poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Remont na żywym organizmie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2002, 18:17
Autor: Lidia Dzierba

Klamka zapadła. Wczoraj w Ratuszu władze miasta podpisały kontrakt na modernizację Starego Miasta. Jego wartość wynosi 3.396.484,18 euro. 2.250.000 euro pochodzi z funduszu PHARE, reszta z budżetu miasta. Za te pieniądze zostaną wymienione wszystkie instalacje podziemne, położona nowa nawierzchnia, będą odnowione zieleń i oświetlenie. Inwestycja ma zostać ukończona w ciągu 12 miesięcy.

Wykonawcą kontraktu jest Konsorcjum Firm Lubelskich, w skład którego wchodzą: lider – Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów SA oraz partnerzy – Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych w Lublinie SA, Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych i Elektrycznych Interbud Sp. Z.o.o. w Lublinie.
– Wniosek o realizację projektu był przygotowywany od 1999 roku – mówi Andrzej Pruszkowski, prezydent Lublina. – Wyniki zostały zaakceptowane przez Unię Europejską 27 sierpnia tego roku. Dopiero teraz mogliśmy ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę.
Do przetargu stanęły cztery firmy. Podpisywanie samej oferty przetargowej trwało 13 godzin, tyle było dokumentów w dwóch językach – polskim i angielskim. Konsorcjum przystępuje do pracy natychmiast.
– Trwają już uzgodnienia z przedsiębiorstwami odpowiedzialnymi za poszczególne media – mówi Eugeniusz Urban, prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lubartowie. – Musimy wymienić wszystkie instalacje podziemne, położyć nową nawierzchnię, odnowić zieleń i oświetlenie.
Nie wiadomo jeszcze w jakiej kolejności będą realizowane prace. Plan poznamy po uzgodnieniach. Konsorcjum twierdzi, że może zacząć pracę nawet jednocześnie na wszystkich ulicach.
– Prawdopodobnie będziemy pracować na dwie zmiany, do godz. 19 lub 20 – przyznaje Urban. – Na pewno nie w nocy, bo mieszkańcy tego nie lubią.
Linie MPK przebiegające w tym obszarze nie zostaną zawieszone. Z ruchu będą wyłączane poszczególne pasma jezdni.
– Proszę o wyrozumiałość mieszkańców – apelował prezydent. – Za to potem będzie znacznie lepiej. To przecież praca na żywym organizmie.
Czas na wykonanie modernizacji upływa 30 września przyszłego roku. Gdyby jej nie zrealizowano, środki PHARE 2000 przepadną.
– Nie ma mowy by coś nas mogło zatrzymać – zapewnia Urban. – Zima będzie ciężkim okresem, ale jesteśmy na to przygotowani.
Nie są wykluczane nieplanowane przestoje, do takich można zaliczyć odkrycia archeologiczne.
– Ale to raczej niemożliwe – uważa Wiesław Perdeus wiceprezydent Lublina. – Te miejsca były już wielokrotnie remontowane w przeszłości i są spenetrowane przez archeologów.
Niespodziankę może jedynie sprawić plac Wolności.

Na co kasa z PHARE

Zostaną całkowicie wyremontowane ulice: Olejna, Szambelańska, Jezuicka, Dominikańska, Gruella, Królewska, Kowalska, plac Rybny, odcinek ul. Narutowicza od ul. Okopowej do Bernardyńskiej oraz plac Wolności.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!