sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Remont Teatru Starego dobiega końca. Zobacz wnętrza (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2011, 18:15

Budowlańcom pozostały jedynie prace wykończeniowe (Bartłomiej Żurawski)
Budowlańcom pozostały jedynie prace wykończeniowe (Bartłomiej Żurawski)

Budowlańcom pozostały jedynie prace wykończeniowe. Uporają się z nimi do jesieni. Wtedy też poznamy wstępny kalendarz wydarzeń, które w przyszłym roku odbędą się w teatrze.

– Mamy już wstępne propozycje koncertów, spektakli i trzydziestu spotkań z ciekawymi gośćmi – mówi Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego. – Na razie nie mogę zdradzić żadnych nazwisk. Cały czas uzgadniamy program. W listopadzie ogłosimy wybrane pozycje.

W teatrze trwa również kompletowanie zespołu. – Tegoroczny budżet pozwolił na utworzenie dwóch etatów: dla pracownika merytorycznego i księgowej – dodaje Rozwód. – Docelowo zespół teatru powinien liczyć ok. 10 osób. Takie były założenia, ale nie znamy jeszcze przyszłorocznego budżetu miasta. Na razie skupiamy się nad programem i współpracą z wykonawcą remontu. Wszystko idzie zgodnie z planem.

Z zewnątrz budynek zmieni się w niewielkim stopniu. Najpoważniejsze prace przeprowadzono na widowni i zapleczu. Ekipy Polskiej Pracowni Konserwacji Zabytków powinny opuścić teatr do końca listopada.

– Nie będzie z tym żadnego problemu – zapewnia Piotr Mazurek, dyrektor lubelskiego oddziału PPKZ. – Obecnie do wykonania pozostały tylko roboty wykończeniowe. Pracujemy wewnątrz, a gdy tylko pogoda pozwala, wykańczamy elewację. Zaplecze teatru jest już praktycznie gotowe. Wystarczy pomalować ściany, wstawić drzwi i meble.

Zamontowano już trzy zapadnie sceniczne oraz rampę oświetleniową nad widownią. Obecnie trwa montaż podwieszanych sufitów. W poniedziałek budowlańcy zabiorą się za wykańczanie schodów. Pokryją je granitowymi płytami.

Na montaż czekają również fotele dla widzów. Będzie ich dokładnie 159. W sierpniu do Teatru Starego powinny wrócić zabytkowe, drewniane loże, które poddano gruntownej renowacji.

Ratusz ogłasza kolejne przetargi na wyposażenie teatru. Na razie urzędnicy szukają m.in. firmy, która dostarczy system tłumaczeń symultanicznych, oświetlenia i sprzęt do transmisji spektakli plenerowych. W Starym będzie również ekspozycja archeologiczno-historyczna. Wystawa ma prezentować znaleziska odkryte w czasie prac remontowych.

Odwiedzający teatr poznają również historię samego gmachu oraz Starego Miasta. Przybliży ją lektor, mówiący w sześciu językach, również migowym. Klasycznym gablotom mają towarzyszyć prezentacje multimedialne i trójwymiarowe makiety. Elementy wystawy zostaną rozmieszczone na różnych poziomach teatru. Zrekonstruowany zostanie również zabytkowy piec i ściany średniowiecznego domu, odsłonięte w czasie przebudowy teatralnych podziemi.

Wystawa i pozostałe elementy wyposażenia powinny być gotowe do końca października.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ewcia
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ewcia
ewcia (6 lipca 2011 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wierzę - w Lublinie udało się doprowadzić coś do końca ????? LUBLIN - STOLICĄ NIEDOKOŃCZONYCH INWESTYCJI (zobaczcie jak się działa w Rzeszowie!)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!