środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Remont Ogrodu Saskiego: Ponad trzysta drzew do wycinki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lipca 2010, 19:49

Pojawi się więcej ławek i woda w obu stawach. Ogrodzenie wokół całego parku będzie takie jak przy wejściu, a alejki całkiem nowe. Tylko drzew… będzie mniej.

– Po remoncie przestaniemy się wstydzić ogrodu, park będzie wyglądał podobnie jak teraz, tylko będzie bardziej uporządkowany – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Właśnie zatwierdziliśmy założenia Ratusza dotyczące rewitalizacji Ogrodu Saskiego.

W pierwszej kolejności zmieni się zieleń. Na zlecenie magistratu fachowcy sprawdzili stan zdrowia wszystkich drzew. Okazało się, że spośród ponad dwóch tysięcy – ponad 300 nadaje się do wycinki. W ich miejsce pojawią się nowe rośliny, m. in. czerwone kasztanowce.

– Według nas, Urząd Miasta wybrał za dużo drzew do wycięcia. Z tego względu zasugerowaliśmy, by ekspert zweryfikował ustalenia Ratusza – dodaje Dariusz Kopciowski. – Poza tym, nie zgadzamy się na taki rozkład wycinki drzew, by w pierwszym etapie usunięto kilkadziesiąt sztuk, potem ponad trzysta i znowu kilkadziesiąt. Należy to podzielić na więcej części – dodaje.

Na skarpie, niedaleko dużego stawu, powstanie ogród skalny. Z dużego stawu robotnicy spuszczą wodę i sprawdzą, w jakim stanie jest dno. Zbiornik zostanie oczyszczony, jednak łabędzie raczej tam nie wrócą. – Z otrzymanych ekspertyz wynika, że jeśli w stawie pojawią się jakieś zwierzęta, to woda nigdy nie będzie czysta – tłumaczy Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Odnowione zostaną wszystkie alejki, będzie nowy asfalt, a schody z piaskowca. Robotnicy odnowią także altankę przy głównym placu ogrodu, wszędzie pojawią się nowe ławki. Park otoczy nowe ogrodzenie, stylowe, jak przy głównym wejściu.

Remont pochłonie ok. 18 mln zł i zajmie do 3 lat. – Chcemy zdobyć pieniądze ze środków unijnych na rewitalizację – mówi dyrektor Radzikowski. Fundusze na ten cel mogłyby znaleźć się jeszcze w tym roku. – Na przełomie sierpnia i września będziemy ogłaszać konkurs z Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia Adrianna Iwan z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
kjl
Kierowca Bombowca
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lipca 2010 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JestemZA napisał:
A Park Ludowy to co?Z PONAD 2 tys drzew wytną 300, w których miejsce zasadzą NOWE! To nazywasz parkiem bez drzew?
A co do betonu, myślę, że po prostu zostanie wylany nowy asfalt/beton w miejsce tych alejek które są, więc będzie tyle zieleni (trawników) ile było.

Wam to wszystko przeszkadza... Nic nie robią - ŹLE ! Chcą zrobić coś dla miasta, jego atrakcyjności i głównie dla WAS - mieszkańców, to jeszcze gorzej.


Czy jesteś aż takim kretynem? czy tylko takiego kretyna robisz z siebie?
Rozwiń
kjl
kjl (14 lipca 2010 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lubelak napisał:
To ile zostanie?


Ostanie się ino gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Rozwiń
Kierowca Bombowca
Kierowca Bombowca (14 lipca 2010 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale jadu.
I większość "znafcuff".
A prawda jest taka, że gruntownej przecinki drzewostanu park wymaga od dawna. Od października zeszłego roku jest to już paląca potrzeba... jak ktoś woli kłapać gębą, to pewnie nawet nie wie dlaczego. Jak chociażby ten ekspert, który twierdzi, że w Lublinie jest jeden park.
Owszem z nazwy są tylko dwa parki: Bronowicki i Ludowy (największy lubelski park, jeszcze pilniejszej uwagi wymagający niźli Ogród Saski).
Poza Ogrodem Saskim mamy jeszcze Ogród Botaniczny i Lasy Dąbrowa i Stary Gaj, także leżące w granicach administracyjnych miasta. No ale ekspert wie lepiej.
Połamane przez nawałnicę drzewo, to przecież drzewo przez duże "drz"... nikomu na łeb nie spadnie, a nawet jeśli, to sam przecież sobie winny.
Rozwiń
młoda mamusia
młoda mamusia (14 lipca 2010 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STOP niszczeniu zieleni miejskiej. Nie no w głowie się nie mieści - co wam park przeszkadza???? Wasilewski zajmij się zielenią, ale w swoim urzędzie a nie ludziom tereny rekreacyjno-wypoczynkowe odbierasz.
Rozwiń
~Monika~
~Monika~ (14 lipca 2010 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Justyna napisał:
O co tyle szumu? a teraz niby nie masz alejek? przecież to ma być remont, a nie masowa wycinka zieleni.Jak się nic nie robi, to źle, jak chcą zrobić, to też zaraz afera i wszyscy krytykują. wszystkim się nie dogodzi. a przynajmniej COŚ jest robione i ja jestem jak najbardziej ZA! a na dzienniku jak zwykle sensacja goni sensację i straszą redaktorzy, że mniej zieleni będzie. to dopiero jest ciemnogród. przecież jest napisane, że posadzą nowe. ale ujęto to w taki sposób żeby zwrócić uwagę na MNIEJ ZIELENI, .żeby tylko był szum, oburzenie, wywołać emocje. społeczeństwo tak łatwo można zmanipulować...smutne, a na dzienniku to codzienność.
- ależ możesz być za, a nawet przeciw. Ponad 300 drzew, a tak naprawdę to nie wiadomo w końcu ile, to bardzo wiele. Na to, aby drzewo wyglądało jak drzewo, czyli osiągnęło swój pełny rozwój potrzeba lat. Drzewa, a nie drzewka karłowate, czy krzewy nie tylko jak ktoś napisał są płucami miasta, ale też tłumią hałas. Wycinać się powinno drzewa chore. Dla porządku wystarczy systematyczne utrzymywanie czystości, zadbane alejki i to niekoniecznie z asfaltem, podstrzyżona trawa, krzewy, zadbane kwietniki, ławki, kosze na śmieci i cywilizowani ludzie. Ja rozumiem, że obecnie duża część mieszkańców Lublina jest przyzwyczajona od wieków głównie do widoków pól i niezbyt kojarzy co to jest park, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby się z tym zapoznać. Za 18mln zł. można w rozsądny sposób uporządkować park i przynajmniej wymienić na nowe kilka chodników w mieście (miasto to od lat także dzielnice, a nie jedynie Centrum).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!