wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Rozpoczął się festiwal "Kody" (wideo z korowodu i program na weekend)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 maja 2009, 10:36

Za nami pierwszy dzień nowej dorocznej imprezy muzycznej w Lublinie. Publiczność dopisała nie tylko podczas ulicznej parady otwierającej festiwal.

Najpierw był zjawiskowy korowód nazwany "Samba parada”. Młodzi polscy artyści z zespołów Ritmodelia, Sambasim, Sambal i Szkoły Tańca "Samba Legal”, grając ludową muzykę latynoamerykańską, przeszli od placu Litewskiego na plac Po Farze, by w ten sposób zasygnalizować, że startuje Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”.

Po tym atrakcyjnym, nieco ludycznym wstępie zaczęło się w wirydarzu dominikańskim regularne koncertowanie wedle idei łączenia tego, co korzenne i z tym, co współczesne. W "Maratonie intuicjonistów” twórcy muzyki współczesnej i elektronicznej zagrali z artystami ludowymi. W ruch poszły nie tylko instrumenty i laptopy, ale także liście i łańcuchy.

Japońsko-włoskie Angeli Fukushima Duo czarowało muzyką świata na głos i preparowaną sardyńską gitarę. Śpiewacy i śpiewaczki Chóru Muzyki Kameralnej "Aidija” z Litwy urzekali dźwiękowo, wykonując m.in. litewskie wielogłosowe sutartiny, i wizualnie, przemieszczając się z pieśni na pieśń w ramach półkola.

Przed nami jeszcze dwa festiwalowe dni. W ramach piątkowego bloku koncertowego w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin (start o 18) zabrzmią najstarsze polskie pieśni. Zaśpiewa je archaicznie Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej. Akompaniować będą awangardowi perkusiści Jan Pilch i Marek Olma.


Realizacja: Janek Taraszkiewicz/MM Lublin


Tego samego dnia w bloku w wirydarzu dominikańskim (początek o 20.30) trio laptopowe Phonos Ek Mechanes oraz Jan Gaca, Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk dadzą koncert "Zbyt ostra wymiana dźwięków na laptopy i skrzypce”.
Sobotnią sekwencję w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin (start o 17) otworzy Piotr Kurek.

W swoim występie wykorzysta nagrania z koncertu "Pieśni Bałkanów” w wykonaniu Slobodana Markovica, Petara Todorovica oraz Srbskiej Arhaiki i Argjiro, który odbył się w tym samym miejscu w listopadzie 2008. Wzbogacając utwory o partie wibrafonu, skrzypiec i instrumentów własnej konstrukcji oraz dokonując elektronicznych przetworzeń, przedstawi zupełnie nowe jakości muzyczne.

Największym wydarzeniem soboty będzie występ Tomasza Stańki z Zespołem Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej podczas bloku w filharmonii (start o godz. 19). Wybitny trębacz jazzowy i śpiewacy zaprezentują odświeżone wersje polskich ludowych kołysanek.

W ramach tego samego bloku zabrzmią "Szymanki kurpianowskie”. Będą to piętrowe przeróbki pieśni kurpiowskich, dokonane przez Agatę Zubel i Cezarego Duchnowskiego w oparciu o cykl Karola Szymanowskiego Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58 na głos i fortepian. Gościnnie wystąpią pianista Marcin Grabosz i wokalistka Anastazja Bernad.

Bilety kosztują od 20 do 40 zł. Można je kupić w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, ul. Krakowskie Przedmieście 39.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!