piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Rusza nabór do przedszkoli w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2012, 15:33

 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

W poniedziałek zaczynają się zapisy do miejskich przedszkoli. Rekrutacja potrwa do 20 kwietnia. Trzeba pobrać z Internetu formularz i zanieść go do przedszkola.

W 63 przedszkolach prowadzonych przez miasto będzie w przyszłym roku szkolnym 8101 miejsc. W 4 punktach przedszkolnych (przy Przedszkolach nr 26, 32, 44 i 69) – 67 kolejnych. To liczby podobne do tych sprzed roku, gdzie dla wszystkich dzieci miejsc w miejskich placówkach nie wystarczyło. W tym roku kolejka do lubelskich przedszkoli może być jeszcze dłuższa.

Problem miało rozwiązać obowiązkowe wysłanie 6-latków do szkół, ale rząd przesunął to na 2014 rok i na razie pozostawił wybór rodzicom. To oni mogą zdecydować, czy ich 6-letnie dziecko pójdzie do szkoły czy pozostanie w przedszkolu.

– Rodzice jeszcze się wahają – mówi Bożena Pietrosińska, dyrektor Przedszkola nr 5 w Lublinie. – Niektórzy obawiają się większych wymagań w szkole. Inni uważają, że przedszkole zapewnia dzieciom spokojniejsze dzieciństwo. Dlatego część już deklaruje, że zostawi dzieci w przedszkolu.
M.in. od tego zależy, ile będzie miejsc dla młodszych dzieci.

Przypomnijmy, że do przedszkola i oddziału przedszkolnego w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci w wieku 6 lat odbywające roczne przygotowanie przedszkolne. W następnej – dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, rodziców niepełnosprawnych, niezdolnych do pracy czy samodzielnej egzystencji, a także dzieci z rodzin zastępczych.

Wszystkie pozostałe dzieci i ich rodzice muszą liczyć na powodzenie w rekrutacji.

Weryfikacja zgłoszonych kart odbędzie się w każdym przedszkolu w taki sam sposób. Jeżeli liczba zgłoszonych dzieci nie przekracza liczby miejsc, przyjęć dokonuje dyrektor przedszkola (zwykle przyjmując wszystkich chętnych). A gdy liczba zgłoszeń przekracza liczbę miejsc, o przyjęciu decyduje komisja powołana przez dyrektora. Co ważne, taki tryb zapisu dzieci do przedszkoli na rok szkolny 2012/2013 dotyczy również dzieci obecnie uczęszczających do przedszkoli.

Rodzice mogą też wybrać oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto. Te dysponują 1150 miejscami dla dzieci 5 i 6-letnich. Kryteria przyjęć – takie same jak do przedszkoli. Tam rekrutacja trwa do końca marca. Szczegóły – w sekretariatach poszczególnych szkół.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Breswat
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Breswat
Breswat (19 marca 2012 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie róbcie winnych sześciolatków za problemy z miejscami w przedszkolach. Problem nie powstał dziś. Fakt pozostania 6 latków w przedszkolu był od zawsze i zawsze te grupy były tworzone. W związku z tym nie obwiniajcie rodziców 6 latków że nie zapisuja dzieci do szkół. Zawsze tak było i nie twórzcie sobie winnego na siłę. Popatrzcie lepiej ile szkoły zrobiły żeby zachęcić do wcześniejszego posyłania do nich dzieci. Grupy po 30 osób, praca na dwie zmiany tak że dziecko prawie cały dzien musi przesiedzieć chyba w świetlicy bo co rodzice poczną jak pójda do pracy, brak spełniania wymagań sanitarnych, grupy najmłodsze połączone z dziećmi nawet z gimnazjum, klasy łaczone z dziećmi 7 letnimi. Czy nadal uważacie że to wszystko przez te niedobre 6 latki. Zawsze miejsc do przedszkoli było mniej niz chętnych, a teraz dorabia się ideologie o niedobrych 6 latkach, które nie cha iść do szkoły - po co, nie róbcie sobie jaj....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!