sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Komisja Rewizyjna nie poparła wniosku o udzielenie absolutorium Zarządowi Miasta za wykonanie budżetu za rok 2001. Jeśli radni zgodzą się ze zdaniem komisji, zarządowi grozi odwołanie.

Dzisiaj Rada Miejska będzie głosować nad udzieleniem absolutorium dla Zarządu Miasta, radni ocenią czy w ub. roku prowadził on prawidłową politykę finansową miasta. Niedawno Komisja Rewizyjna odrzuciła sprawozdanie Zarządu Miasta za wykonanie budżetu w 2001 r.
– Jeśli podczas sesji radni poprą stanowisko komisji rewizyjnej i nie dojdzie do udzielenia absolutorium Zarządowi Miasta, będzie to równoznaczne z wnioskiem o odwołanie zarządu – wyjaśnia Helena Pietraszkiwicz, przewodnicząca Rady Miejskiej.
Do przyjęcia przez radę wniosku komisji rewizyjnej potrzeba 28 głosów, czyli bezwzględnej większości z 55-osobowej rady. Wiele wskazuje, że opozycji nie uda się zebrać wymaganej ilości głosów.
Na pewno zarząd poprze Przymierze Samorządowe (20 radnych). – Zarzuty komisji rewizyjnej miały podłoże głównie polityczne – twierdzi Marek Jakubowski, przewodniczący klubu.
Przeciwko udzieleniu absolutorium będzie głosować SLD (19 radnych). Opozycji brakuje więc jeszcze 9 głosów. – Jestem pesymistą, raczej nie ma szans na zdobycie wymaganej większości – wyjaśnia Emil Horoch, przewodniczący klubu SLD.
Wynik głosowania będzie zależeć od postawy Klubu Lubelskiej Centroprawicy (8 osób) oraz UW-LFS (5 radnych). – Zapoznajemy się z informacjami Zarządu Miasta, badamy sygnały od mieszkańców Lublina. Decyzje podejmiemy przed samą sesją – twierdzi Jacek Krzyżanowski, przewodniczący KLC.
Do ostatniej chwili będzie czekać też UW-LFS. – Nie wiem jak zadecyduje mój klub – mówi radny Jacek Sobczak z klubu UW–LFS.
– Jeśli radni będą głosować w oparciu o przesłanki merytoryczne, nie mam wątpliwości, że zarząd się utrzyma – twierdzi Pietraszkiewicz. – Ale w przypadku decyzji natury politycznej, wszystko się może wydarzyć.

Andrzej Pruszkowski, prezydent Lublina

Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej była pozytywna. Mimo to Komisja Rewizyjna wykorzystała ją jako zarzut. Wśród pozostałych zastrzeżeń są m.in. nie wykorzystanie dochodów własnych na sumę 15 mln zł. 88 proc. tej kwoty to wpływy z zewnątrz, pochodzące z podatków dochodowych od osób fizycznych, które są nam przekazywane przez ministerstwo finansów. Ministerstwo nie przekazało nam ponad 12 mln zł. Zarząd nie ma na to wpływu i o tym komisja rewizyjna powinna wiedzieć. Pozostałe zarzuty są także w dużej mierze nieporozumieniem. Podobna sytuacja była w zeszłym roku. Takie zabiegi opozycji to już tradycja. Jestem przekonany, że podczas dzisiejszej sesji obecny zarząd otrzyma absolutorium.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!