piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Rozpoczął się festiwal "Kody" (wideo z korowodu i program na weekend)

Dodano: 22 maja 2009, 10:36

Za nami pierwszy dzień nowej dorocznej imprezy muzycznej w Lublinie. Publiczność dopisała nie tylko podczas ulicznej parady otwierającej festiwal.

Najpierw był zjawiskowy korowód nazwany "Samba parada”. Młodzi polscy artyści z zespołów Ritmodelia, Sambasim, Sambal i Szkoły Tańca "Samba Legal”, grając ludową muzykę latynoamerykańską, przeszli od placu Litewskiego na plac Po Farze, by w ten sposób zasygnalizować, że startuje Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”.

Po tym atrakcyjnym, nieco ludycznym wstępie zaczęło się w wirydarzu dominikańskim regularne koncertowanie wedle idei łączenia tego, co korzenne i z tym, co współczesne. W "Maratonie intuicjonistów” twórcy muzyki współczesnej i elektronicznej zagrali z artystami ludowymi. W ruch poszły nie tylko instrumenty i laptopy, ale także liście i łańcuchy.

Japońsko-włoskie Angeli Fukushima Duo czarowało muzyką świata na głos i preparowaną sardyńską gitarę. Śpiewacy i śpiewaczki Chóru Muzyki Kameralnej "Aidija” z Litwy urzekali dźwiękowo, wykonując m.in. litewskie wielogłosowe sutartiny, i wizualnie, przemieszczając się z pieśni na pieśń w ramach półkola.

Przed nami jeszcze dwa festiwalowe dni. W ramach piątkowego bloku koncertowego w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin (start o 18) zabrzmią najstarsze polskie pieśni. Zaśpiewa je archaicznie Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej. Akompaniować będą awangardowi perkusiści Jan Pilch i Marek Olma.


Realizacja: Janek Taraszkiewicz/MM Lublin


Tego samego dnia w bloku w wirydarzu dominikańskim (początek o 20.30) trio laptopowe Phonos Ek Mechanes oraz Jan Gaca, Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk dadzą koncert "Zbyt ostra wymiana dźwięków na laptopy i skrzypce”.
Sobotnią sekwencję w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin (start o 17) otworzy Piotr Kurek.

W swoim występie wykorzysta nagrania z koncertu "Pieśni Bałkanów” w wykonaniu Slobodana Markovica, Petara Todorovica oraz Srbskiej Arhaiki i Argjiro, który odbył się w tym samym miejscu w listopadzie 2008. Wzbogacając utwory o partie wibrafonu, skrzypiec i instrumentów własnej konstrukcji oraz dokonując elektronicznych przetworzeń, przedstawi zupełnie nowe jakości muzyczne.

Największym wydarzeniem soboty będzie występ Tomasza Stańki z Zespołem Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej podczas bloku w filharmonii (start o godz. 19). Wybitny trębacz jazzowy i śpiewacy zaprezentują odświeżone wersje polskich ludowych kołysanek.

W ramach tego samego bloku zabrzmią "Szymanki kurpianowskie”. Będą to piętrowe przeróbki pieśni kurpiowskich, dokonane przez Agatę Zubel i Cezarego Duchnowskiego w oparciu o cykl Karola Szymanowskiego Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58 na głos i fortepian. Gościnnie wystąpią pianista Marcin Grabosz i wokalistka Anastazja Bernad.

Bilety kosztują od 20 do 40 zł. Można je kupić w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, ul. Krakowskie Przedmieście 39.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!