poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Rowerowe parkingi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2003, 17:37
Autor: (alf)

W Lublinie brakuje nie tylko ścieżek dla cyklistów, ale i rowerowych parkingów. Niewiele sklepów i instytucji decyduje się postawić je na własną rękę. A przecież pomogłoby to przyciągnąć klientów.
Cykliści, którzy zechcą się wybrać na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego mogą sobie co najwyżej podziwiać piękne widoki przez płot. Przy kasie ogrodu widnieje zakaz wjazdu dla rowerów. A już w Poniedziałek Wielkanocny od godz. 10 ogród zostanie otwarty dla zwiedzających.
- Nigdy nie było problemów z parkowaniem rowerów - mówi Maria Franszczak-Być z zarządu ogrodu. - Można je zostawić na placyku przy kasie.
W Muzeum Wsi Lubelskiej na płocie umieszczono informację o rowerowym szlaku do Nałęczowa i Kazimierza. - Ale u nas można jeździć rowerem - zachęca dyr. Mieczysław Kseniak. - Jeśli jednak ktoś woli spacerować, może przypiąć rower do drewnianej balustrady przy wejściu.
Rowerzystom jednak taka zachęta nie wystarczy. Dla złodzieja rower przypięty w powszechnie dostępnym to świetna okazja. Obawa przed kradzieżą jest jednym z głównych czynników zniechęcających ludzi do korzystania z dwóch kołek.
Ale można inaczej. We Wrocławiu przygotowaniem miejsc parkingowych zajęła się Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju. Montuje skandynawski model stojaków, w którym przypina się ramę. Koszt jednego stojaka na 3 rowery to 180 zł.
- Postanowiliśmy, że rozpoczniemy budowę parkingów od szkół, zakładając, że jest to również element edukacji - mówi Cezary Grochowski z fundacji. - Koszty pokrywają sponsorzy, wykorzystujący stojaki jako atrakcyjną powierzchnię reklamową. Okazało się to tak korzystne, że nasze stojaki montowane są teraz również w Szczecinie. Tam ekologom udało się zachęcić władze miasta, aby do każdego stojaka fundowanego przez sponsorów, dokładały własny.
Wrocławska fundacja deklaruje pomoc w tworzeniu rowerowych parkingów także w Lublinie, jeśli znajdą się organizacje zainteresowane współpracą. My zaś nadal szukamy zwolenników naszej akcji, czekamy na kolejne wypełnione kupony naklejane na karty pocztowe lub z dopiskiem na kopercie "Rowery”.

"Lublin dla rowerów”, to akcja, za sprawą której chcemy, by miasto pokryła sieć ścieżek dla cyklistów. Na zrealizowanie tego celu dajemy sobie trzy lata. Czekamy na wasze propozycje, gdzie już teraz można - bez wielkich pieniędzy - wyznaczyć trasę rowerową.

Kliknij tutaj, aby wziąć udział w forum dyskusyjnym poświęconym ścieżkom rowerowym w Lublinie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!