku i innych państwach tego regionu - napisał.

Ks. prof. Dębiński podkreśla jednak, że pamięć o szykanowanych za wiarę siostrach i braciach "nie powinna nas paraliżować”.

- Męczeństwo, które towarzyszy Kościołowi od narodzenia Chrystusa i Jego ucieczki do Egiptu, jest dla chrześcijan ostatecznie zwycięstwem nad światem. Niełatwa do przyjęcia Chrystusowa przepowiednia prześladowań jest dopełniana słowami otuchy i nadziei na ostateczne zwycięstwo: +kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony+ (Mt 10, 22) - dodaje rektor KUL.

Jego zdaniem duchowa łączność i solidarność z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecie powinna wzmacniać wiarę "i uzdalniać do tego, byśmy sami odważniej dawali świadectwo o Chrystusie”.

"Podczas świąt Narodzenia Pańskiego tradycyjnie pozostawiamy na stole wigilijnym wolne nakrycie. Puste miejsce przy świątecznym stole niech w tym roku przypomina nam o chrześcijanach cierpiących za wiarę. W czasie tych świąt, wspominając ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, nie możemy zapomnieć o tych wszystkich, którzy w obawie o życie własne i swoich bliskich opuszczają dom i udają się na emigrację” - zaapelował ks. prof. Dębiński.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie na dziewięciu wydziałach KUL studiuje blisko 15 tys. osób, na 39 kierunkach i specjalnościach oraz w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych. Kadra naukowa uniwersytetu liczy 1165 osób.

Pełną treść listu znajdziesz tutaj: Słowo Rektora KUL z okazji świąt Bożego Narodzenia 2014
Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Barbara Ubryk / 28 grudnia 2014 o 20:24

Pamiętać należy również a może nawet przede wszystkim o tym, że to właśnie chrześcijanie prześladowali innych gwałcąc,paląc i mordując bez pamięci niejednokrotnie całe cywlizacje, po których tak niewniele niestety pozostało, jak choćby po starożytnych tubylcach obu Ameryk.

Avatar
folkatka / 28 grudnia 2014 o 16:32

Panie profesor nie pchajcie się tam,gdzie was nie chcą i nie będzie prześladowań.

Akurat na Bliski Wschód się nie pchali. Żyli tam od zawsze.

Avatar
helmet / 27 grudnia 2014 o 18:49

Panie profesor nie pchajcie się tam,gdzie was nie chcą i nie będzie prześladowań.

Mógłbyś to jakoś rozwinąć lub uzasadnić?

Avatar
Marecki / 27 grudnia 2014 o 09:57

Panie profesor nie pchajcie się tam,gdzie was nie chcą i nie będzie prześladowań.

Avatar
gość / 27 grudnia 2014 o 09:04

a nie dam bo wszystko przejedza nie na naukę a biurokrację

1185 naukowców,gdzie jeden prowadzi zającia z całą grupą i 944 ludzi w administracji(kwestura,rozrośnięta do granic mozliwości a jak coś załatwić to nikt nic nie wie,jakieś tajne służby ochrony,portierzy,korytarzowi(co za twór),zakonnice na etatach w akademiku plus gotujące dla księży w konwikcie,administratorzy-kierownicy i kierownicy kierowników>do tego cała rzesza dyrektorów ich zastępców .dział pracowniczy podobnie jak kwestura nikt nic nie wie .Najmądrzejsi od przetargów.Tak wygląda KUL w liczbach.Tania uczelnia

Tak jest ,to jest fakt!

rozwiń
Avatar
a nie dam / 26 grudnia 2014 o 21:29

a nie dam bo wszystko przejedza nie na naukę a biurokrację

1185 naukowców,gdzie jeden prowadzi zającia z całą grupą i 944 ludzi w administracji(kwestura,rozrośnięta do granic mozliwości a jak coś załatwić to nikt nic nie wie,jakieś tajne służby ochrony,portierzy,korytarzowi(co za twór),zakonnice na etatach w akademiku plus gotujące dla księży w konwikcie,administratorzy-kierownicy i kierownicy kierowników>do tego cała rzesza dyrektorów ich zastępców .dział pracowniczy podobnie jak kwestura nikt nic nie wie .Najmądrzejsi od przetargów.Tak wygląda KUL w liczbach.Tania uczelnia

