Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 września 2010 r.
12:51
Edytuj ten wpis

"Rozwód kościelny" coraz bardziej popularny na Lubelszczyźnie

Autor: Zdjęcie autora Ewa Pajuro
0 21 A A

Na Lubelszczyźnie coraz więcej osób stara się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Uzyskanie "rozwodu kościelnego” nie jest takie proste i trwa długo.



AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Poznaliśmy się jeszcze w liceum. Michał już wtedy lubił zapalić, wypić i wyjść gdzieś z kolegami. Wtedy mi to jednak nie przeszkadzało – wspomina 28-letnia Dagmara*, która w lutym tego roku złożyła do Sądu Metropolitalnego w Lublinie wniosek o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa.

– Potem wyjechaliśmy do Holandii i urodził się nasz synek. Wtedy Michał* zdecydował się na ślub. Szczęście nie trwało jednak długo, bo już na poprawinach wyznał, że żałuje, że się ze mną ożenił – opowiada Dagmara.

Niedługo potem urodziła drugie dziecko. Tłumaczy, że jej małżeństwo istniało tylko na papierze. Dagmara ostatecznie wróciła do Polski i złożyła pozew o rozwód w sądzie cywilnym. Od października ubiegłego roku jest wolna.

Teraz chce uregulować swoje sprawy z Kościołem. – Zależy mi na unieważnieniu małżeństwa, bo chcę wychować dzieci po katolicku – dodaje.

W lutym zainicjowała postępowanie. – Ksiądz z którym rozmawiałam dał mi różaniec i kazał modlić się za moje małżeństwo. Tłumaczył, że sąd nie jest po to, żeby mnie uszczęśliwiać i że nie w każdym przypadku można stwierdzić nieważność związku. Ja jednak mam nadzieję, że się uda – dodaje.

W naszym regionie liczba spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, zwanych potocznie "rozwodem kościelnym”, jest z roku na rok coraz większa.

W 2007 wpłynęło ich do lubelskiego Sąd Metropolitalnego 207, rok później 228, a ostatnio 271. Zjawisko nie jest zaskoczeniem dla specjalistów od prawa kanonicznego.

– Upowszechnienia się wiedza na temat tego postępowania. Przestają być też powielane nieprawdziwe informacje, że proces może inicjować tylko papież. Albo że jest to bardzo kosztowne postępowanie – wyjaśnia Rafał Kornat, specjalizujący się w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Jak dowiedzieliśmy się w sądzie biskupim, maksymalna opłata za cały proces wynosi 800 zł. Do tego może dojść honorarium prawnika.

– Sporządzenie skargi powodowej, która rozpoczyna całość procedury kosztuje od 600 do 800 zł. Na obsługę prawną całości procesu możemy wydać natomiast od 1,5 do 2 tys. zł – informuje Kornat.

Kto najczęściej inicjuje postępowanie? – To zwykle kobiety, które są już po rozwodzie cywilnym i zależy im, by zawrzeć nowe małżeństwo oraz znowu przyjmować komunię świętą – tłumaczy Kornat.

Najczęstszą przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa jest niezdolność do wykonywania obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej.

– Ta niezdolność może wynikać z zaburzeń osobowości, alkoholizmu, narkomanii, sadyzmu, masochizmu, dużego stopnia niedojrzałości osobowościowej, skrajnego egoizmu i anomalii seksualnych, jak homoseksualizm czy nimfomania. Aby je udowodnić można m.in. powołać świadków lub przytoczyć opinię psychologa – tłumaczy Kornat.

Księża powtarzają, że postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa nie ma nic wspólnego z rozwodem. Potwierdzają to prawnicy. – Proces kanoniczny koncentruje się na ustaleniu, czy małżeństwo w ogóle zostało zawarte – tłumaczy Marcin Krzemiński, warszawski adwokat specjalizujący się w prawie kanonicznym. Postępowanie trwa przeciętnie 2-3 lata.
* Imiona zostały zmienione

