niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Róże na płocie i "żywa linia". Artyści pracują koło dworca PKP

Dodano: 14 czerwca 2017, 12:06
Autor: reda

Od rana powstają prace w ramach wspólnej akcji studentów i młodzieży. Szukać ich trzeba na ul. Pocztowej, 1 Maja, w okolicy targu i kościoła polskokatolickiego. „Żywa linia” ucieszy pieszych, „Róże” intrygują przechodniów

– Mieliśmy 120 kwiatów. Musiały być tak rozmieszczone, by nie tworzyły linii. Trzeba było je przyciąć na różna wysokość. Jedne są blisko drewnianego płotu inne od niego odstają – mówi Izabela Banach, która z Dominikiem Bożkiem i Kacprem Piachem pracowała przy powstaniu „Róż”. – Czerwone ładnie wyglądają kolorystycznie ale może powinniśmy wybrać te pomarańczowe? Bardziej by pasowały do tych nowych desek – zastanawia się ich koleżanka Katarzyna Wójcik, która też bierze udział w mikrodziałaniach artystycznych do których Jan Kamiński z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL zaprosił swoich studentów i młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.

- Super, świetnie to wygląda – komentuje kobieta, która przechodzi koło płotu z zakupami. – A co to za święto? Ktoś ma urodziny, czy PiS oddał władzę – żartuje jakiś mężczyzna. – Bardzo dużo ludzi komentuje i pyta co tu robimy. Ale raczej sympatycznie – opowiadają młodzi uczestnicy projektu pytani o reakcje mieszkańców i przechodniów.

Kinga Kowieska i Karolina Jurkowska, studentki Architektury Krajobrazu i Gospodarki Przestrzennej KUL pracowały od rana nad projektem „Żywa linia”. Na chodniku ulicy 1 Maja (na odcinku od placu Bychawskiego w kierunki dworca PKP) malowały biała linię, która meandrowała między znakami drogowymi, koszami i miała co jakiś czas tworzyć supły.

– To lina przed którą powinny zatrzymać się parkujący tu kierowcy. Oddziela ona przepisową przestrzeń chodnika dla pieszych. Jak widać nie zawsze jest to respektowane i samochody zatrzymują się bliżej ściany domów niż powinny – tłumaczy Karolina Jurkowska przekładając szablon by namalować kolejny odcinek białej linii. – Myślałyśmy, że będzie cieplej i szybciej wyschnie farba. Zrobimy dziś tyle ile się uda. Jak się pomysł spodoba mieszkańcom, to wrócimy i dokończymy „Żywa linię” – dodaje Kinga Kowieska i przytakuje, że kierowcy raczej nie będą zachwyceni ich pomysłem.

- Będzie jeszcze praca „Zaułek" przy targu, za kościołem polskokatolickim, miedzy 17 a 19 powstaną „Świetliki” między kamienicami 1 Maja 41 a 1 Maja 26 oraz drobne niespodzianki artystyczne do samodzielnego odszukania – wylicza Jan Kamiński.

Czytaj więcej o: Lublin 1 maja
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 czerwca 2017 o 00:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1 maja 41 to siedlisko dresiarzy hałasujących do późnych godzin nocnych. Nocne imprezy tych degeneratów słychać na całej ulicy. Nie rozumie jak można cały dzień stać w tym samym miejscu. Poszliby do parku na piwo lub lokalu nie k.. stoją, śmiecą, codziennie pod tą kamienicą jest brudno pełno pustych butelek. Współczuję lokatorom, że muszą to znosić. Gdzie jet Policja?
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2017 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jakaś ćpunlandia normalnie. Przed państwem wernisaż: Kolorowy Świat Ćpuna na ulicach Lublina !!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2017 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowni Artyści, dziękujemy, że jesteście obywatelami Koziego Grodu. Zależy nam na was i respektujemy wasze idee. Wymienione ulice potrzebuja kapitalnej odnowy. Szanowny Rządzie! Czekamy na Lubelską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Akademię Sztuk Pięknych w Lublinie. Szanowny Rząd wie, że te instytucje sa potrzebne Lublinowi, aby uniknąc wąskich gardeł w rozwoju? Czy Szanowny Rząd będzie nas ignorować? Podpisano: Polska B. - The far side of Poland.
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2017 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin i tak jest już brzydki, będzie jeszcze brzydszy.
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2017 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mało bohomazów na ulicach?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!