sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Rozkradli miejskie ujęcie wody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2006, 16:43
Autor: DOMINIK SMAGA

Z budynku zasilającego pompy zginęło wszystko. A wokół odwiertów, z których ma płynąć woda walają się sterty śmieci, choć zagraża to podziemnym zasobom. Tak wygląda rezerwowe ujęcie wody dla Lublina.

Ujęcie wody w podlubelskiej Turce od 8 lat jest własnością lubelskiego Ratusza. Tuż przed końcem swej kadencji, w 1998 roku przejął je od upadającej Odlewni Ursus ówczesny prezydent Paweł Bryłowski. Turka ma w przyszłości zaopatrywać w wodę północne rejony Lublina.
– Chodzi o rozbudowujące się dzielnice Zadębie i Rudnik. Przesyłanie tam wody z przeciwległego końca miasta byłoby niekorzystne. To aż 16 kilometrów. Trzeba by ponad normę zwiększać ciśnienie w rurach – wyjaśnia Henryka Piotrowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Obiekty pozostawiono bez opieki. Złodzieje skwapliwie to wykorzystali. Najgorzej wygląda budynek stacji rozdzielczej odpowiedzialnej za zasilanie prądem pomp i innych urządzeń. Złodzieje rozkradli wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Złomiarze wykopali nawet podziemne kable energetyczne prowadzące do budynku.
Resztą zajęli się okoliczni mieszkańcy. Wokół odwiertów prowadzących do złóż wody walają się śmiecie. Mimo że jest to teren ścisłej ochrony ekologicznej wód podziemnych. A było jeszcze gorzej.
– Wywieźliśmy stamtąd już tony śmieci. Leżały w budynkach ochraniających odwierty. Najgorsze były stada szczurów. Robotnicy musieli zakładać specjalne buty, żeby uchronić się przed gryzoniami – mówi Tomasz Radzikowski z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Trzeba jeszcze sprawdzić, czy do złóż wody nie przeniknęły toksyczne substancje. – Pobierzemy próby z odwiertów i zlecimy ich analizę – zapowiada Radzikowski.
Teraz najważniejsze jest zabezpieczenie terenu, by osoby niepowołane nie mogły się tam dostać. – Z Urzędu Miasta dostaliśmy już polecenie zabezpieczenia tego terenu. Wkrótce się tym zajmiemy – zapewnia Piotrowska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!