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lorencywow / 10 maja 2018 o 20:42
zaklady
Avatar
żaneta / 10 marca 2011 o 15:55
wypisując informacje, że nie trzeba adwokata to się smalcie się w piekle!, ponieważ ja przegrałam proces i sąd powiedział, że już nigdy w życiu nie mogę wnioskować o proces bo przegrałam go w II instancjach- ksiądz mi pomagał!! dowiedziałam się, że ksiądz nie miał wykształcenia z prawa kanonicznego i mi pomagał, a teraz został mi tylko żal!!
Avatar
baton / 7 września 2010 o 11:34
[quote name='agata' date='07 wrzesień 2010 - 08:18 ' timestamp='1283840290' post='342574']
"Postępowanie trwa przeciętnie 2-3 lata. " ??? Co za bzdura wierutna - znam takiego, który w pół roku sie uwinął ze wszystkim! Klechom grosz przecież nie śmierdzi
[/quote]
za gotówkę Rzym grzechy odpuszcza......cyt.(J . Kaczmarski,,Marcin Luter)
Avatar
Agencjanka / 7 września 2010 o 11:30
Bo kobieta wychodzi za mąż jak się jej już sexu odechciewa,a chłopa do roboty potrzebuje.I nie ma co się dziwić że on w zamian znajduje sobie inne zainteresowani typu alkohol,kochanki.
Avatar
Adwokat / 7 września 2010 o 10:56
Profesjonalna pomoc w sprawach o nieważność małżeństwa.
tel. 661 437 833
Avatar
jan / 7 września 2010 o 09:49
Dlaczego gazeta powołuje się na świeckiego prawnika Rafała, a nie na jakiegoś upoważnionego do takich informacji księdza pracującego w Sądzie Metropolitalnym? Efekt jest taki, że taki (...), a na forum czytamy później jakie to Kościół ma wymagania - także finansowe.
Avatar
A / 7 września 2010 o 09:25
[quote name='KK' date='07 wrzesień 2010 - 08:58 ' timestamp='1283842725' post='342607']
TE CZARNE JAK ICH STARSI BRACIA WSZĘDZIE GESZEFT ZROBIA ,NIC ZA DARMO
[/quote]
A TY CO ROBISZ ZA DARMO? CIEKAWE!!!
Avatar
ja / 7 września 2010 o 09:09
[quote name='cx' date='06 wrzesień 2010 - 16:10 ' timestamp='1283782201' post='342341']
Jest "stwierdzenie nieważności" -to jest coś innego niż "unieważnienie"
[/quote]


A co do ślubu cywilnego nie można udać się w białej sukni ?? Zależy to od osób które zawierają związek małżeński.
Avatar
KK / 7 września 2010 o 08:58
TE CZARNE JAK ICH STARSI BRACIA WSZĘDZIE GESZEFT ZROBIA ,NIC ZA DARMO
Avatar
pepe / 7 września 2010 o 08:44
starłem się o unieważnienie małżeństwa, w sądzie biskupim bardzo mile zostałem obsłużony za darmo, koszty naprawdę niewielkie w porównaniu do cywilnego tylko 500 zł.
Avatar
Lorencywow / 10 maja 2018 o 20:42
zaklady
Avatar
żaneta / 10 marca 2011 o 15:55
wypisując informacje, że nie trzeba adwokata to się smalcie się w piekle!, ponieważ ja przegrałam proces i sąd powiedział, że już nigdy w życiu nie mogę wnioskować o proces bo przegrałam go w II instancjach- ksiądz mi pomagał!! dowiedziałam się, że ksiądz nie miał wykształcenia z prawa kanonicznego i mi pomagał, a teraz został mi tylko żal!!
Avatar
baton / 7 września 2010 o 11:34
[quote name='agata' date='07 wrzesień 2010 - 08:18 ' timestamp='1283840290' post='342574']
"Postępowanie trwa przeciętnie 2-3 lata. " ??? Co za bzdura wierutna - znam takiego, który w pół roku sie uwinął ze wszystkim! Klechom grosz przecież nie śmierdzi
[/quote]
za gotówkę Rzym grzechy odpuszcza......cyt.(J . Kaczmarski,,Marcin Luter)
Avatar
Agencjanka / 7 września 2010 o 11:30
Bo kobieta wychodzi za mąż jak się jej już sexu odechciewa,a chłopa do roboty potrzebuje.I nie ma co się dziwić że on w zamian znajduje sobie inne zainteresowani typu alkohol,kochanki.
Avatar
Adwokat / 7 września 2010 o 10:56
Profesjonalna pomoc w sprawach o nieważność małżeństwa.
tel. 661 437 833
Avatar
jan / 7 września 2010 o 09:49
Dlaczego gazeta powołuje się na świeckiego prawnika Rafała, a nie na jakiegoś upoważnionego do takich informacji księdza pracującego w Sądzie Metropolitalnym? Efekt jest taki, że taki (...), a na forum czytamy później jakie to Kościół ma wymagania - także finansowe.
Avatar
A / 7 września 2010 o 09:25
[quote name='KK' date='07 wrzesień 2010 - 08:58 ' timestamp='1283842725' post='342607']
TE CZARNE JAK ICH STARSI BRACIA WSZĘDZIE GESZEFT ZROBIA ,NIC ZA DARMO
[/quote]
A TY CO ROBISZ ZA DARMO? CIEKAWE!!!
Avatar
ja / 7 września 2010 o 09:09
[quote name='cx' date='06 wrzesień 2010 - 16:10 ' timestamp='1283782201' post='342341']
Jest "stwierdzenie nieważności" -to jest coś innego niż "unieważnienie"
[/quote]


A co do ślubu cywilnego nie można udać się w białej sukni ?? Zależy to od osób które zawierają związek małżeński.
Avatar
KK / 7 września 2010 o 08:58
TE CZARNE JAK ICH STARSI BRACIA WSZĘDZIE GESZEFT ZROBIA ,NIC ZA DARMO
Avatar
pepe / 7 września 2010 o 08:44
starłem się o unieważnienie małżeństwa, w sądzie biskupim bardzo mile zostałem obsłużony za darmo, koszty naprawdę niewielkie w porównaniu do cywilnego tylko 500 zł.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 49 1

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 1 1

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 0

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 3

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 6 5

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 1

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 8 1

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 3 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców 1 0

Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Terespolu. Dwie rodziny straciły cały swój dobytek.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 2 7

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!