niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Rodzina na Swoim: Mieszkanie z dopłatą? To już ostatnia szansa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2011, 16:01

Posłowie drastycznie ograniczają dofinansowanie kredytów hipotecznych
Posłowie drastycznie ograniczają dofinansowanie kredytów hipotecznych

To ostatnie tygodnie by kupić mieszkanie w programie "Rodzina na Swoim”. Nowe zasady dofinansowania mają obowiązywać już od sierpnia. Gdy wejdą w życie, lubelscy deweloperzy nie będą w stanie zaoferować mieszkań z rządową dopłatą.

Sejm zakończył pracę nad zmianami w programie. Mogą wejść w życie w pierwszej połowie sierpnia. Czy uda się skorzystać z programu RnS na starych zasadach, zdecyduje data złożenia wniosku kredytowego. Do tego niezbędna jest umowa przedwstępna. Do tego etapu dochodzimy przeciętnie po 21 dniach od rozpoczęcia poszukiwań lokalu. Dlatego starania o kredyt z rządową dopłatą trzeba rozpocząć jak najszybciej.

– Warto skorzystać, to spora ulga dla kieszeni – mówi Rafał, 35 latek z Lublina. – Gdyby nie dopłata, spłacanie miesięcznych rat byłoby dla mojej rodziny finansową katorgą. Co prawda program trwa tylko osiem lat, ale i tak pozwala sporo zaoszczędzić.

Zmiany w Rodzinie na Swoim znacznie zaostrzają warunki dofinansowania. Drastycznie zmniejszono limity cen metra kwadratowego kwalifikujące do otrzymania dopłaty. W efekcie tylko co dziesiąte mieszkanie w kraju może się kwalifikować do dopłaty. – Znalezienie takiej nieruchomości w Lublinie, Białymstoku, Gdyni czy Krakowie byłoby trudne – mówi Bartosz Turek, analityk firmy Home Broker.

W Lublinie, by otrzymać dziś dopłatę do kredytu hipotecznego cena nieruchomości nie może przekroczyć 4816 zł za mkw. Poza miastem limit wynosi ponad 4,4 tys. zł. Po zmianach maksymalna cena nowego mieszkania w Lublinie nie będzie mogła przekroczyć 3440 zł. W przypadku mieszkań z drugiej ręki limit ustalono na poziomie 2752 zł.

Poza stolicą województwa maksymalna cena wyniesie 3167 zł dla nowych i 2534 zł dla nieruchomości z rynku wtórnego. Według deweloperów, takie limity oznaczają koniec Rodziny na Swoim w naszym województwie.

– Nie będziemy w stanie sprzedawać mieszkań w takich cenach – mówi Katarzyna Wachowicz z lubelskiego Interbudu. – Dziś najtańsze z naszych lokali kosztują 4300 zł za mkw. Około 20 proc. naszych klientów korzysta z RnS. Dopłata w wysokości połowy odsetek kredytu, to dla nich spora pomoc. Niestety, to się skończy gdy nowe zasady wejdą w życie. Oferta na poziomie 3,5 tys. zł za mkw jest nierealna.

Nie wszędzie limity obniżono do tak niskiego poziomu. W Olsztynie cena nowego mieszkania nie będzie mogła przekroczyć 4 891 zł za mkw.

– U nas jest gorzej, bo branża jest słabo zorganizowana – mówi anonimowo jeden z lubelskich deweloperów. – Nie prowadzimy odpowiedniego lobbingu. W efekcie wojewoda nie ma informacji o realnych kosztach budowy mieszkań. W efekcie ustala bardzo niskie wskaźniki, które potem są podstawą do wyliczania limitów. Zmiany wprowadzone przez parlament to właściwie koniec programu.

Formalnie z dopłat będzie można korzystać do końca 2012 roku. Później program zostanie zlikwidowany.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Taxcare sa
Gość
cała prawda
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Taxcare sa
Taxcare sa (17 sierpnia 2011 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam,
W związku ze zmianami w kredycie z dopłatami „Rodzina na swoim” , zostały jeszcze 2 tygodnie na złożenie wniosku na starych zasadach. Dostęp do tego rozwiązania będzie diametralnie ograniczony przez wprowadzenie limitów cen metra kwadratowego mieszkań kwalifikujących się na dopłatę.
Dwa tygodnie, które zostały to ostatnie chwile na podpisanie umowy przedwstępnej kupna mieszkania i złożenie wniosków w bankach. Wnioski o kredyt „Rodzina na swoim” mogą również składać osoby, które będą brały ślub w najbliższych 3 miesiącach, a już po zawarciu małżeństwa przedstawiają stosowne dokumenty do podpisania umowy i wypłaty środków.
Zachęcam do korzystania z mojej bezpłatnej pomocy osoby z województwa lubelskiego.
Pomagam w wyborze najlepszej oferty, kompletowaniu dokumentów i uzyskaniu atrakcyjnego kredytu jeszcze na starych zasadach!
Moje dane kontaktowe:

Małgorzata Wlizło
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2011 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nawet za zapyziałe 40-letnie blokowiska z wielkiej płyty w Lublinie - w dziadowskich dzielnicach (np. Kalina, Tatary) sprzedający chcą po 5 - 5,5 tys. PLN za metr.
To oczywiście cena nierealna.
Rozwiń
cała prawda
cała prawda (17 lipca 2011 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowe limity to ok 28% w dół na pierwotnym i ok 42% mniej na wtórnym.

Chociaż sam program RnS jest zły i szkodliwy, ponieważ pomógł utrzymać wyspekulowane w latach 2005-2008 ceny mieszkań, to teraz Państwo daje jasno do zrozumienia, że na rynku pierwotnym można budować i sprzedawać za 3440zł/m2!, rynek wtórny to inna bajka - kto musi sprzedać, opuszcza cenę, kto nie musi trzyma i czeka, 1rok 2lata, 5lat itd.

Koniec programu w Lublinie?, Nie da się budować?...wolne żarty.

Koniec to jest rządowych dopłat do kosmicznych marż developerskich; porwizji pośredników sprzedaży (takich jak HB); odsetek bankowych od przeszacowanych o minimum 30% nieruchomości.

Ładnie pan napisał, że developerka nie prowadzi w Lublinie odpowiedniego Lobby - to nawet dobrze świadczy bo lobbowanie to najczęściej kłamstwa i korupcja.

Wyprodukowanie 1m2 mieszkania w średnim standardzie w Lublinie to 2500zł/m2 - SEKOCENBUD!, do tego dochodzi ziemia, projekt i trochę infrastruktury - max. 3000zł/m2 + marża developera/spółdzielni mieszkaniowej

Jak się chce zarabiać 40%-80% marży, a i w skrajnych przypadkach 100% - to SIĘ NIE DA BUDOWAĆ,

Ale przyjdą tacy co wybudują z marżą nieco poniżej 20% i zmieszczą się w RnS.

Dla innych klientów, cena może być wyższa - ale zapomnijcie o cenie 1m2 mieszkania w Lublinie większej od 4000zł/m2 - chyba, że prawdziwe apartamenty; ale takich w Lublinie w budowie nie ma; no może na P.Balcera będzie kilka

Ogólnie odnośnie cen mieszkań w całej PL, to NIE DA SIĘ JUŻ DŁUŻEJ CZAROWAĆ RYNKU:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/5-powodow-spadku-cen-nieruchomosci-2356883.html
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!