poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Remont Centrum Kultury w Lublinie wstrzymany, klasztor do poprawki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2011, 19:37

W najlepszym wypadku renowacja dawnego klasztoru zakończy się w grudniu 2012 roku (Wojciech Nieśpiał
W najlepszym wypadku renowacja dawnego klasztoru zakończy się w grudniu 2012 roku (Wojciech Nieśpiał

Przebudowa Centrum Kultury potrwa o rok dłużej. Okazało się, że gmach jest w gorszym stanie, niż zakładali specjaliści.

Miasto szykuje przetarg na przeprowadzenie dodatkowych prac. – To konieczne, bo zgodnie z prawem nie możemy ich przeprowadzić w ramach już złożonego zamówienia – wyjaśnia Marzena Jodłowska, dyrektor Wydziału Inwestycji lubelskiego Ratusza. – Wstrzymaliśmy prace do czasu zakończenia wszystkich procedur. Czas realizacji inwestycji przedłuży się co najmniej o rok.

Projekt zmian jest już gotowy i został zaakceptowany przez konserwatora zabytków. Magistrat wystąpił też do Ministerstwa Kultury o zgodę na przeprowadzenie dodatkowych prac. Na decyzję trzeba będzie poczekać do dwóch miesięcy. Dopiero wtedy Ratusz będzie mógł wydać zamienne pozwolenie na budowę.
– Zgoda ministerstwa jest konieczna. W przeciwnym razie ryzykowalibyśmy utratę unijnej dotacji na remont – dodaje Jodłowska.

O tym, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych robót, miasto dowiedziało się, kiedy w dawnym klasztorze rozpoczęto kucie murów. Specjaliści przeprowadzili też badania architektoniczne. – Nie można było zrobić tego wcześniej, bo obiekt cały czas był czynny – tłumaczy Jodłowska.

Po pierwszych badaniach okazało się, że siedziba CK jest w gorszym stanie, niż oczekiwano. – Projekt przewidywał jedynie wymianę podłóg i trochę mniejszych prac – mówi Zbigniew Węgier z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. – Po wykonaniu dokładnego rozpoznania stwierdziliśmy, że trzeba również wzmocnić ściany i sklepienia w całym budynku.

Na tym lista się nie kończy. Konieczna będzie zmiana konstrukcji dachu tak, by mógł wytrzymać większe obciążenia. Klasztor musi też spełniać normy określone w nowych przepisach przeciwpożarowych. Przebudowana zostanie część elementów wnętrza. Trzeba również przeprojektować szereg instalacji tak, by nie kolidowały np. z kryptą odnalezioną w czasie badania gmachu. Specjaliści trafili w CK na szereg dawnych elementów architektonicznych. Konserwator zdecydował, że trzeba je zachować.

– Nasze zalecenia to drobna część wszystkich zmian i w niewielkim stopniu przyczyniły się do wstrzymania prac – podkreśla Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Nie spodziewaliśmy się, że trzeba będzie poprawiać np. projekt więźby dachowej.

Kiedy remont klasztoru zostanie wznowiony, będzie cały czas nadzorowany przez specjalistów. Służby ochrony zabytków nie wykluczają, że natrafią oni na nowe znaleziska. To może oznaczać kolejne zmiany w projekcie.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
henryk
aeb
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (7 stycznia 2011 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest też tłumaczenie? "Na tym lista się nie kończy. Konieczna będzie zmiana konstrukcji dachu tak, by mógł wytrzymać większe obciążenia" To na dachu też coś mają postawić? czy może będzie "cięższe" powietrze? Panowie cały stary projekt do DUPY i tyle.
Rozwiń
henryk
henryk (7 stycznia 2011 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znow temat dla prokuratury i dziennikarzy sledczych pytamy jacy ludzie rządzaym miastem jacy Fachowcy za 5 zl na godz -Prezydęcie widzisz slyszysz i siedzisz cichutku pytamy WPROST kto sabotazuje miasto Lublin .Stop beztaleciom 2 Stop ukladom kolesi 3 .Stop nieudacznikom .itd Dziennikarze pisac o nieudacznikach czy to K> Lubelski czy Dziennik Wschodni
Rozwiń
aeb
aeb (7 stycznia 2011 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
od początku mówiłam, że ten cyrk potrwa 4 lata a nie 2!
centrum miasta przestaje na siebie zarabiać, ale kogo to obchodzi!
ci znawcy na stołkach mają wygórowane pensje,robią co chcą,są bezkarni i nie odpowiedzialni!
warto byloby wysłać naszych lubelskich gospodarzy do takiego np. Rzeszowa żeby nauczyli się jak dbać o swoje miasto i dobro mieszkanców!
żal i wstyd dla Lublina
Rozwiń
banda oszustow
banda oszustow (7 stycznia 2011 o 03:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przeciez to sie normalnie do prokuratury nadaje!!!
Rozwiń
Sarmata
Sarmata (7 stycznia 2011 o 00:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żenada. Trzeba było od razu zrobić, przed opracowaniem projektów pełne profesjonalne badania architektoniczne. Nie było zdziwienia, że się nagle jakieś nieznane rzeczy w ścianach pokazują.
Wiele jest sytuacji, gdy robi się badania w czynnych, użytkowanych obiektach i jakoś to ie przeszkadza. Niech pani dyrektor Jodłowska nie wciska ludziom kitu. Po co bronić nierzetelnego wykonawcę badań?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!