a nie dam bo wszystko przejedza nie na naukę a biurokrację

1185 naukowców,gdzie jeden prowadzi zającia z całą grupą i 944 ludzi w administracji(kwestura,rozrośnięta do granic mozliwości a jak coś załatwić to nikt nic nie wie,jakieś tajne służby ochrony,portierzy,korytarzowi(co za twór),zakonnice na etatach w akademiku plus gotujące dla księży w konwikcie,administratorzy-kierownicy i kierownicy kierowników>do tego cała rzesza dyrektorów ich zastępców .dział pracowniczy podobnie jak kwestura nikt nic nie wie .Najmądrzejsi... rozwiń

Avatar
Gość / 26 grudnia 2014 o 19:47

pedofilia i przkręty finansowe, przestępstwa natury psychicznej, nietolerancja, służalcza postawa wobec rządzących , alkoholizm, homoseksualizm, dewiacje i jeszcze mamy dawać na uczelnię? ha ha ani złotówki złodziejom

Avatar
ŁOWCA SKÓR / 26 grudnia 2014 o 19:08

JUDE ???

Avatar
gość / 26 grudnia 2014 o 18:40

Ja i moja rodzina (niepełnosprawna żona i teściowie) jesteśmy właśnie najlepszym przykładem takich prześladowanych chrześcijan... I to przez kogo??? Właśnie przez "paniusie", które codziennie biegają do kościoła z różańcem w rękach i odmawiają Zdrowaśki w biegu. Podłość ludzka nie zna granic!!! Takie najbardziej "świątobliwe paniusie" utopiły by Cię w łyżce wody!!! Jak człowiek się stara i coś osiągnie, to jeszcze plociary Cię "batem i batem" ! Dlatego przestaję już chodzić do kościoła i przechodzę do Zielonoświątkowców -tam jest większy szacunek do człowieka, bardziej normalna, ludzka i pozytywna atmosfera. Dziękuję za uwagę!

Ja i moja rodzina (niepełnosprawna żona i teściowie) jesteśmy właśnie najlepszym przykładem takich prześladowanych chrześcijan... I to przez kogo??? Właśnie przez "paniusie", które codziennie biegają do kościoła z różańcem w rękach i odmawiają Zdrowaśki w biegu. Podłość ludzka nie zna granic!!! Takie najbardziej "świątobliwe paniusie" utopiły by Cię w łyżce wody!!! Jak człowiek się stara i coś osiągnie, to jeszcze plociary Cię "batem i batem" ! Dlatego przestaję już chodzić do kościoła i przechodzę do Zielonoświątkowców -tam jest większy ... rozwiń

Avatar
absolwentka / 26 grudnia 2014 o 16:12
Proszę trochę zainteresować się pracownikami KUL,bo życie prywatne jakie prowadzą woła o pomstę do nieba.Katolicki to on jest już teraz tylko z nazwy.Zatem niech się uniwersytet określi,bo teraz to wstyd.
Avatar
Barbara Ubryk / 28 grudnia 2014 o 20:24

Pamiętać należy również a może nawet przede wszystkim o tym, że to właśnie chrześcijanie prześladowali innych gwałcąc,paląc i mordując bez pamięci niejednokrotnie całe cywlizacje, po których tak niewniele niestety pozostało, jak choćby po starożytnych tubylcach obu Ameryk.

Avatar
folkatka / 28 grudnia 2014 o 16:32

Panie profesor nie pchajcie się tam,gdzie was nie chcą i nie będzie prześladowań.

Akurat na Bliski Wschód się nie pchali. Żyli tam od zawsze.

Avatar
helmet / 27 grudnia 2014 o 18:49

Panie profesor nie pchajcie się tam,gdzie was nie chcą i nie będzie prześladowań.

Mógłbyś to jakoś rozwinąć lub uzasadnić?

Avatar
Marecki / 27 grudnia 2014 o 09:57

Panie profesor nie pchajcie się tam,gdzie was nie chcą i nie będzie prześladowań.

Avatar
gość / 27 grudnia 2014 o 09:04

a nie dam bo wszystko przejedza nie na naukę a biurokrację

1185 naukowców,gdzie jeden prowadzi zającia z całą grupą i 944 ludzi w administracji(kwestura,rozrośnięta do granic mozliwości a jak coś załatwić to nikt nic nie wie,jakieś tajne służby ochrony,portierzy,korytarzowi(co za twór),zakonnice na etatach w akademiku plus gotujące dla księży w konwikcie,administratorzy-kierownicy i kierownicy kierowników>do tego cała rzesza dyrektorów ich zastępców .dział pracowniczy podobnie jak kwestura nikt nic nie wie .Najmądrzejsi od przetargów.Tak wygląda KUL w liczbach.Tania uczelnia

Tak jest ,to jest fakt!

rozwiń
Avatar
a nie dam / 26 grudnia 2014 o 21:29

a nie dam bo wszystko przejedza nie na naukę a biurokrację

1185 naukowców,gdzie jeden prowadzi zającia z całą grupą i 944 ludzi w administracji(kwestura,rozrośnięta do granic mozliwości a jak coś załatwić to nikt nic nie wie,jakieś tajne służby ochrony,portierzy,korytarzowi(co za twór),zakonnice na etatach w akademiku plus gotujące dla księży w konwikcie,administratorzy-kierownicy i kierownicy kierowników>do tego cała rzesza dyrektorów ich zastępców .dział pracowniczy podobnie jak kwestura nikt nic nie wie .Najmądrzejsi od przetargów.Tak wygląda KUL w liczbach.Tania uczelnia

a nie dam bo wszystko przejedza nie na naukę a biurokrację

1185 naukowców,gdzie jeden prowadzi zającia z całą grupą i 944 ludzi w administracji(kwestura,rozrośnięta do granic mozliwości a jak coś załatwić to nikt nic nie wie,jakieś tajne służby ochrony,portierzy,korytarzowi(co za twór),zakonnice na etatach w akademiku plus gotujące dla księży w konwikcie,administratorzy-kierownicy i kierownicy kierowników>do tego cała rzesza dyrektorów ich zastępców .dział pracowniczy podobnie jak kwestura nikt nic nie wie .Najmądrzejsi... rozwiń

Avatar
Gość / 26 grudnia 2014 o 19:47

pedofilia i przkręty finansowe, przestępstwa natury psychicznej, nietolerancja, służalcza postawa wobec rządzących , alkoholizm, homoseksualizm, dewiacje i jeszcze mamy dawać na uczelnię? ha ha ani złotówki złodziejom

Avatar
ŁOWCA SKÓR / 26 grudnia 2014 o 19:08

JUDE ???

Avatar
gość / 26 grudnia 2014 o 18:40

Ja i moja rodzina (niepełnosprawna żona i teściowie) jesteśmy właśnie najlepszym przykładem takich prześladowanych chrześcijan... I to przez kogo??? Właśnie przez "paniusie", które codziennie biegają do kościoła z różańcem w rękach i odmawiają Zdrowaśki w biegu. Podłość ludzka nie zna granic!!! Takie najbardziej "świątobliwe paniusie" utopiły by Cię w łyżce wody!!! Jak człowiek się stara i coś osiągnie, to jeszcze plociary Cię "batem i batem" ! Dlatego przestaję już chodzić do kościoła i przechodzę do Zielonoświątkowców -tam jest większy szacunek do człowieka, bardziej normalna, ludzka i pozytywna atmosfera. Dziękuję za uwagę!

Ja i moja rodzina (niepełnosprawna żona i teściowie) jesteśmy właśnie najlepszym przykładem takich prześladowanych chrześcijan... I to przez kogo??? Właśnie przez "paniusie", które codziennie biegają do kościoła z różańcem w rękach i odmawiają Zdrowaśki w biegu. Podłość ludzka nie zna granic!!! Takie najbardziej "świątobliwe paniusie" utopiły by Cię w łyżce wody!!! Jak człowiek się stara i coś osiągnie, to jeszcze plociary Cię "batem i batem" ! Dlatego przestaję już chodzić do kościoła i przechodzę do Zielonoświątkowców -tam jest większy ... rozwiń

Avatar
absolwentka / 26 grudnia 2014 o 16:12
Proszę trochę zainteresować się pracownikami KUL,bo życie prywatne jakie prowadzą woła o pomstę do nieba.Katolicki to on jest już teraz tylko z nazwy.Zatem niech się uniwersytet określi,bo teraz to wstyd.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 13

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 40 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 238 53

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 64 65

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 20 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!